Co je číslo pojištěnce (Cpoj)?

Komunikace s úřady a související administrativní činnosti se často pojí s mnoha nesrozumitelnými pojmy, jejichž neznalost či nepochopení může vést až ke špatnému vyplnění formuláře a opětovné návštěvě daného úřadu. Jedním takovým pojmem je číslo pojištěnce, které potřebujete například k přihlášení na očkování proti onemocnění Covid-19. Co pojem číslo pojištěnce (Cpoj) znamená a kde ho najdete?

Co je číslo pojištěnce (Cpoj)?

Číslo pojištěnce je jedinečné identifikační číslo každé osoby, která má sjednané zdravotní pojištění. Používá se zejména při komunikaci s úřady, kde slouží k identifikaci dotyčného. Číslo pojištěnce (Cpoj) se v případě českých občanů shoduje s rodným číslem. Liší se pouze tehdy, když se jedná o cizince žijícího na území České republiky.

Podobnou roli jedinečného identifikátoru pak číslo pojištěnce sehrává také v procesu registrace na očkování proti koronaviru, respektive onemocnění Covid-19. Pokud tedy patříte mezi občany České republiky, tak i zde zadáváte své rodné číslo.

Kde najdu číslo pojištěnce?

Číslo pojištěnce, typicky rovněž rodné číslo, je uvedené na většině dokladů totožnosti. Najdete ho například na občanském průkazu nebo na kartičce zdravotní pojišťovny.

číslo pojištěnce (cpoj)
Zdroj: VZP
5/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *