Co si s sebou vzít na aktivní dovolenou?

Aktivní dovolená je mezi cestovateli stále populárnější. Při výletech, procházkách či túrách po okolí poznáte nová místa, navštívíte památky, a navíc během pobytu nepřijdete o svou kondici. Dovolená bude jistě plnohodnotnější a doslova nabitá zážitky. V zavazadle by se však mělo nacházet hned několik věcí, které bychom si s sebou měli vzít. Pojďme se podívat, které to jsou!

Vhodné sportovní oblečení i obuv

Oblečení a materiál volíme podle jednotlivých vrstev – základní vrstva by měla dobře odvádět pot. K tomu používáme funkční prádlo – ideálně z merino vlny nebo syntetických – rychle schnoucích materiálů. Druhá vrstva by měla podpořit první vrstvu v odvodu potu, ale zároveň by měla izolovat. K tomu můžeme využít merino nebo fleecové mikiny. Třetí vrstva má funkci ochrany proti dešti a větru. Stále je ale důležitá prodyšnost. Praktickým parťákem na většinu cest vám bude péřová bunda nebo softshell s membránou.  

Jedná-li se o letní dovolenou, není nic lepšího než kvalitní funkční oblečení, které je vzdušné a dobře odvádí vlhkost. Co se týče letní obuvi, nenechte se příliš ovlivnit horkým počasím a vždy volte boty uzavřené. Pro nenáročné vycházky a túry v českých (a jim podobných) horách si vystačíte s obyčejnými trekovými botami nebo kvalitní sportovní obuví. Chcete-li se vydat do náročnějšího terénu, sbalte si kotníkovou obuv. Cyklisté pak jistě ocení speciální cyklistické tretry.

Základní vybavení na pěší túry i cyklistiku

Vybavení se opět odvíjí podle toho, jaký druh dovolené zvolíte. Jedete pod stan, pod širák nebo na chatu? Budete potřebovat spacák a karimatku, případně hamaku, skládací ešus, hrnek a jídelní lžíci. Pro delší či vícedenní turistiku nezapomeňte přibalit turistické hole, které ulehčí kolenům a pomohou vám při pohybu v terénu. Hole však můžete vzít i na kratší výlet či rychlejší procházku po okolí. Díky nic si hezky protáhnete celé tělo.

V zimě nebo zjara oceníte na horách i nesmeky. Nepodceňujte ani sluníčko, které může být i v zimních měsících pořádně silné, zabalte si proto raději i sluneční brýle a opalovací krém. Z technologických vymožeností stojí za zmínku powerbanka, nabitý telefon je naprostá samozřejmost.

Dále by neměla chybět výkonná čelovka. Vezměte i kapesní nůž, repelent, hygienické potřeby a ke kempování i spolehlivé křesadlo nebo plynovou bombu s vařičem a zapalovačem. Hlavně nezapomeňte na své doklady, nějakou hotovost a kartičku s důležitými telefonními čísly a kontakty v případě nouze.

Kvalitní batoh

Velikost batohu vyberte podle délky vaší dovolené. Delší pobyty si budou žádat i větší batohy se zásobou oblečení i jídla. Zvažte, jak má být batoh koncipován – má místo na uchycení trekových holí? Má zabudovanou pláštěnku? Nezapomeňte si v prodejně zkusit batoh i se zátěží. Máte-li v plánu delší dovolenou s výlety po okolí, bohatě vám postačí menší batoh pro uložení pití, svačiny a dalších drobných potřeb. K procházkám po městech a památkách využijete městský batůžek.

Svačinky i pitný režim

Abyste ušetřili místo i váhu v batohu, můžete si s sebou zabalit Adventure Menu. Vybrat si můžete ze široké nabídky vakuově sušených i sterilovaných jídel. Jedná se o plnohodnotnou stravu, kterou si jednoduše připravíte i při stanování. Na cestách oceníte i gainery na podporu energie nebo proteinové tyčinky. Co se týče pitného režimu, ten není radno podcenit. Sbalte si tedy dostatečně velkou lahev s čistou vodou. Perlivé a příliš sladké nápoje nechte raději doma.

Lékárnička přijde vhod

Jako poslední, neméně důležitá součást výbavy, by měla být lékárnička. Při nákupu profi turistických batohů je někdy jejich součástí, případně je zde místo k jejímu uložení. V lékárničce by se měly nacházet obvazy, náplasti, dezinfekce, nůžky a trojcípý šátek. Při delším pobytu přibalte i léky proti horečce a proti průjmu. Využít můžete i pinzetu, a to například při vytahování třísky nebo klíštěte. Máte-li s sebou děti, vezměte si i teploměr. 

Zdroj: PR článek

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *