Co je to vasektomie? Dá se zvrátit, když se rozhodnete mít děti?

Vasektomie je známá také jako naříznutí chámovodu a označuje se tak jedna z metod antikoncepce určená pro muže. Její účinnost je uváděna okolo hranice 99 %, a proto je primárně zaměřená na muže, kteří již nechtějí děti (bez ohledu na to, zda už nějaké mají nebo ne).

Bez chirurgického zásahu to nejde

Vasektomie je vlastně mikrochirurgický zákrok, jehož cílem je přerušení chámovodu. To znemožní spermiím doputovat z varlat při ejakulaci až do penisu a z něj ven. Místo toho se postupně vstřebají do okolní tkáně. Provádí se naříznutím a podvázání chámovodů, jež jsou zodpovědné za transport spermií do ejakulátu.

Vasektomie a co o ní vědět

Pokud muž tuto formu mužské antikoncepce podstoupí, pak může mít stále normální sex, ovšem s tím rozdílem, že jeho sperma neobsahuje spermie. Není však třeba se obávat – tyto nejmenší buňky lidského těla tvoří jen velmi malou část ejakulátu, takže na první pohled rozhodně není nic poznat.

Bezskalpelová metoda vasektomie

V dnešní době již nemusí jít o velkou operaci, vše lze provést i v lokální anestezii. Při bezskalpelové vasektomii postupuje lékař tak, že nejprve umrtví kůži na šourku. Posléze ji jemně uchopí a speciálním nástrojem oddělí její vrstvy. Nepoužívá skalpel a otvor, který vznikne, rozhodně nelze nazvat řezem. Nástroje, jež se se k této proceduře používají, mají totiž v průměru pouhých 6 milimetrů. Obvykle proto není třeba ani ránu jakkoliv zašívat, protože kůže se k sobě jednoduše přilepí sama. Po několika dnech se pak zranění samo zahojí a po ošetření nezůstanou na těle vůbec žádné stopy.

Lze vasektomii zvrátit?

Tuto metodu mužské antikoncepce by měli podstupovat jen muži, kteří jsou pevně rozhodnuti už nemít žádné děti. Reverzní zákrok totiž sice možný je, ale bývá poměrně komplikovaný a jeho úspěšnost rozhodně nelze zaručit.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vasektomie, https://www.vazektomiebezskalpelu.cz/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *