XTB recenze – poplatky, zkušenosti, nevýhody

XTB (dříve X-Trade Brokers) je společnost, která patří mezi nejoblíbenější brokery na českém trhu. Tento broker se specializuje na nabízení snadného a levného investování přes internet, a to jak v oblasti klasických akcií a populárních ETF fondů, tak i v oblasti CFD kontraktů. V tomto článku se podrobně podíváme na nabídku, výhody a možnosti, které XTB přináší investorům.

XTB recenze – výhody a nevýhody

Jaká pozitiva a negativa se k tomuto brokerovi vážou?

Výhody

 • Ověřený broker s licencí
 • Nabídka cenných papírů i CFD kontraktů
 • Klasické akcie a ETFs bez poplatků
 • Možnost investovat do zlomkových akcií
 • Podpora češtiny i platby v korunách

Nevýhody

 • CFD kontrakty jsou vysoce rizikové a nevhodné pro začátečníky
 • Demo účet je deaktivován po 30 dnech

TIP: Nezávislá recenze 3BULLUS – skutečně pomáhá? Nebo jen zbytečně vyhodíte peníze za bylinky, které mají pomáhat na mužskou potenci?

Nabídka investic aneb co očekávat

XTB nabízí širokou škálu investičních možností, což z něj činí atraktivního brokera pro různé typy investorů. Z hlediska investic do klasických akcií můžete vybírat z tisíců amerických i evropských titulů, a co je ještě lepší, jsou k dispozici i české akcie. To je zvláště zajímavé pro místní investory, kteří se chtějí zaměřit na domácí trh.

Jednou z hlavních výhod XTB je, že obchodování s klasickými akciemi a ETF fondy je úplně zdarma, pokud nepřesáhnete měsíční limit 100 000 EUR. Navíc, můžete investovat i do zlomkových akcií, což znamená, že s minimálním obchodem kolem 200 korun můžete diverzifikovat své portfolia i s menším kapitálem.

Druhou částí nabídky XTB jsou CFD kontrakty, které umožňují spekulovat na růst nebo pokles měn, akcií, komodit, indexů nebo dokonce kryptoměn. Je však důležité mít na paměti, že CFD kontrakty jsou vysoce rizikové a nejsou vhodné pro začátečníky. V případě, že si vyberete tuto cestu, měli byste se nejdříve důkladně seznámit s jejími mechanismy a potenciálními riziky.

TIP: Recenze Vinted – vyplatí se zde kupovat oblečení? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč s (ne)vyplatí nakupovat právě přes něj

XTB recenze uživatelů

A jak se k brokerovi XTB staví lidé, kteří ho už použili?

Bohužel nemůžu doporučit. Xtb údajně nemá přístup na americký OTC trh. Přitom má v nabídce mnoho amerických titulů a často spekulativních. Tedy, když titul spadne na OTC máte mrtvou investici s kterou nic neuděláte. Jejich rada je převést k jinému brokerovi. Ale neznám brokera, který převádí pozice z OTC i když má na OTC trh přístup. Right issue řeší vyplacením podílu (v mém případě prodali za polovinu hodnoty ). Pro lidi, co si chtějí kupovat akcie zavedených firem jako Apple, Coca Cola apod asi ok volba. Za mě tedy rozhodně ne. Musím si vše složitě převést k lynx nebo IB. Podpora reaguje rychle, ale nikdy vám vlastně nepomůže a jednou dokonce jednala vyloženě agresivně (ani nemůže, vše se řeší v Polsku).“

Ano, Finex.cz

Dobrý den, mám nově CZK účet u XTB (obchoduji pouze CFD) a v XTB fiskálním reportu za 2022 nejsou uvedeny příjmy (prodej) a výdaje (nákup), pouze zisk/ztráta (vč. poplatků, SWAP atd.), kumulativně i u každé transakce. Nebo jsem pitomá a nevidím to – možné to je. V DP za 2022 (podle par 10) se musí uvádět příjmy a výdaje, a rozdíl (zisk/ztráta) si dopočítává do základu daně DP samo (Příloha 2). A XTB fiscal report uvádí naopak pouze ten výsledek. Snažila jsem se to s nimi řešit, ale moc jsem zatím neuspěla.“

Andrea Staňková, Finex.cz

TIP: Způsoby jak ušetřit peníze z výplaty – diskuze a dobré tipy pro všechny, kdo chtějí vybalancovat svůj rodinný rozpočet.

Tak už zase vidím, že když se nabízí něco zdarma, tak to zdarma není. Poplatky jsou skryté v automatické konverzi měn.

Když budu mít účet vedený v USD, tak je dost drahé dostat finance na účet. Moje banka za převod USD účtuje 500, převod z kreditky bude mít nevýhodný kurz + 0.77% brokerovi a výběr USD zpět jedině bankovním převodem zase za tučný poplatek bance.

A když budu mít obchodní účet v CZK, tak s každým nákupem a prodejem zaplatím 0.5% z objemu investice, tj. 1% celkem a po každém prodeji a nákupu jiné akcie znovu. Jak převést CZK na USD byť za jednorázový poplatek jsem u XTB nepřišel.

Pokud chci nakoupit portfolio US akcií za 15000 USD, tak je prostě lepší jednorázově zaplatit poplatek za převod a pak obchodovat v USD, takže se zase stánu ke starému dobrému LYNXu, kde si můžu sám určovat jaké měny budu držet. Případně není zlá kombinace Fio + easychange a převest USD na obchodní účet zdarma v ramci Fio banky.“

Martin, Finex.cz

Výhody XTB pro uživatele

 • Ověřený broker s licencí: XTB je prověřený broker s licencí, což znamená, že splňuje určité regulace a standardy pro ochranu klientů. To přináší jistotu a důvěryhodnost pro investory.
 • Nabízí cenné papíry i CFD kontrakty: Broker umožňuje investovat do klasických cenných papírů a ETF fondů pro dlouhodobé investice, a také nabízí možnost obchodování s CFD kontrakty pro krátkodobé spekulace.
 • Klasické akcie a ETFs bez poplatků: Jeden z hlavních taháků XTB je nulové provize na obchodování s klasickými akciemi a ETF fondy, což znamená, že si můžete ušetřit peníze na poplatcích.
 • Zlomkové akcie (investice od 200 Kč): Možnost investovat do zlomkových akcií umožňuje širokou dostupnost trhu i pro investory s menším kapitálem.
 • Podpora češtiny i platby v korunách: XTB se snaží zjednodušit život českým investorům tím, že nabízí podporu v češtině a umožňuje platby v korunách. To usnadňuje komunikaci a zvyšuje přístupnost pro místní klientelu.

TIP: Sledujte MotoGP živě. Kde najít online stream zdarma? Není to těžké – poradíme

Vyzkoušet lze i DEMO účet

Klíčovou výhodou XTB je možnost vyzkoušet obchodování na jejich platformě pomocí demo účtu. Tento testovací účet je bezplatný a poskytuje fiktivní vklad 200 000 korun, což vám umožní simulovat obchodování na reálném trhu. Demo účet má stejné funkce jako reálný účet, což vám umožní získat důležité zkušenosti bez rizika ztráty reálných peněz. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s platformou a investičními strategiemi, než se rozhodnete investovat své peníze.

Pro koho se hodí různé typy investičních produktů?

XTB je broker, který umožňuje investovat do klasických akcií a ETF fondů pro dlouhodobé investice nebo obchodovat s CFD kontrakty pro krátkodobé spekulace. Klasické akcie a ETF fondy jsou ideální pro investory, kteří preferují „kup a drž“ strategii, zatímco CFD kontrakty jsou vhodné pro ty, kteří chtějí aktivně obchodovat a spekulovat na krátkodobé pohyby na trzích.

Výše poplatků na XTB

 • Rozdíl nákupní a prodejní ceny (spread) – Nákupní kurz je vždy nepatrně vyšší než prodejní kurz. Rozdíl mezi oběma kurzy (tzv. spread) je v podstatě skrytý poplatek, který zaplatíte za oboustranný obchod. Spready u XTB se neustále mění, ale v průměru jsou srovnatelné se spready konkurenčních brokerů. Srovnání najdete v tabulce níže.
 • Poplatek za obchodování přes noc (swap) – Poplatek se platí jednou denně u pozic, které držíte i po uzavření trhu. Pokud obchod ukončíte před uzavřením trhu, swapu se vyhnete. Denní swapy u XTB jsou většinou nízké a jejich velikost se zobrazuje při zadávání objednávky.
 • Poplatek za zprostředkování obchodu (komise) – U vybraných akcií a ETFek zaplatíte za každý zrealizovaný pokyn komisní poplatek. Velikost poplatku je 0.08 % z objednávky, minimálně však €8/$8 za pokyn. Pro většinu titulů je ovšem komisní poplatek nulový.

TIP: Kdy je Black Friday? Ušetřit můžete nejenom při nákupu knih nebo elektroniky, slevy platí napříč sortimentem

Co je XTB a jaký druh služeb poskytuje?

XTB je investiční broker, který umožňuje obchodování s klasickými akciemi, ETF fondy a CFD kontrakty. Poskytuje platformu pro investice a obchodování přes internet.

Jaké jsou výhody investování s XTB?

Výhody zahrnují nízké poplatky, kompletní podporu češtiny, možnost obchodovat s klasickými akciemi a ETF bez poplatků, investice do zlomkových akcií a demo účet pro bezrizikové zkoušení obchodování.

Jaké jsou nevýhody obchodování s CFD kontrakty?

CFD kontrakty jsou vysoce rizikové a nevhodné pro začátečníky. Je důležité porozumět jejich mechanismům a rizikům před zahájením obchodování.

Jaké jsou poplatky za obchodování s CFD u XTB?

Poplatky zahrnují rozdíl nákupní a prodejní ceny (spread), poplatek za obchodování přes noc (swap) a poplatek za zprostředkování obchodu (komise). Tyto poplatky se liší v závislosti na druhu obchodu a nástroji.

Jak je zajištěna bezpečnost a regulace u XTB?

XTB má licenci a podléhá regulacím pro ochranu klientů. V České republice je dohledáván Českou národní bankou (ČNB), což zvyšuje důvěryhodnost brokera.

Jaké jsou výhody a nevýhody demo účtu u XTB?

Výhodou demo účtu je možnost bezrizikového vyzkoušení obchodování na platformě XTB s fiktivním vkladem. Nevýhodou je, že demo účet je deaktivován po 30 dnech, ale může být znovu vytvořen.

Jak se XTB srovnává s konkurenčními brokery vzhledem k poplatkům?

Spready u XTB jsou v průměru srovnatelné se spready konkurenčních brokerů, což znamená, že poplatky za obchodování jsou konkurenceschopné.

Bezpečnost a regulace

XTB je provozovatelem této investiční aplikace a má licenci, což znamená, že splňuje přísné regulace a standardy pro ochranu klientů. Obchodování tedy není třeba se obávat.

Zdroj: https://finex.cz/recenze/xtb/, https://investplus.cz/investice/recenze-xtb-brokers-x-trade-brokers-zkusenosti-diskuze/, https://tradeinfo.cz/recenze/xtb/, https://jenakcie.cz/xtb-recenze, https://www.5nej.cz/xtb-recenze/,https://www.forex-investor.cz/xtb/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *