Co si sbalit s sebou do porodnice?

Termín porodu se nezadržitelně blíží a vy stále nemáte připravenou tašku do porodnice? Neotálejte a začněte s přípravami ještě dnes. Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma. 

Kdy si sbalit tašku do porodnice?

Jsou přípravy, které není ideální nechávat na poslední chvíli. A příprava věcí do porodnice k nim neodmyslitelně patří. Přestože máte bezproblémové těhotenství, ani ten nejzkušenější lékař vám s jistotou nemůže říct, že se vašemu miminku nezachce na svět o něco dříve. Raději tedy tašku do porodnice sbalte 4 – 6 týdnů před plánovaným termínem. A pokud máte těhotenství rizikové, začněte s přípravou již kolem 28. týdne těhotenství.

Nezapomeňte na doklady

Budete je potřebovat hned při příjmu do nemocnice. Mějte je tedy vždy připraveny po ruce. Mezi doklady do porodnice by kromě individuálních dokumentů neměly chybět:

 • občanský průkaz
 • kartička zdravotní pojišťovny
 • těhotenský průkaz a případně důležité zdravotní záznamy související s těhotenstvím
 • vdané maminky oddací list
 • svobodné maminky rodný list a prohlášení o určení otcovství + případně potvrzení matriky o příjmení po otci (jinak bude mít miminko automaticky vaše příjmení)
 • rozvedené maminky rozvodový list
 • prohlášení o jménu dítěte
 • porodní plán – v případě, že ho sestavujete společně s dulou

Zkontrolujte si také, zda není potřeba vyplnit jakékoliv další dokumenty pro příjem do vaší nemocnice nebo k průběhu porodu. Můžete je mít připraveny předem a ušetřit si tak čas při příjmu. Většinou je najdete přímo na stránkách nemocnice či příslušného oddělení.

Co s sebou do porodnice

Pokud již máte administrativu za sebou a dokumenty jsou přehledně seřazeny ve složce, můžeme přejít k přípravě samotné tašky do porodnice. Nejprve si připravte věci, bez kterých se v porodnici neobejdete:

1) Jednorázové kalhotky 

Po porodu je potřeba dodržovat maximální hygienu a látkové kalhotky byste si mohla snadno ušpinit. Jednorázové kalhotky jsou vyrobeny z jemné síťoviny, nemají švy a jsou velice pružné. Doporučujeme s sebou do porodnice vzít 6 – 9 kusů, pořídíte je v každé lékárně, případně v drogerii.

2) Hygienické potřeby

Přibalte si svůj oblíbený sprchový gel a šampón, kartáček na zuby se zubní pastou, ale také hřeben, krémy a další kosmetiku, kterou běžně používáte. Zapomeňte ale na výraznou parfemaci, miminko si potřebuje zvyknout na vaši přirozenou vůni. Hodit se může také jelenní lůj či balzám na vysušené rty.

3) Kojící podprsenka a prsní vložky

Podprsenku vybírejte těsně před porodem a volte raději větší velikost. Ideální je mít 2 kojící podprsenky na výměnu, jedno balení prsních vložek by vám na pobyt v porodnici mělo postačit. 

4) Župan a noční košile

Většina nemocnic vám je sice nabídne k použití, ve svém se ale můžete cítit lépe. Teplý župan bude ideálním společníkem na nemocniční chodbu, noční košile či pyžama by měly být volnější a především pohodlné. A nezapomeňte, že musí být uzpůsobeny ke snadnému kojení. Přibalte si také omyvatelné pantofle do sprchy.

5) Další hygiena a doplňky

Pořiďte si také poporodní vložky. Většina porodnic vám je sice poskytne zdarma, ale určitě se mohou hodit i po příjezdu domů. Pokud nechcete využívat ty nemocniční, do tašky přibalte 2 – 3 ručníky. Hodit se vám budou i papírové kapesníčky a vlhčené ubrousky bez parfemace.

A nyní můžeme přistoupit ještě k doplňujícímu seznamu věcí, které sice nebudou nepostradatelné, ale mohou se vám v průběhu porodu nebo krátce po něm hodit:

 • nabíječka na telefon
 • kniha na čtení či křížovky a časopisy pro volné chvilky
 • nafukovací kruh k sezení po porodu 
 • mast na bradavky, které budou zpočátku velmi citlivé
 • menší občerstvení a dobroty, které vám dodají energii
 • a samozřejmě nezapomeňte na pravidelně užívané léky

Co pro miminko do porodnice?

Většinu hygienických potřeb a také čisté oblečení pro miminko vám poskytne porodnice. Pozjišťujte si tedy předem přímo ve vaší porodnici, co bude pro miminko po porodu připraveno a co si naopak máte obstarat sama. Většinou budete potřebovat plenky pro miminko – velikost 0 nebo 1, jednorázové přebalovací podložky a vlhčené ubrousky. Přibalit můžete i 2 sady čistého bavlněného novorozeneckého oblečení na pobyt i odjezd domů.

Věci na cestu nechte doma

Oblečení na cestu domů z porodnice pro vás i miminko určitě připravte předem. Není ale nezbytné jej brát s sebou už při příjezdu, partner vám ho rád doveze přímo před propuštěním z nemocnice. Vaše taška už tak bude dost objemná.

Věci pro miminko na cestu domů přizpůsobte ročnímu období, nezapomeňte ani na zavinovačku či dečku. A samozřejmostí je bezpečná autosedačka – tedy vajíčko pro miminko. 

Co pro partnera do porodnice?

Pokud bude partner vaší oporou při porodu, počítejte s tím, že v porodnici určitě stráví nějakou tu hodinu. Nachystejte tedy tašku či batoh i pro něj. Hodit se bude zejména:

 • pohodlné triko a kalhoty na převlečení 
 • přezůvky, které jsou vhodné i do sprchy
 • nabíječka na telefon
 • pár drobných na kafe z automatu
 • drobné občerstvení – především pro případ nočního porodu, kdy jsou bufety zavřené
 • fotoaparát a nabíječka na telefon

Zdroj:

https://www.hipp.cz/tehotenstvi/pruvodce/priprava-na-porod/co-s-sebou-do-porodnice-taska-do-porodnice/

https://www.benu.cz/veci-do-porodnice#toc-jake-doklady-potrebujete

5/5 - (1)

Zkušenosti “Co si sbalit s sebou do porodnice?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *