Recenze Vinted – vyplatí se zde kupovat oblečení?

V poslední době jsou nejrůznější secondhandy nebo internetové bazary s oblečením velmi oblíbené. Není divu – při nákupu lze ušetřit velmi vysoké částky a přitom si vybrat zboží, které už leckdy v obchodních řetězcích není ani k mání.

Největším internetovým portálem, který se na tento segment trhu zaměřuje, je u nás rozhodně Vinted.cz. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč s (ne)vyplatí nakupovat právě přes něj.

Vinted a jeho působení na českém trhu

I když si mnozí uživatelé myslí, že jde o nové stránky, není tomu tak. Dříve měly jen jiné jméno – Votočvohoz. Ten založili v roce 2011 dva nadšenci: Janet Lavicka a Lukáš Vala. Nedávno však došlo k přejmenování – tedy vlastně abychom byli přesní, Votočvohoz stal součástí Vinted, což je platforma působící na celém světě. Aktuálně tedy můžete nakupovat zboží například z Polska nebo ze Slovenska.

Vinted je mimochodem původně litevský projekt, dnes však funguje v několika zemích Evropy nebo třeba v USA. Vše je založeno na principu sdílené ekonomiky – ale jednodušeji bychom mohli o Vintedu říct, že je to vlastně takový online seconhand. Nemusíte kupovat nové věci, abyste měli stále krásný šatník. A už vůbec tu nekoupíte jen oblečení – k mání jsou třeba i knihy, kosmetika, potřeby pro děti apod.

Jak Vinted funguje

Stačí do vyhledávání zadat, co potřebujete, a hned se vám ukáže nabídka možností. Je samozřejmě možné použít různé filtry. Zabrousit tak můžete třeba do konkrétní kategorie oblečení, vybrat si jeho velikost, barvu nebo třeba lokalitu (to pokud byste si chtěli zboží vyzvednout osobně a neplatit tak za poštovné).

Nákup od jednoho prodejce – mnohdy výhodněji

Nevýhodou je, že nemůžete nakoupit celý obsah najednou, aby se tak řeklo. Do jednoho balíčku je možné spojovat jen zboží od jednoho prodejce, jinak vždy platíte extra poštovné. Vinted naštěstí spolupracuje se Zásilkovnou, takže ceny jsou v jejím případě vždy výhodnější.

Navíc můžete použít jak přímý prodej (tedy domluvu s prodejcem přes soukromé zprávy), tak i tlačítko Koupit. V takovém případě vše zařizuje Vinted – peníze prodávajícímu pošle, až když potvrdíte, že je vše v pořádku, takž se nemusíte bát žádných podvodů. Bohužel ne všichni prodejci toto tlačítko používají. Většina však ano, což je výhodné hlavně při nákupu ze zahraničí, kdy můžete komunikaci se svým protějškem omezit jen na nutné minimum (a poštovně se stále pohybuje okolo 100 Kč, pokud vyberete Zásilkovnu). Počítejte však s mírným poplatkem. Aktuálně se za každý nákup uskutečněný přes tlačítko Koupit počítá 18 Kč + 5% z ceny produktu. Větší objednávky se vám tak mohou slušně prodražit.

Tip: Hodnocení a recenze e-shopu Fruugo. Jedná se o podvod, nebo ne?

Nenechte si ujít výhodné sety

Mnoho prodejců navíc nabízí to, že pokud si u nich koupíte více kusů oblečení, bot, knih apod., dají vám slevu na set. Ta se zobrazuje nad jejich nabídkou a v popisku prodejce pak bývá obvykle uvedeno, za jakých podmínek platí. Aktuálně nabízí největší slevy na sety polští prodejci – není výjimečné narazit na nabídku, která vám garantuje, že pokud si koupíte jakýchkoli 5 kousků z nabídky prodejce, získáte slevu 50 nebo dokonce 60 % na vše. A to se rozhodně vyplatí. Zvláště drahé kousky tak seženete skoro za lidovku.

Tip: UrbanTrend recenze. Český obchod nebo zahraniční podvod?

Vy sami se však můžete i snížení ceny aktivně postarat. U každého předmětu je totiž tlačítko Nabídnout cenu a vy se tak můžete zkusit s protistranou domluvit. A ještě jeden trik na snížení ceny existuje – pokud si uložíte předmět do oblíbených (ikona srdíčka), zobrazí se tato informace i prodejci. Často vám pak může v soukromé zprávě přistát návrh na ještě nižší cenu. A samozřejmě vás Vinted také informuje o všech změnách, které u předmětu nastaly – tedy například, zda náhodou není prodaný nebo zda se nesnížila jeho cena ještě více.

Hodnocení prodejců

U každého prodejce navíc můžete vidět, jak je na stránkách dlouho a jak je spolehlivý. Stačí se podívat na jeho hodnocení, vyjádřené počtem hvězdiček (od 1 do 5), přičemž se každému váže i komentář. Snadno si tak uděláte představu, s jak poctivou protistranou komunikujete.

Výhody a nevýhody recenze Vinted.cz

A jak shrnout recenzi těchto stránek? Nejlépe do jednotlivých bodů výhod a nevýhod.

Pozitiva

 • množství členů
 • možnost nákupu ve více zemích
 • přehlednost obchodu
 • bezpečný nákup
 • vstřícné jednání se zákazníkem
 • dobrá kvalita sortimentu
 • přehledný web
 • široký sortiment

Negativa

 • pokud chcete nakupovat pouze z ČR, pak se nabídky špatně filtrují
 • možnost oficiální dopravy pouze přes Zásilkovnu

Vyzkoušeli jste už někdy nákup či prodej oblečení přes internetové bazary? Dejte nám vědět do recenze

Zdroj: https://www.recenzer.cz/vinted/, https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/secondhandovy-odevni-obr-vinted-zpoplatni-sluzby-hrozi-mu-utek-casti-uzivatelu-1385716, https://www.emimino.cz/diskuse/novy-vinted-co-si-myslite-447678/, https://www.modrykonik.cz/forum/mate-zkusenosti-s/vinted-mate-zkusenost/

1/5 - (3)

2 vašich komentářů a zkušeností: Recenze Vinted – vyplatí se zde kupovat oblečení?

 1. NEDOPORUČUJI!!!
  Vinted byl pro mě super půl roku ale dnes mi bezdůvodně zablokovali účet z jejich důvodu který mi napsali byl že prodávám padelky a opravdu to tak není!!! I když jsem psala a posílala jim důkazy že můj předmět je originál neuznali mi to odpovídal mi jen robot hrozné jednání a po výpisu z účtu jsem zjistila že jsem v prodeji na Vinted spíše prodělala!!! Radši si peníze budu šetřit a pak nakoupit věci v originál obchodě a prodám svoje oblečení snad někde jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *