Jak správně přesadit orchidej?

Pokud se vaší orchideji nedaří nebo máte zkrátka a dobře dojem, že je v jednom substrátu už příliš dlouho, měli byste ji přesadit. Celý postup je poměrně jednoduchý, ovšem měli byste mít na paměti jistá pravidla. Jinak můžete své rostlině spíše ublížit než prospět.

Tip: Jak se starat o orchidej, aby vám krásně a dlouho kvetla?

Vhodný substrát pro orchidej

Pro začátek je nutné pamatovat na to, že orchideje nepatří mezi klasické pokojové rostliny – tedy alespoň ne ve chvíli, kdy hovoříme o substrátu. Naopak. Aby byly spokojené, nesmí se k jejich kořenům s trochou nadsázky klasická zemina ani přiblížit. Platí to pro všechny běžně pěstované orchideje, jako jsou například Phalaenopsisy alias můrovce. Místo toho jim připravte substrát z kůry jedle, dubu nebo borovice, v níž by měly být v objemu jedné čtvrtiny přítomny i další složky. Může jít například o:

  • rašeliník nasekaný na kousky,
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kořeny kapradin nasekané na kousky,
  • perlit,
  • mech,
  • kokosová vlákna,
  • korek,
  • nebo hrubý štěrk.

Tip: Jak správně hnojit orchideje pro bohaté květy?

Jak postupovat při přesazování orchideje

Pokud nejde o problém akutní (tedy například o hnilobu kořenů, kterou je nutné řešit co nejrychleji), pak je vhodné nechat rostlinu před přesazením vyschnout. Pozorujte její kořeny, pokud jsou viditelné, a počkejte, až zešediví. Budou pak méně křehké a při manipulaci je jen tak nepoškodíte.

Tip: Jak správně přesazovat pokojové květiny?

Následně rostlinu opatrně vyjměte z květináče – pokud kořeny prorůstají odtokovými otvory, pak je neodtrhávejte, ale co nejopatrněji vytáhněte – i kdybyste měli květináč rozstříhat a zničit. Následně kořeny opatrně očistěte od kůry a dalších zbytků substrátu a dobře si je prohlédněte. Hledejte všechny hnědé nebo černé, kterou jsou již mrtvé. Ty musíte odstranit – ale tak, abyste nezasáhli do živé tkáně. Odtud by totiž nežádoucí procesy pokračovaly a kořeny by hynuly dál.

Tip: Fíkus pěstování – světlo, teplota, zalévání a hnojení

Doporučujeme rány na kořenech (pokud se vám tedy podařilo přece jen poškodit živá pletiva) zasypat nějakým přírodní antiseptikem. Může jít o uhlí, dřevěný popel nebo třeba skořici. Orchidej také nezapomeňte do substrátu zasadit v původní výšce, v níž byla i předtím. Určitě nesmíte zasypat srdíčko rostliny. Zdravé rostliny zalijte ihned. Ty, které jste přesazovali kvůli hnilobě, pak až po několika dnech.

Tip: Jak se zbavit svilušek? Přírodní i chemické způsoby

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/presazovani-orchideji-30000809.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-presadit-orchidej-podivejte-se-jake-triky-ma-odbornik-na-exoticke-rostliny

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *