B-komplex – k čemu je dobrý? Nejčastější příznaky nedostatku vitamínu B

Výživové doplňky jsou skvělým nástrojem k doplnění vitaminů a důležitých látek, když je nedokážeme získat přirozeně z potravy. Zejména v zimě při nedostatku čerstvé zeleniny a ovoce naše tělo potřebuje vitaminovou vzpruhu. A jednou z nich je právě B-komplex. 

B-komplex – na co je dobrý?

Vitamin B je sice běžně obsažený v potravinách, jako jsou kvasnice, luštěniny, maso, celozrnné obiloviny a ořechy, ale někdy běžný příjem nestačí k pokrytí základní potřeby po vitaminu B. 

Zvýšit příjem vitaminu B by měli následující skupiny lidí:

 • těhotné ženy,
 • vegani,
 • starší osoby,
 • alkoholici,
 • osoby s poruchou trávení nebo s nízkým kalorickým příjmem. 

Co je to B-komplex?

B-komplex je souhrnné označení pro 8 vitaminů ze skupiny B. Ty jsou nezbytné pro správné fungování organismu a podílí se na celkovém zdraví a vitalitě.  

B-komplex se skládá z následujících vitaminů:

 • B1 (thiamin): růst a vývoj buněk,
 • B2 (riboflavin): přeměna potravy na energii,
 • B3 (niacin): trávení a podpora nervové soustavy,
 • B5 (kyselina pantotenová): podílí se na metabolismu tuků,
 • B6 (pyridoxin): ovlivňuje činnost mozku,
 • B7 (biotin): podílí se na metabolismu,
 • B9 (folát): důležitý pro zárodečné dělení buněk,
 • B12 (kobalamin): vývoj červených krvinek a DNA – nachází se jen v živočišných zdrojích. 

Nedostatek vitaminu B

Nejčastějším projevem nedostatku vitaminu B je anémie neboli chudokrevnost. Ta je způsobena přímo nízkou hladinou B6 nebo B12. Druhá varianta je velmi častá u osob, které nejí živočišné produkty, proto by neměli vegani zapomínat na doplnění vitaminu B12. 

Anémie se projevuje dalšími příznaky jako je únava, snížená chuť k jídlu, závratě, studené končetiny, bolest hlavy a slabost. U podezření na anemii je vždy důležité odhalit příčinu, protože může vznikat i z jiných důvodů než z nedostatku vitaminů skupiny B. 

Velmi častým příznakem nízké hladiny vitaminu B jsou také kožní projevy zahrnující praskliny na kůži a porušenou nehtovou kůžičku. Osoby s deficitem béčka mají také horší kvalitu nehtů i vlasů. 

Proč užívat B-komplex?

Vitamin B se podílí na celé řadě základních funkcí organismu a jeho nedostatek vám může znepříjemnit život. Patříte-li do jedné ze skupin ohrožených nedostatkem béčka, tak jej poctivě doplňujte. 

Zbystřit by také měly všechny ženy trpící zhoršenou kvalitou nehtů a vlasů. Zkuste jednou místo investice do drahé kosmetiky investovat do výživových doplňků. Zakopaný pes je možná právě v nedostatku vitaminu B.

O suplementaci B-komplexu by měli uvažovat také sportovci, protože jim může pomoci zlepšit výkonnost a regeneraci těla. 

Předávkování vitaminem B

Všechny vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě a v těle se neukládají. Předávkování se objevuje velmi zřídka, ale zvýšená dávka B3 může způsobit loupání kůže a nadměrný příjem B5 zase žaludeční obtíže.

Dodržujte vždy doporučené dávky výživových doplňků a v případě nejasností se obraťte na svého ošetřujícího lékaře nebo lékárníka. 

Zdroje: https://www.pilulka.cz/b-komplex, https://www.myprotein.cz/blog/strava/vitamin-b-komplex-co-je-to-vyhody-priznaky-nedostatku/, 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *