Jak aktivovat lymfatický systém?

Mysleli jste, že vám tělem proudí pouze krev? Velký omyl, mimo žilní soustavy máme také lymfatický systém, kterým proudí důležitá míza. K čemu slouží a jak můžete aktivovat svůj lymfatický systém?

K čemu je dobrý lymfatický systém a co je lymfa

Lymfa nám proudí celým tělem. Jedná se o čirou tekutinu, která přichází do styku s každou buňkou těla. Jejím úkolem je odvést z těla všechny odpadní látky a toxiny

Někdy se ale lymfatický systém zpomalí či pozastaví a na určitých místech se vám začne hromadit lymfa i toxiny. Nefunkční lymfatický systém pak mívá za následek zejména:

  • narušený imunitní systém
  • otoky a obezitu
  • celulitidu
  • častější infekce a záněty
  • záněty mandlí a bolesti v krku
  • kožní problémy 
  • zácpu
  • únavu a přetížení
  • pocit těžkých nohou a později vznik křečových žil

Jak aktivovat lymfatický systém? 

Funkce lymfatického systému se odvíjí od našeho životního stylu. Chemie a přebytek cukrů v potravinách dokážou lymfu pěkně zbrzdit. Naopak ji svědčí zdravý jídelníček plný ovoce a zeleniny, kvalitních sacharidů, bílkovin a zdravých tuků.

Aktivujte lymfu svým pohybem

Rada je jednoduchá. Když se pohybujete vy, hýbe se i váš lymfatický systém. Lymfatický systém reaguje na svalové kontrakce, takže jakmile je sval stažený, lymfa se dá do pohybu. Proto jsou ideální cvičení, ve kterých sval aktivujete na delší dobu – například jóga.

Sauna, zábaly a střídání teploty

Lymfa se ráda prohřívá a potí. Takže vyrazte do sauny, nechte pokožku pořádně prokrvit a pak ji zchlaďte ledovou sprchou. Rozproudíte lymfu a zlepšíte si svůj imunitní systém. 

Stejně jako ve sprše, kdy je ideální na konci sprchování střídat teplou a studenou vodu – a to nejen na problémové partie, ale ideálně na celé tělo kromě hlavy. 

Lymfě pomáhají také zábaly. Například skořicový, který pokožku nahřívá, nebo bahenní zábaly a zábaly z mořských řas, které pokožku také vyživí a stlačí, čímž dojde k přirozené masáži lymfy.

Suché kartáčování a podpora lymfy

Jelikož je spousta lymfatických cév umístěna přímo pod kůží, můžete její chod stimulovat i za pomocí kartáčů nebo speciálních masážních pomůcek a rukavic. 

Zapomeňte ale na hrubé dření. Stačí 5 minut na celé tělo, tak aby se pokožka prokrvila a lehce zrůžověla. A pak šup do sprchy, kterou završíte střídáním teplot.

Lymfodrenáž rukama zkušeného maséra

Neplánujete zrovna hodiny jógy a chcete svou lymfu rozproudit i bez větší námahy? Zvolte lymfodrenáž – tedy masáž lymfatické soustavy

Jelikož se ale jedná o velice citlivý systém, nepokoušejte se o masáž sami a vsaďte na zkušeného maséra či masérku, kteří ví kam sáhnout a jako silou mohou působit.

Lymfodrenáž neprobíhá jako klasická masáž, ale jedná se o hmatovou techniku, která uvolňuje místa, ve kterých je už viditelný problém nebo ta, kde se lymfa a toxiny usazují nejčastěji.

Zkušený lymfoterapeut jemnými doteky odblokuje hlavní mízní uzliny (zejména v oblastí krku, nad klíční kostí, v tříslech a podpaží) a odvede tekutinu vylučovacím systémem z těla ven.

Lymfodrenážní přístroje

Samozřejmě nemusíte docházet jen na poměrně drahé masáže a můžete využít i lymfodrenážní přístroje, které má ve své výbavě každé lepší fitko. 

Jedná se například o VacuShape a jeho alternativy – běžecký pás obklopený komorou, která vám sahá až nad pas. V uzavřeném prostoru dochází k podtlaku, který zároveň s pohybem – chůzí – aktivujte váš lymfatický systém.

I před tímto ošetřením by ale měla proběhnout alespoň základní ruční lymfodrenáž terapeutem, který uvolní uzliny. Jinak se sice lymfa rozproudí, ale z těla nebude mít kudy odcházet a opět dojde k jejímu hromadění. 

Dostatečný pitný režim

Kromě vyvážené stravy je stejně důležitý také dostatek tekutin. Lymfatický soustava totiž drží většinu vody, kterou v těle máme. A pokud málo pijeme, lymfa zhoustne a její pohyb je samozřejmě těžší a pomalejší. 

Dechová cvičení 

Máte sedavé zaměstnání a během pracovní doby nemáte lymfu jak rozproudit? Naučte se dechová cvičení. Samotný nádech totiž pro lymfu funguje jako pumpa

Takže se zhluboka nadechněte do hrudi i do břicha, naplňte celý objem plic, ramena držte dole, dech na chvíli zadržte a pak postupně vydechujte vzduch nejprve z hrudi a pak z břicha. 

A až budete mít dechové cvičení natrénováno, můžete zapojit i napínání a zatahovaní svalů na problémových partiích

Zdroje: https://www.dama.cz/clanek/3-triky-jak-rozproudit-lymfu a https://www.rehabilitace.info/zdravotni/jak-aktivovat-a-zlepsit-lymfaticky-system-tela-posilite-si-tim-imunitu/ 

4/5 - (4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *