Jak správně hnojit orchideje pro bohaté květy?

Orchideje patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Aby však dlouho a vydatně kvetly, je třeba je zásobit dostatečným množstvím živin. Záleží ovšem na tom, jaký druh orchideje doma máte.

Běžně se v domácnostech vyskytuje můrovec alias Phalaenopsis, ovšem narazit lze i na střevíčník (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium) apod. Na všechny však lze aplikovat poměrně univerzální zásady.

Důležité prvky hnojení pro orchideje

Pro začátek je nutné určit, co vlastně tyto rostliny ke své spokojenosti potřebují. V zásadě je nutné se soustředit na tři základní prvky: fosfor, draslík a dusík. Ovšem zapomínat nelze ani na ty doplňkové, vhodné hnojivo pro orchideje by tak mělo obsahovat i:

  • síru,
  • vápník,
  • bór,
  • měď,
  • hořčík,
  • železo,
  • mangan,
  • zinek,
  • a molybden.

A jaké hnojivo vybrat? V zásadě platí, že pokud chceme orchidej podpořit v jejím růstu, mělo by hnojivo obsahovat především dusík. Naopak draslík a fosfor podporují tvorbu poupat a barevnost květů.

Kdy hnojit orchideje

Všeobecně lze říci, že orchideje je vhodné vyživovat po celou vegetační sezónu. Používáte-li tekuté hnojivo, pak ho aplikujte jednou nebo dvakrát do měsíce společně se zálivkou. Vsadit je ovšem možné i na výživové tyčinky. Ty se jednoduše zapíchnou do substrátu a nechají se rozložit (nutné je ovšem při tomto způsobu orchideje zalévat shora (nebo je nechat delší dobu máčet v nádobě s vodou).

Hnojení se provádí pouze během aktivního vegetačního období. Pokud orchidej odkvete a uloží se k odpočinku, pak hnojení na dva nebo tři měsíce přerušte, nebo alespoň omezte.

Jak hnojit orchidej po přesazení

Pokud jste orchidej přesouvali do nového květináče, pak s přísunem živin ještě nějakou chvíli počkejte. Rostlina se totiž musí začít regenerovat, teprve poté bude schopna přijímat nové živiny. První dávku hnojiva tedy aplikujte po dvou až třech měsících.

Listové hnojivo na orchideje

Na trhu lze poptat také hnojiva určená pro aplikaci na list postřikem. Jde pouze o výživu doplňkovou – samotné hnojení tekutými přípravky nebo tyčinkami nenahrazují. Ovšem mohou je skvěle doplnit. Používají se každý týden, opět po celé vegetační období.

Zdroj: https://www.pasti.cz/hnojiva-na-orchideje/, https://itesco.cz/hello/clanek/zasady-pestovani-orchideji-pro-dlouhe-a-bohate-kveteni/26172/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *