9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky

Máte chuť na skleničku vína, ale chybí vám vývrtka? Ať už jste pod stanem, na cestách nebo jste jen zapomněli, kam jste ji založili, máme pro vás 9 tipů, jak otevřít víno bez vývrtky

1) Jak otevřít víno pomocí nářadí?

Nemusíte být zrovna vášnivý kutil. Základní nářadí se většinou najde v každé domácnosti. Zkuste se tedy poohlédnout po větším vrutu (šroubek s ostrou špičkou), případně užším šroubku a jakýchkoliv kleštích

Do korku zavrtejte vrut či šroubek jako vývrtku a pomocí kleští tahejte za hlavičku, dokud zátka nevyleze celá. K vytažení můžete kromě kleští využít i kladivo s rozdvojenou stranou pro vytahování hřebíků. 

Tip: Vinný adventní kalendář

2) Jak otevřít víno zapalovačem? 

Kuřáci budou mít v tomto ohledu vyhráno. K otevření vína postačí zapalovač, který nastavíte na co největší plamen. Pak už jen stačí zahřívat hrdlo lahve v části mezi vrcholem hladiny a začátkem korkové zátky. Po chvíli nahřívání špunt povolí a začne se sám pomalu vysouvat ven. Pozor ale, ať se následně nespálíte o horké sklo. 

3) Zatlačte špunt dovnitř láhve

K tomu vám pomůže dokoliv, co je pevné a zároveň užší než hrdlo láhve. Pomocí tužky, vařečky či ramínka můžete korek protlačit zpět do lahve. Je ale potřeba počítat s tím, že se vám nejspíše v ústech občas objeví kusy poničeného korku. 

4) Jak otevřít víno pomocí klíče?

Máte u sebe z vhodných předmětů leda tak klíč od domu? Nezoufejte a zaryjte klíč pod úhlem 45° do korkové zátky. Pak už s ním stačí jen kroužit a zároveň jej používat jako páku k vypáčení zátky. Bude to sice chvilku trvat, ale s troškou zručnosti a trpělivosti se své skleničky dočkáte. 

5) Jak otevřít víno botou?

Chcete ohromit své přátele při kempování? Pořiďte láhev kvalitního vína s korkovou zátkou a sundejte si botu. Vložte lahev do boty několikrát patou přiměřenou silou udeřte o zem nebo o stěnu. Po chvíli uvidíte, jak se zátka pomalu začíná vysouvat. 

Chce to ale samozřejmě trpělivost, trošku síly a také pevnou obuv – se sandály tady moc nenaděláte. 

Druhá metoda je trošku náročnější – láhev si umístíte pevně mezi kolena dnem vzhůru a začnete do dna tlouct podrážkou zuté boty. Je ale potřeba včas skončit, aby zátka nevyjela celá a víno nevyteklo na zem. 

6) Jak otevřít víno pumpičkou na kolo?

Máte na pumpičce tenký ostrý nástavec, který se využívá například k foukání míčů? Pak máte vyhráno! Propíchněte korkovou zátku a začněte pumpovat, zátka ze začne sama během pár vteřin tlačit ven. 

7) Pomůže i cyklistický háček k zavěšení kola

Máte doma cyklistický háček k zavěšení kola? Můžete jej jednoduše zabodnout do zátky a pak už jen tahat směrem k sobě. Zátka se po chvíli s troškou síly začne vysouvat. 

8) Jak otevřít víno kancelářskými sponkami?

Máte k dispozici větší a dostatečně pevné kancelářské sponky nebo pevnější drát? Vytvořte ze dvou kusů shodné tvary napodobující písmeno C

Céčka protáhněte na plocho mezi lahví a korkem do lahve a pak je otočte spodními oblouky céčka ke středu lahve naprosti sobě. Konce, které trčí nahoře smotejte a pak už za ně stačí tahat. Spodní špičky céček se zaryjí do korku a budou zátku tlačit vzhůru. 

Pomoci si můžete i tužkou, kterou umístíte pod smotané vrchní části – bude sloužit jako páka a sponky či dráty se vám nezařežou do prstů. 

9) Jak otevřít víno nožem?

K této metodě vám poslouží užší nůž, který projde hrdlem láhve, případně nůžky. Nůž zabodněte do zátky pod úhlem 45° – stejně jako u metody s klíčem. Pak s nožem a zátkou začněte točit, jakmile zátka povyleze, můžete pomocí páky zátku snadno vytáhnout. 

Zdroje: https://hobby.instory.cz/ostatni/1174-jak-otevrit-lahev-vina-kdyz-nemate-vyvrtku.html a https://www.vinozarchivu.cz/jak-otevrit-vino-bez-vyvrtky/ 

post

Zkušenosti “9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *