Dřevěné pelety a vše, co o nich musíte vědět

Pro automatické kotle se používá speciální pevné palivo v podobě drobných válečků. Říká se jim dřevěné pelety. Přečtěte si základní informace, které vám pomohou zorientovat se v této části světa pevných paliv.

Dřevěné peletky se představují

Peletizace je proces, při kterém vznikají dřevěné pelety působením tlaku a zvýšené teploty. Materiálem pro jejich výrobu jsou piliny, hobliny a štěpka, které pocházejí z jehličnatých stromů. Zdrojem těch nejkvalitnějších pelet je smrkové dřevo, ale můžete zakoupit i modřínové nebo borovicové. Výchozí surovina se po vysušení lisuje ve stroji, který připomíná mlýnek na maso. Finální výrobek v podobě válečku má průměr 6 mm a délku až 40 mm.

Jak poznáte kvalitní pelety?

Všechny dřevní pelety podstupují přísné laboratorní testy ještě před tím, než se dostanou k vám. Zjišťuje se přesná výhřevnost, popelnatost, zda neobsahují cizí látky jako jsou lepidla nebo zbytky nátěru z původního dřeva. Tyto ukazatele hlídá mezinárodní norma ISO 17225-2, která rozděluje pelety dřevěné do třech kategorií. Pro automatické kotle v domácím použití jsou vhodné ty nejkvalitnější pelety s certifikátem ENplus A1. Kategorie ENplus A2 je kvůli vyšší popelnatosti vhodná pro velké kotle. A pelety označeny certifikátem ENplus B jsou využívány pouze průmyslově.

Zdroj: Freepik

Ekologické pelety na topení

Dřevěné peletky řadíme mezi uhlíkově neutrální pevná paliva. To znamená, že se při jejich spalování uvolní stejné množství oxidu uhličitého, které si během růstu uložil strom ve kmeni. Na výrobu pelet se využívá odpadní surovina ze zpracování dřeva. Takže pro vaše tepelné pohodlí nebyl vykácen žádný strom navíc. Certifikované dřevěné pelety neobsahují škodliviny, a proto při jejich hoření nedochází ke znečišťování životního prostředí.

Dočkáte se při topení dřevěnými peletami maximálního pohodlí?

Jste zvyklí na komfort při zatápění elektřinou nebo plynem? V případě pelet je to velmi podobné. Automatický kotel se ovládá termostatem, kde si nastavíte teplotu. Automat sám pomocí hořáku zapálí pevné palivo. To také přidává šnekovým podavačem a reguluje teplotu v místnostech. Přes mobilní telefon či tablet si tak můžete spustit vytápění už před příjezdem domů či na chatu. Navíc máte jen dvě činnosti, a to dosypávání pelet do zásobníku a občasné vynesení popelníku.

Potřebujete nakoupit pelety?

Sháníte certifikované dřevěné pelety ENplus A1 se zárukou rychlého doručení ze skladových zásob? E-shop Optimtop.cz nabízí široké spektrum pelet a dalších pevných paliv od různých výrobců. Pořídíte si tak přesně takové dřevěné peletky, na které máte seřízený svůj automatický kotel. Doprava je po celé České republice zdarma.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *