Význam a symbolika stromu života v náboženství i mytologii

Symbol stromu života nás provází již po celá staletí bez ohledu na kulturu či náboženství. Zjistěte společně s námi, proč je vyobrazení stromu tak silným a oblíbeným motivem, jaká je symbolika stromu života a jaký má strom života význam pro obdarovaného.

Význam stromu života

Symbolika stromu života je stejně rozvětvená, jako jeho samotná koruna. Vyobrazení stromu může mít celou řadu významů, možná právě proto se jedná o tak častý symbol, kterým můžeme vyjádřit celou řadu emocí. Ať už si jej pořídíme jako svůj osobní talisman nebo ho v podobě krásného šperku darujeme někomu, na kom nám záleží.

Strom života je nejčastěji vnímán jako důležitý zdroj energie a propojení. Mimoto jím ale můžeme vyjádřit celou řadu pocitů, principů nebo ideálů …

  • Koloběh života – mladé lístky se na podzim zbarví a slétnou k zemi, aby mohl strom odpočívat a na jaře nás okouzlit svými květy. Semínko plodu zakoření a vyroste v další mohutný strom, aby ten starší mohl odejít. Stejně tak je to i s našimi životy. A právě strom života by nám měl připomenout, abychom přijímali všechny změny a užívali si každý okamžik.
  • Stálost a růst – strom se za svůj život potýká se změnami ročních dob, odolává výkyvům počasí, zápasí se škůdci i okolními rostlinami, které jej ohrožují. Přesto roste dál a po celou dobu sbírá zkušenosti a moudrost. Ani my bychom neměli utíkat před problémy či překážkami, strom života nám pomůže jít vpřed a růst.
  • Provázanost a propojení – strom života je velice často vnímán právě jako symbol propojení všeho ve vesmíru. Kořeny stromu čerpají sílu ze země, zatímco jeho větve sahají až k nebi.
  • Rodina – souvisí také se zmíněným propojením. Větve koruny sice mohou růst každá jiným směrem, vždy je ale bude spojovat společný kmen a silné kořeny.
  • Jedinečnost – přestože to tak může z dálky působit, jen stěží byste našli dva stejné stromy. A stejně tak i my jsme každý jiný, výjimečný a jedinečný. My i stromy se v průběhu života měníme, vyvíjíme a utváříme si svou individualitu.

Strom života ve slovanské mytologii

Jen málokterý symbol provází tolik náboženství a kultur, jako strom života. Ve slovanských pověstech najdeme často stromy jako domovy bohů a posvátných tvorů, v jejichž kořenech sídlí démonická postava – nejčastěji v podobě hada. Strom života je pro slovanskou mytologii symbolem světové osy a centra, představuje vesmír jako celek.

Strom života v náboženství

Zatímco v křesťanství je strom života vnímán jako biblický Strom poznání, který všichni známe z příběhu o prvním hříchu i následném vyhnání z ráje, židovská tradice zase hovoří o kabalistickém Stromu života. Ten je pak vnímán zejména jako symbol, který vyživuje a udržuje život.

V Koránu je symbolika velmi podobná té křesťanské. Svatá kniha Islám zde vypráví o Stromu nesmrtelnosti, ze kterého Adam a Eva ochutnali poté, co jim to Alláh zakázal.

Strom života a severská mytologie

Pokud i vás fascinuje tajemná severská mytologie, strom života zde najdete pod názvem Yggdrasill. A zjednodušeně symbolizuje lidskou psychiku. Větvemi zasahuje strom do říše Asgardu a znázorňuje vyšší já, kmen znázorňuje lidské ego a osobnost pomocí světa Midgard a kořeny sahají do našich podvědomých smyslů a místa stínů.

Strom života a Keltové

Síla přírody, houževnatost a dlouhověkost. To znázorňuje v keltské mytologii velice uznávaný strom života. V každém novém sídle vždy Keltové vysadili strom života známý jako Crann Bethadh, který byl středobodem jejich setkání a společenského života. Nejposvátnějším stromem byl však dub axix mundi, střed světa a brána, jež nás dokázala spojit se světem zesnulých.

Strom života v čínské mytologii

Možná už jste zaslechli i o čínském stromu života, kterým je drakem a fénixem střežená broskvoň. Jednou za 3000 let se na ní pak urodí broskev, která vám přinese nesmrtelnost.

Strom života a buddhismus

V buddhismu je strom života neboli Bhodiho strom velice uznávaným symbolem. Právě pod tímto posvátným stromem totiž Buddha dosáhl osvícení.

Zdroj: https://napovime.cz/navod/vyznam-a-symbolika-stromu-zivota/ a https://www.oriental.cz/a/strom-zivota-a-jeho-symbolika 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *