Co je cashback a jak funguje?

Online nakupování se již řadu let těší obrovské popularitě. Není se čemu divit, používání eshopů je jednoduché, rychlé a pohodlné. Cashback neboli možnost vrácení peněz pak výhody nákupů po internetu ještě znásobuje. Co cashback vlastně je a jak funguje?

Co je cashback?

Cashback, někdy též cash back, je anglické označení procesu vrácení peněz z dokončeného nákupu. Jedná se tedy o způsob, jak ušetřit nejen při online nakupování. Cashback je založen na uzavření spolupráce portálu či služby s některým z obchodníků a je tak jednou z forem affiliate marketingu. V praxi se můžete setkat například s cashbackem z nákupu na Alze, v Albertu či za placení kartou.

Jak funguje cashback?

Vidina vrácení peněz za nákup může evokovat k podvodu. Proto je důležité objasnit, jak vlastně cashback funguje. Předchozí odstavec již zmínil, že je založen na uzavření partnerské spolupráce.

Příklad takové spolupráce si můžete představit na eshopu s oblečením. Tento eshop s oblečením uzavře spolupráci s některým z partnerských portálů, jehož prostřednictvím uživatelé cashback získávají. Možná vás napadá, proč by to eshop dělal, co z toho mají partnerské portály a jestli to není nějaký podvod na uživatele.

Odpověď na první otázku je prostá, uzavření spolupráce s portálem je pro eshop určitá forma propagace. Díky tomu, že uživatelé najdou zmínku o obchodu na partnerském portálu, získávají víc zákazníků. Za tento přísun nových návštěvníků jsou pak ochotni ubrat část svého výdělku a zaslat ji jako provizi partnerskému portálu.

Z toho tedy profitují partnerské portály – z provize za přivedení nových zákazníků. A jak je na tom samotný uživatel? Ten získává část této provize. Výše provize se přitom portál od portálu, stejně jako eshop od eshopu liší, a to ovlivňuje i výši cashbacku, který se vám dostane zpět na účet.

Tip: Recenze Tipli.cz – zkušenosti a přihlášení

Ve zkratce cashback tedy funguje tak, že nějaký obchod (ať už internetový nebo kamenný) uzavře spolupráci s nějakým portálem, případně bankovní službou. Portál či služba obchod propagují, za což získávají provizi z prodeje a tuto provizi dále rozdělují mezi své uživatele.

Jak funguje cashback na partnerských portálech?

Popis, jak funguje cashback, již naznačil, že se tento termín nejčastěji používá ve spojitosti s partnerskými portály. Tyto portály mají uzavřenou smlouvu s eshopy a uživatelům přináší 1–10% podíl ze zaplacené částky. Podíl se vám po dokončení nákupu přičte na účet v partnerském portálu a následně si ho můžete převést na svůj bankovní účet. U některých je tato možnost limitována minimální částkou, u jiných, žádný limit pro převod neexistuje.

Jak cashback na partnerských portálech funguje?

  1. Zaregistrujete se na portálu – na většině z nich je zdarma.
  2. Na portálu si najdete eshop, který vás zajímá.
  3. Nakoupíte na eshopu jako obvykle.

Po dokončení nákupu a potvrzení eshopu se vám peníze přičtou na profil. Tento proces může trvat i několik týdnů. Záleží na konkrétním portálu i eshopu. Stejně tak si můžete do prohlížeče nainstalovat plugin daného partnerského portálu, jež vás po navštívení partnerského eshopu upozorní na to, že je daný internetový obchod na seznamu cashback spolupracovníků.

Jak vybrat partnerský portál pro cashback

Partnerský portál zprostředkovávající cashback byste si měli vybírat podle několika parametrů. V první řadě byste si měli projít uživatelské recenze a zjistit si, jak byli s jeho používáním spokojeni předchozí uživatelé. Druhým bodem je výše cashbacku a třetím způsob výplaty odměn či podmínky užívání.

Mezi nejpopulárnější partnerské portály patří:

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *