Jak ušetřit na jídle?

Statistiky říkají, že průměrný Čech ročně projí 50 000 Kč, přičemž se u nás jedná po bydlení o druhou nejvyšší položku spotřebních výdajů. Pojďme se tedy podívat, jak ušetřit na jídle. Některé tyto kroky navíc mohou být prospěšné pro vaše zdraví i pro životní prostředí. 

Vytvořte si nákupní seznam

Před každým nákupem potravin si vytvořte nákupní seznam. Dobře se zamyslete nad tím, co budete v nejbližších dnech vařit a kupte pouze ty ingredience, které k tomu budete potřebovat. Tímto způsobem zamezíte skutečnosti, že se vám doma budou potraviny kazit. Na další nákup vyrazte, až většinu surovin spotřebujete a bude to skutečně nezbytné. Pokud vám něco přeci jen zbude, dejte to zamrazit a využijte později. Jen nezapomeňte, že ani mrazák není všemocný a jídlo uchová maximálně rok. Nicméně třeba takové omáčky ztrácí své vlastnosti již po čtyřech týdnech.

Trvanlivé potraviny nakupujte ve velkém 

Obecně platí, že větší balení téhož produktu bývají finančně výhodnější než balení menší. Na druhou stranu byste neměli tímto způsobem šetřit za každou cenu. Pokud se vám potraviny kvůli velkému množství doma zkazí, asi příliš neušetříte. Právě naopak. Proto takto postupujte spíše u trvanlivých potravin, a to pochopitelně u těch, které doma pravidelně používáte, takže je určitě zužitkujete. Doplňme, že použijete-li danou potravinu den po datu spotřeby, pravděpodobně se nic nestane. 

Zaměřte se na potraviny v akci

Mnohé supermarkety, ale také menších obchody přinášejí nakupujícím slevové akce na nejrůznější zboží. Můžete si tedy např. prostudovat letáky řetězců ve vašem okolí, což lze i online, a následně vyrazit za zlevněnými potravinami najisto. Měli byste ovšem opět dobře vědět, že nakoupené suroviny určitě využijete. Existují lidé, kteří až obsedantně nakupují vše v akci a zboží, na kterém ušetřili, se jim následně doma kazí. Nejenže tedy v konečném důsledku neušetří, ale takové chování není právě ideální ani směrem k životnímu prostředí

Ušetřete se slevovými kupóny

Moderní doba je dosti hektická a na jídlo nám zkrátka často nezbývá čas. Někdy není nazbyt a musíme využít služeb fastfoodů či dalších prodejců „jídla na ulici“. V některých řetězcích je ovšem možné ušetřit. Tak například můžete využít slevové kupóny do KFC, které se vztahují na službu „Objednej a vyzvedni“. I tímto způsobem si lze tedy zajistit určitou finanční úspora za jídlo. 

Nakupujte online

Internetoví prodejci obecně nabízejí nižší ceny než kamenné obchody, což může (ale také nemusí) platit i pro potraviny. Jistě, často budete muset utrácet za dopravu, nicméně někteří dovozci nabízejí při splnění určitých podmínek doručení zdarma. Navíc na internetu existuje výrazně větší šance, že koupíte jen to, co skutečně potřebujete. Regály obchodů totiž přímo vybízejí k tomu, abyste sáhli i po tom, co vlastně vůbec nepotřebujete. Doplňme, že online navíc nakoupíte bez dětí, které jsou často příčinou, že v obchodě necháte daleko více, než jste původně předpokládali. 

Noste na nákupy vlastní tašku

Jistě, tímto způsobem neušetříte na dovolenou v nějaké exotické destinaci, nicméně jistá finanční úspora je možná, a to právě při shánění potravin, které nakupujeme nejčastěji. Plastové tašky sice stojí pár korun, ale pokud si budete nosit vlastní látkovou tašku, nezaplatíte navíc ani korunu. Taková taška je sice dražší, ale časem se vám taková „investice“ vrátí. A navíc je to ekologické.

Připravujte si vlastní obědy

Tento krok vás bude stát trochu víc času, ale příprava vlastních jídel je finančně úspornější. Pokud budete pětkrát týdně obědvat v restauraci, utratíte 750 Kč (při ceně 150 Kč za jednu návštěvu), což mimochodem činí 39 000 Kč ročně. Pokud si připravíte vlastní oběd za 75 Kč, což nemusí být žádný problém, ušetříte každý rok 19 500 Kč. A nejen to. Navíc budete přesně vědět, jaké suroviny dané jídlo obsahuje, což se při návštěvách restaurací zřejmě nedozvíte. V každém případě doporučujeme vařit ve velkém, neboť tímto způsobem ušetříte čas i další peníze.  

Pečte, kompotujte, zavařujte 

Jídlo si doma můžete připravovat z gruntu. Bude vás to sice stát čas navíc, na druhou stranu to může být zábava a rozhodně ušetříte. Můžete si kupříkladu péct vlastní chléb, ale také si vyrábět domácí kompoty či zavařeniny. Tímto způsobem ostatně prodloužíte životnost mnoha potravin, takže pokud doma máte něčeho nadbytek, nebudete to muset v nejbližších dnech a týdnech zbytečně vyhodit.

Vypěstujte si vlastní potraviny

Budete-li mít k dispozici vlastní potraviny, nebudete za ně pochopitelně muset utrácet. K tomu, abyste si vypěstovali své ovoce či zeleninu, dokonce ani nepotřebujete zahrádku. Můžete využít květináč na parapetu a vypěstovat si kupříkladu vlastní jahody či rajčata. Přímo v interiéru si pak lze založit i vlastní bylinkovou zahrádku, díky čemuž můžete mít při vaření po ruce čerstvé bylinky. 

Věnujte se kompostování

Tzv. bioodpad z kuchyně, který mimochodem tvoří 40 % veškerého odpadu z domácnosti, můžete zkompostovat a kompost následně využít na zahradě. Jedná se přitom o prostředek, který zlepšuje kvalitu půdy a výživu rostlin. Zbytky potravin tedy nemusíte vyhazovat, ale lze je využít k tomu, abyste si vypěstovali nové a kvalitnější. Kompostovat je navíc možné i v bytě, stačí si pořídit vermikompostér, ve kterém žížaly hbitě promění bioodpad v úrodný humus. Nic navíc nemusí zapáchat a k dispozici máte i designově zajímavé produkty.

Jezte méně masa a živočišných produktů

Ne, nemusíte se hned stát vegany. Nicméně maso a živočišné produkty bývají obvykle dražší než rostlinné potraviny. Zařaďte tedy do svého jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny a jednou týdně živočišné produkty vynechejte úplně, což bude mít blahodárný vliv i na vaše zdraví. Kvalitní zdrojem bílkovin jsou přitom i některé rostlinné potraviny, a to především luštěniny, které bývají rovněž levné. Kilogram červené čočky, kterou nemusíte namáčet a lze ji okamžitě použít, stojí ostatně 50 až 100 Kč. 

Dejte si jednou za čas půst

Čím víc toho sníte, tím víc za jídlo utratíte. Tímto konstatováním jsme Ameriku rozhodně neobjevili. Sice netvrdíme, že byste nutně měli začít jíst méně, nicméně takový půst jednou za čas rozhodně není od věci. Nejenže ušetříte, ale opět něco uděláte i pro své zdraví, neboť se jedná o prevenci proti některým chorobám. Zkuste se tedy jednou za čas postit, chybu tím rozhodně neuděláte, a to ani z finančního hlediska…

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *