Bezpečný adrenalin pro celou rodinu – vyzkoušejte létání ve větrném tunelu

Představte si, že můžete zažít volný pád bez toho, abyste museli skočit z letadla. Stačí totiž zaskočit do Prahy do větrného tunelu, kde na vás tohle dobrodružství čeká. Co všechno obnáší a pro koho je vhodné?

Co je větrný tunel?

Pod pojmem větrný tunel si představte simulátor volného pádu nebo také takzvaný indoor skydiving trenažér. Je to prostě místo, kde se můžete řítit volným pádem, ale celou dobu přitom budete jen pár metrů nad zemí.

Jak už to tak bývá, nebyl tenhle vynález původně zamýšlen k rodinné zábavě, ale k testování a studování aerodynamiky letadel. Až na přelomu tisíciletí se začaly vyrábět tunely čistě pro zábavu z letu. 

Konstrukce i provoz takového tunelu je přeci jen finančně náročnější, a po Evropě jich tak najdete jen několik. Jeden pak přímo v Praze Letňanech – ten má letovou komoru vysokou úctyhodných 14 metrů a nabízí bezpečný adrenalin dospělým i dětem už od 5 let věku.

Jak let ve větrném tunelu probíhá?

Létání v tunelu začíná nejprve instruktáží a zapůjčením slušivého leteckého oblečku a ochranného vybavení. Přeci jen to uvnitř letové komory může foukat až 270 km/h, takže pevná kombinéza a ochranné brýle s helmou jsou naprostá nutnost. 

  1. Před vstupem do komory se ještě naučíte základní komunikační signály, protože uvnitř toho moc neuslyšíte. 
  2. Jakmile budete vědět, co a jak, společně s instruktorem se naučíte létat jako ptáci. 
  3. Pokud vám to půjde, není problém se domluvit na vyzkoušení různých triků, které vás zkušení instruktoři naučí.

Ti, kteří by chtěli zažít ještě autentičtější volný pád, by si určitě měli pořídit poukaz na let ve větrném tunelu s virtuální realitou. Během letu budete mít na hlavě VR headset, do kterého se promítá třeba takový seskok nad Manhattanem. O adrenalin nouze nebude.

Proč létání v tunelu vyzkoušet?

Indoor skydiving doporučujeme všem dobrodruhům, kteří touží po nových zážitcích. Nevadí, pokud se bojíte výšek nebo máte strach, že by se vám při seskoku z letadla neotevřel padák. 

Létání v tunelu nabízí bezpečný adrenalin, při kterém budete zažívat pocity jako při volném pádu, a to i bez nutnosti skákat z letadla.

A na rozdíl od seskoků padákem si můžete střihnout hned několik volných pádů za sebou. 

Zatímco běžně trvá volný pád okolo 40 až 60 sekund, tady se proletíte 1,5 minuty a po krátké pauze můžete frčet hned znovu. U létání se lze střídat s rodinou, přáteli nebo kolegy z práce, protože tunel je průhledný, a zatímco uvnitř jeden z vás bude krotit vzdušné živly, ostatní mohou fandit a okoukávat, co a jak.

Není pár minut letu málo?

Možná vás zaskočilo, že doba letu je tak krátká. Má to ale svůj důvod, létání v tunelu je totiž poměrně fyzicky náročné a při delším letu by netrénovaní letci riskovali zranění. Přeci jen se musíte plně soustředit a ovládat své tělo. 

Největší česko-slovenská zážitkovka Adrop.cz nabízí poukazy do větrného tunelu od 3 minut letu až třeba po 15, o které se můžete podělit až s 5 dalšími letci. Každý podle svých možností a schopností.

Tak už víte, kdy a s kým vyrazíte krotit vítr při indoor skydivingu?

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *