Černá (Ichtyolová) mast je základ lékárničky. Kdy vás může zachránit?

Černá mast je mezi lidmi poměrně rozšířeným lékem. A není se čemu divit. Její účinky jsou prakticky zázračné. Vyléčí řadu kožních neduhů tak, že po nich nezůstane ani jizvička. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, tak si přečtěte tento článek a při nejbližší příležitosti si ji pořiďte domů. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit. 

Co je černá mast?

Černá mast je lidové označení pro Ichtoxyl. Hlavní účinnou látkou v této masti je ichtammol neboli amonná sůl z tmavých sulfonovaných ropných břidlic. V medicíně nejde o žádnou novinku a k léčbě kožních problémů se používá více než sto let. 

Jak již lidový název napovídá, tak mast je opravdu uhlově černá. Vykazuje pozitivní účinky proti gram pozitivním bakteriím, kam patří například zlatý stafylokok. 

K čemu se černá mast užívá?

Ichtammol skvěle působí na zánětlivá onemocnění kůže. Využít ji můžete na následující neduhy:

  • akné,
  • záněty potních žláz, 
  • abscesy,
  • furunkly,
  • hnisavé rány, 
  • proleženiny, omrzliny.

Většina lidí má černou mast ve své lékárničce pro případ, že se jim lidově řečeno podebírá prst nebo mají tříšku, kterou jim nejde vytáhnout. V těchto případech stačí černou mast aplikovat na postižené místo a ta zánět doslova vytáhne a pomůže kůži zahojit se. 

Jak černou mast používat

Ichtoxyl pořídíte v lékárně bez předpisu a ihned jej můžete začít používat. V případě malých ranek a zahnisaných defektů nepotřebujete konzultaci lékaře. Pokud však chcete zkusit léčit větší otevřené rány, proleženiny vyšších stupňů nebo bércové vředy, tak se vždy poraďte s ošetřujícím lékařem nebo chirurgem. 

Standardně se mast aplikuje dvakrát až třikrát denně dle potřeby na postižené místo a překrývá se gázou nebo sterilním krytím. Krytí udrží mast na svém místě, takže bud zajištěn hojivý efekt a zároveň neznečistíte vše okolo. Černá totiž mast barví a jde velmi obtížně vyprat. 

Léčebné účinky na chronické rány můžete umocnit oplachovým roztokem přímo určeným na rány nebo vlhkými obložkami. Poradit se můžete i v centru pro obtížně hojící se rány nebo domluvit převazy terénní službou přímo u nemocného doma. 

Nežádoucí účinky 

Stejně jako všechny léky, tak i černá mast má nežádoucí účinky. Objevit se může svědění a začervenání kůže v místě podání. Vzácně se vyskytují také otoky, pupínky nebo místní přecitlivělost. Pokud se vyskytnou jakékoliv nežádoucí účinky, tak přestaňte s léčbou a informujte svého lékaře v závislosti na závažnosti reakce. 

Pozor si dejte na léčbu černou mastí v létě. Ichrammol zvyšuje citlivost na světlo a pokožka ošetřena touto mastí by neměla být vystavena slunečním paprskům. 

Zdroje: https://www.uzdravim.cz/cerna-mast.html, https://www.drmax.cz/ichtoxyl-mast-30g

4.1/5 - (27)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *