Bavlníkový olej na cholesterol. Pomáhá, nebo je to jen mýtus?

Vysoký cholesterol je problémem moderní doby. Může za něj nezdravý životní styl, nedostatek pohybu i špatně vyvážená strava. Proti vysoké hladině cholesterolu však mohou bojovat i přírodní prostředky, jako je například bavlníkový olej.

Jak působí bavlníkový olej na cholesterol

Důležitou složkou tohoto prostředku je kyselina dihydrosterkulová kyselina, která může zabránit hromadění triglyceridů v našem těle. Funguje jednoduše – nutí tělo spalovat více tuků přijatých ze stravy, protože mu je nedovolí správně ukládat. V důsledku tohoto procesu tedy dochází k menšímu hromadění lipidů a cholesterolu v těle.

Působení této kyseliny je ještě podpořeno vysokým obsahem polynenasycených tuků a omega-6 kyselin v bavlníkovém oleji. Používejte tedy obezřetně, protože omega-6 máme v moderní stravě vysoký nadbytek.

Kde se bere bavlníkový olej

Tato substance se získává především ze semen indické bavlny lisovaných za studena. Po tomto procesu vznikne olejovitá kapalina světlé konzistence a žluté barvy, bez zápachu s vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin (až 75 %). Vyskytují se v něm také tokoferoly a vitamin E.

Energetická hodnota bavlníkového oleje

Bavlníkový olej (teplý i studený) se může pochlubit energetickou hodnotu 884 kcal na 100 ml. Dále obsahuje:

  • 0 g bílkovin
  • 0 g sacharidů
  • 0 g cukrů.

To je důležité, pokud si budete jeho užívání zapisovat například do kalorických tabulek.

Ve 100 ml najdete také:

  • 25,9 g nasycených tuků
  • 17,80 g mononenasycených tuků
  • 51,9 g polynenasycených tuků.
  • 35,3 mg vitaminu E
  • 24,7 μg vitaminu K
  • a 0,20 mg vitaminu B4.

Jak používat bavlníkový olej

Obvykle je použití tohoto oleje doporučováno jen zevně. Při vnitřním užití totiž může mít negativní vliv na plodnost (a to především u mužů). Některé zdroje však doporučují použití půl lžičky denně ve chvíli, kdy se lidé snaží snížit cholesterol ve stravě.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/cholesterol-snizi-uz-za-5-dni-prekvapeni-vedci-uvedli-olej-ktery-je-jeste-lepsi-nez-olivovy/, https://zywienie-abczdrowie-pl.translate.goog/olej-z-nasion-bawelny-na-cieplo-i-na-zimno?_x_tr_sl=pl&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *