Gnocchi: Jak to správně vyslovit? Předejděte trapné chvíli

Gnoči, ňoky, noči nebo snad gnoki? Kdo by si pomyslel, jak zrádné mohou takové bramborové knedlíčky být. Pokud nepatříte zrovna ke znalcům italské kuchyně, poradíme vám, jak slovo gnocchi správně vyslovit, ať při večeři nedojde k nepříjemnému faux pas.

Jak správně vyslovit gnocchi?

Existuje asi jen málo slov, které bychom byli schopni tolika způsoby zkomolit. Italština není jazykem, který by ovládalo mnoho z nás a češtině je dost vzdálená. Není tedy divu, že si se slovem gnocchi tak úplně nevíme rady.

Jediná správná výslovnost gnocchi je „ňoky“. Tak si to zkuste zapamatovat, ať Italům nebo těm vzdělanějším zbytečně nedráždíte sluch.

Zdroj foto: Film Pelíšky (upraveno)

Co jsou vlastně gnocchi?

A pro ty, co si kromě výslovnosti nejsou jistí ani tím, co se pod názvem gnocchi ukrývá, máme vysvobození. Gnocchi jsou původně italské bramborové knedlíčky podobné českým nokům, jejich historie sahá až do dob starého Říma.

Jsou skvělou a jednoduchou přílohou k celé řadě omáček, ale také fungují jako samostatný pokrm, který je doplněn například o špenát a smetanu nebo houby restované na cibulce.

A nejsou to jen bramborové gnocchi, setkat se můžete také s jejich kukuřičnou, krupičnou nebo pšeničnou variantou. Gnocchi v překladu znamená žmolky, vždy se tedy jedná o malé drobné nočky a žádný velký knedlík.

Zdroje: https://ochutnejtesvet.cz/italske-gnocchi/ a https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/trapas-v-restauraci-naucte-se-vyslovovat-italska-jidla.A130308_111731_dobra-chut_mc

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *