Způsoby jak ušetřit peníze z výplaty – diskuze

Připravili jsme pro vás praktický návod jak snížit své výdaje klidně až o 60% a jak ušetřit peníze z výplaty bez velkého omezování.

1. Udělejte analýzu svých výdajů

Není potřeba sofistikované mobilní aplikace, stačí výpis z účtu a selský rozum. Projděte si výpisy za posledních několik měsíců ideálně posledních 12 měsíců. Získáte tak přehled za co konkrétně nejvíce utrácíte. Udělejte si ideálně přehlednou tabulku v Excelu a do ni zapište výdaje za nejvýznamnější položky za poslední rok. Z této analýzy budeme vycházet v rámci úspor.

2.Založte spořicí účet

Pokud máte na účtu přebytky založte si spořicí účet s nejvýhodnějším úrokem. Aktuálně nejvýhodnější podmínky nabízí spořicí účet Max Banky, ale situace se mění každým týdnem.

TIP: Nejvýhodnější spořicí účty srovnání

3.Ušetřete na energiích

Jedním z největších životních nákladů bývá bydlení. Pokud se nechcete stěhovat do menšího nebo do horší lokality, můžete alespoň jednoduše snížit své náklady za energie. Nejrychlejším způsobem může být snížení teploty na termostatu, výměna světel za LED žárovky, vaření s pokličkou nebo úsporné hlavice. Velice podrobný článek jsme pro vás sepsali v rámci speciálu: Jak ušetřit v domácnosti za elektřinu a plyn.

fotovoltaika
Ušetřete na energiích pomocí fotovoltaiky

4.Kontrola vašich úvěrů

Výdaje za splátky úvěrů patří mezi velice významnou položku rodinného rozpočtu. Rozhodně se vyplatí kontrola všech starých úvěrů a kreditních karet. Neplatíte zbytečně moc za úroky? Nevyplatilo by se konsolidovat více nevýhodných půjček do jedné velké s nižším úrokem. Případně refinancovat hypotéku s nižší sazbou?

Zkontrolujte aktuální situaci na úvěrovém trhu a zjistěte zda pro vás nejsou lepší možnosti financování. Pokud máte nevýhodný úvěr a dostatek peněz na předčasné splacení a nedosáhnete na konsolidaci, můžete nevýhodný dluh splatit a docílit tak snížení vašich měsíčních výdajů. Také doporučujeme zrušit kreditní karty pokud je nutně nepotřebujete.

5.Kontrola pojištění

Projděte si své pojistné smlouvy, největší částky platíme za životní pojištění, pojištění majetku nebo povinné ručení. Vhodné je využít internetové srovnávače, které dokážou srovnat desítky nabídek různých poskytovatelů a vybrat tu nejvýhodnější pro vás.

blank
Havarijní pojištění a povinné ručení

Další výhodou je že tyto srovnávače mají často domluvené výrazně lepší nabídky než získá běžný zákazník, který by přišel do konkrétní instituce. Takže podmínky a cena pojištění, které jsou vám díky srovnávači nabízeny jsou mnohem výhodnější než by vám nabídnuli přímo v pojišťovně.

6.Kontrola mobilního paušálu

Pokud máte v rámci rodiny mobilní neomezený paušál, může se částka za všechny členy domácnosti vyšplhat na opravdu vysoké úrovně. Doporučujeme opět využít srovnávače, nebo zavolat na vašeho stávajícího operátora a pokusit se vyjednat výhodnější cenu, případně požádat o zrušení paušálu. Retenční oddělení, která vás následně kontaktuje má za úkol si udržet zákazníka a obvykle nabídne výhodnější cenu za váš tarif.

7.Zrušte zbytné předplatné a členství

V dnešní době je mnoho služeb založeno na pravidelném měsíčním nebo ročním předplatném. A i když se částky můžou zdát nízké jejich celkový součet vás může svou výší překvapit. Platíte si Netflix, Amazon Prime, HBO Max, O2 TV a Apple TV? Popřemýšlejte zda by nebylo vhodné ponechat pouze jednu nejpoužívanější aplikaci a ostatní pozastavit. Případně se podělit o náklady s rodinou nebo přáteli a sdílet účty mezi více uživatelů?

blank
Zrušte zbytné předplatné

Na hudební streaming vám také postačí jediná aplikace a není potřeba využívat Spotify, Apple Music nebo Youtube Music současně. A co vaše permanentka do posilovny a různá předplatná na časopisy? Bylo by možné je nahradit za cvičení doma nebo čtení online magazínů zdarma na internetu?

8.Využívejte slevy na nákupy produktů

Ne všechno zboží a produkty potřebujete nutně nakupovat ihned. Pokud několik dní vydržíte zjistíte že mnoho nákupů je pouze impulzivních a emočních a po pár dnech zjistíte že dané zboží skutečně nepotřebujte ale pouze chcete naplnit svou touhu. Pokud potřebujete nahradit starý nešetrný spotřebič, nebo koupit manželce čtečku ne ebooky může se vyplatit počkat na speciální slevové akce. Každoročně e-shopy pořádají obrovské nákupní festivali plné slevněného zboží. Konkrétně: Singles day 11.listopadu, Black Friday poslední pátek v listopadu, nebo Cyber Monday 1.pondělí po Černém pátku a další. Tyto události vám mohou ušetřit tisíce korun na nákupech.

Další populární metodou jsou srovnávače zboží převážně Heureka.cz a Zbozi.cz, které jednoduše umožňují srovnat cenu od různých e-shopů a vy tak můžete vybrat tu nejnižší na trhu.

TIP Jak ušetřit s Heurekou?

blank
 • Vyhledejte produkt který chcete koupit
 • Zkontrolujte historii ceny produktu
 • Nejděte e-shopy s nejlepší cenou
 • Vyberte eshop s nejlepšími recenzemi

Velice populární moderní metodou úspor jsou cashback portály například největší Tipli.cz. Díky cashbacku získáte z každého nákupu provedeného přes Tipli zpátky část peněz na váš účet. Navíc Tipli zobrazuje i slevové kupóny díky, kterém můžete ušetřit ještě více.

Supermarkety posílají letáky, které si můžete online prohlédnout také na Tipli. V těchto letácích naleznete levnější zboží a můžete tak nakupovat výhodně ve větším množství například často kupované produkty. Například při velké slevě na mléko se vyplatí koupit celé balení 12 kusů protože mléko stejně spotřebujete a navíc je trvanlivé a vydrží ve špajze dlouho.

TIP: Jak ušetřit ještě více s cashbackem?

blank
 • Vytvořte si účet na Tipli.cz a získejte 300Kč
 • Vyhledejte obchod kde budete nakupovat
 • Proveďte nákup přes odkaz na Tipli
 • Na Tipli vám budou připsány peníze
 • Peníze si můžete kdykoliv vybrat

9.Ušetřete na dovolených

Pokud můžete využijte dovolenou v ČR. U nás je také krásně a můžete tak výrazně ušetřit za dopravě. Je pravda že ceny v některých českých hotelech převyšují ceny v zahraničí, ale pokud si objednáte apartmán někde v horách nebo u krásného jezera můžete ušetřit za hotelový pokoj i stravu tím že si uvaříte. Ubytování objednávejte primárně přes slevomat.cz až následně přes booking.com. Na slevomatu můžete najít speciální akce kombinované se stravováním zdarma.

Pokud chcete vyrazit do zahraničí na hory nebo k moři využívejte akce first nebo last minute. Zajímavé nabídky naleznete na portálu Invia.cz. Jedná se o srovnávač cestovních kanceláří a agreguje pod sebe všechny zajímavé nabídky na trhu.

10.Přestaňte kouřit

Kouření je velmi nezdravý zvyk, který stojí také mnoho peněz. Kuřáci mají často na kouření zavislost. Tu je možné překonat nikotinovými náplastmi nebo náhradou za zdravější zvyk například žvýkačkami. Pokud se vám podaří částečně nebo zcela skončit s kouřením prodloužíte svůj život, zlepšíte zdraví a výrazně přispějete do rodinného rozpočtu.

blank
Přestaňte kouřit

11.Méně restaurací, kaváren a polotovarů

Omezte návštěvy v restauracích, kavárnách a dovoz hotových jídel domů. Můžete tak výrazně ušetřit pokud si budete vařit doma jídlo a kávu. Vaření z polotovarů a hotových jídel, také není příliš efektivní cesta jak ušetřit. Ceny výrobků jsou obvykle vyšší než pokud uvaříte jídlo čerstvé a navíc kvalita bývá často pochybná díky obrovskému množství konzervantů, které v jsou v těchto produktech použity.

12.Nákup použitých nebo repasovaných věcí

V rámci udržitelnosti ale také šetření můžete začít více nakupovat kvalitní second hand oblečení ale také použité věci do domácnosti nebo pro děti dětské autosedačky nebo hračky. Repasovaná elektronika také poslouží výborně ale její cena je mnohem příznivější.

13.Domácí výroba a pěstování

Pokud nejste úplné nemehlo můžete mnoho věcí vyrobit doma. Například některé dětské hračky jako Activity board, nebo hračky ze dřeva. Případně si bez problémů doma můžete vypěstovat některé drobnější druhy ovoce a zeleniny. Pokud máte pozemek nebo zahradu můžete pěstovat i větší plodiny a ušetřit tak za nákupy ovoce a zeleniny po většinu roku, pokud plodiny zavaříte dokonce i přes zimní období.

blank
Pěstujte například vinnou révu

14.Využívejte méně auto

Auto je také velmi výrazným žroutem peněz. Drahé pohonné hmoty, servis a pojištění nemluvě o problémech s parkováním. Popřemýšlejte zda opravdu potřebujete více než 1 auto. Případně pokud bydlíte v centru zda se neobejdete úplně bez auta. Mnoho měst podporuje MHD a vyjde vás výrazně levněji se dopravit z Ostravy do Prahy vlakem než autem. Vlaky, autobusy, tramvaje mohou posloužit k výrazné úspoře za dopravu. Cenově také vychazí mnohem lépe roční jízdenky než ty jednorázové nebo měsíční.

15.Choďte do knihovny

Navštivte vaši městskou knihovnu, možná vás překvapí jaké množství nových knih nabízí za směšný členský poplatek. Knihovny jsou obvykle dotovány městy a ceny za výpůjčky jsou extrémně nízké v porovnání s nákupem nové knihy, která vám po přečtení bude zabírat místo v domě a pravděpodobně už se k ní nikdy nevrátíte.

Městská knihovna
Městská knihovna

16.Nakupujte privátní značky

Privátní značky obchodních domů a supermarketů jsou často výrazně levnější než značkové zboží. U značkového zboží často platíte pouze příplatek za značku a ne za opravdovou kvalitu. Vyzkoušejte nahradit produkty, které aktuálně nakupujte a uvidíte že budete příjemně překvapeni jak cenou tak kvalitou výrobků. Výrobky jsou často identické od značkových produktů a často je dokonce daní výrobci pro řetězec sami vyrábí.

17.Prodejte nepotřebné věci

Udělejte si revizi starých věcí, které máte dlouho uloženy ve sklepě, garáži nebo skříni. Zjistíte že mnoho z nich se dá pěkně zpeněžit na online bazarech například bazos.cz nebo aukro.cz a můžete tak přinést peníze pro váš napjatý rozpočet. Navíc se zbavíte nepotřebných hodnotných věcí jako jsou dětské autosedačky, kola, oblečení, elektronika a uvolníte si tak místo i mentální kapacitu.

18.Nekupujte drahé čističe

Postačí opravdu základní suroviny jako je jedlá soda a ocet.

 • Jedlá soda je skvělý ekologický čistič a odstraňovač zápachů – pokud ocet smícháte s vodou, získáte pastu, se kterou odstraníte mastnotu nebo umyjete nádobí. Jedlá soda také vytáhne zápach z koberce, lednice, odpadkového koše nebo bot.
 • Ocet je také ekologicky nezávadný čistič – ocet je vhodné použít na odstranění vodního kamene a usazenin v koupelně či na záchodě. Můžete s ním vyčistit rychlovarnou konvici, kávovar, pračku, mikrovlnku nebo třeba troubu. Dá se využít při leštění oken nebo ho můžete dát do pračky místo aviváže.

TIP: Přírodní metody k vybělení zašlého bílého prádla

19.Více si půjčujte věci

Pokud nejste profesionální řemeslník nepotřebujete spoustu dílenského vybavení, které většinu roku leží ladem a zavazí. Veškerou výbavu je možné si levně a rychle zapůjčit v DEKu, vaší lokální stavební firmě nebo od rodiny a přátel. Karavan, motorka a další drahé velké věci také nejsou příliš vhodné kupovat a stačí si je pronajmout na určitou dobu. Úspory za průběžné náklady a místo jsou opravdu velice výrazné. Takzvaná sharing economy je čím dál populárnější a v dnešní době není problém se zápůjčkou opravdu čehokoliv.

blank
Výbava dílny

20.Naučte své děti na nočník nebo používejte látkové pleny

Výdaj za pleny může velmi výrazně ovlivnit rozpočet mladé rodiny. Pokud naučíte své děti na nočník můžete velice rychle tuto položku z rodinného rozpočtu vyškrtnout. Další možností je využití látkových plen, je potřeba ale počítat s tím že i když jsou látkové pleny z hlediska ekologie lepší čeká vás praní a zvýšené náklady za vodu a sušení.

21.Starejte se o své zdraví

Nakupujte generika a ne značkové výrobky, lepší je prevence a zlepšení vaší imunity. Než následné léčení pomocí drahých léků. Otužujte se, jezte kvalitní čerstvé potraviny, hodně ovoce a zeleniny. Omezte sladké a alkohol. Hodně se pohybujte a buďte na čerstvém vzduchu a v přírodě. Pokud nakupujete léčiva využijte online e-shopy a zkontrolujte zda nenabízí akce a kupóny na léky, které pravidelně užíváte. Vítaným pomocníkem může být i cashback portál u kterého naleznete možnost vrácení zpět až 5% z nákupu u oblíbených online lékáren Pilulka.cz nebo Dr.Max.

TIP: Jak ušetřit ještě více s cashbackem?

blank
 • Vytvořte si účet na Tipli.cz a získejte 300Kč
 • Vyhledejte obchod kde budete nakupovat
 • Proveďte nákup přes odkaz na Tipli
 • Na Tipli vám budou připsány peníze
 • Peníze si můžete kdykoliv vybrat

22.Neplýtvejte jídlem

Běžná česká domácnost vyhodí až 1/3 jídla za rok. Proto je vhodné nakupovat potraviny v takovém objemu jaká skutečně spotřebujete. Nenakupujte zbytečně mnoho potravin a kontrolujte datum spotřeby. Vařte tolik jídla kolik skutečně sníte, případné zbytky zkonzumujte další den na oběd nebo večeři.

Další způsoby jak ušetřit za jídlo nabízíme ve podrobném speciálu.

TIP: Tipy jak ušetřit na jídle

Jak ušetřit peníze z výplaty?

Mezi největší náklady patří bydlení, energie, úvěry, auto, jídlo, předplatná. Doporučujeme tyto položky projít a zjistit možnosti úspor. Náš článek nabízí praktické tipy jak toho docílit. Doporučujeme přečíst celý článek.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *