Hormonální jóga – co to je a v čem vám může pomoci?

Všeobecně platí, že hormonální rovnováha je jedním z pilířů dobrého zdraví. Tyto nenápadné látky totiž regulují všechny tělesné funkce, aktivují imunitní systém a samozřejmě také ovlivňují reprodukci.

S hormonálním stavem do značné míry souvisí i naše emoční rozpoložení. Je tedy důležité dát hormonální systém do rovnováhy, čemuž prý může pomoci právě hormonální jóga.

Pomocník především pro ženy

Tento typ cvičení se obvykle zaměřuje na produkci estrogenu v těle, který je velmi důležitý především pro ženy. Jeho nadbytek vede k problémům se spánkem, pomalému metabolismu, kolísání hmotnosti a náchylnosti ke stresu. Nedostatek se zase projevuje snížením libida, proměnlivými náladami a poruchami cyklu.

Ale ve hře není jen estrogen. Například nadbytek tyroxinu (hormonu štítné žlázy) vede ke stresu, ztrátě vlasů a poruchám spánku a arytmiím srdce. Jeho nedostatek se pak projevuje přibýváním na váze, chronickou únavou a problémy se zažíváním. A důležitý je i adrenalin (hormon nadledvin), jehož neustále se měnící hladina v těle vede k únavě, depresím a poruchám spánku či koncentrace.

Kde se vzala

Cviky vychází z Hathajógy, ke které přidávají prvky kundalini jógy a tibetských technik. Byla vytvořena speciálně pro ženy, a to bez ohledu na věk, ale zacvičit ji mohou samozřejmě i muži.

Jak pomáhá hormonální jóga

Tradiční léčba nedostatku hormonů z rukou lékaře se soustředí především na korekci příznaků a užívání hormonálních léků, k nimž se často váže mnoho vedlejších účinků. Ovšem ásany (cvičební pozice) a dechové praktiky v józe se snaží působit na naše hormonální žlázy přímo.

Například obrácené ásany (ty, u nichž se cvičenec nachází hlavou dolů), umožňují proudění čerstvé, okysličené krve do mozku a vyšších center endokrinního systému – hypofýzy a hypothalamu. Orgánům se tedy dostává ta správná výživa. Zároveň jsou prostřednictvím prováděných cviků i jemně masírovány. To má hned dvojí účinek: na jedné straně se uvolní mnohdy křečovitě stažené svaly a vazy, a na druhé straně je zachován jejich potřebný tonus, což postupem času vede k obnovení zdravé pohyblivosti orgánů. A právě ta je jednou z nejdůležitějších věcí, nezbytnou pro jejich správné fungování.

Cviky se zaměřují také na páteř. Pokud je totiž zablokovaná například ta krční, pa se proudění krve a tím i výživy silně zhoršuje. Blokace bederní páteře zase může vést ke zhoršené funkci pohlavních orgánů apod.

Na co se zaměřuje

Jednotlivé ásany této jógy jsou zaměřeny především na tzv. otevření pánve, procvičení hlubokých hladkých svalů a celkové posílení pánevního dna. Páteř je postupně vrácena do žádoucí polohy a důraz se klade i na zlepšení pohyblivosti kloubů a protahování šlach a svalů. To všem pomáhá aktivovat všechny orgány, které jsou zodpovědné právě za produkci hormonů.

Zdroj: https://www.lekarna.cz/clanek/hormonalni-joga-na-vlastni-kuzi/, https://www.blendea.cz/hormonalni-joga/, https://svethormonalnijogy.cz/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *