Jak často odčervovat kočku, psa a další domácí zvířata

S pořízením domácího mazlíčka přichází spousta radosti, ale také zodpovědnosti a starosti s běžnou péčí. Většinu péče o své zdraví si zvířata zvládají instinktivně obstarat samy. Například čistý kožich a hojení menších ranek. Jsou však věci, při kterých je lidská součinnost v podstatě nezbytná.

Jednou z nich je právě pravidelné odčervování. Četnost se liší od druhu zvířete a od prostředí, ve kterém žije. Jiné je to u zvířat žijících venku a jiné zase u mazlíčků čistě domácích.

Existuje několik způsobů, jak odčervení provést. Nejznámějšími a nejpoužívanějšími jsou přípravky ve formě tablet a past. Pro zvířata, která mají problém s pozřením těchto přípravků je možné použít i takzvaný Spot-on, což je forma kapek, která se aplikuje na krk zvířete mezi lopatky.

Odčervení u koček

Obecně platí, že pokud se kočka pohybuje venku, je vystavena většímu riziku parazitů a odčervování se provádí každé tři měsíce jednou z výše zmíněných metod. Pokud se kočka pohybuje výhradně doma, stačí ji odčervovat pouze jednou za půl roku. Jiné je to u malých koťat, a ostatních koček, které si nově přinesete domů zvenčí a jsou evidentně nakažená parazity.

Koťata se odčervují už ve třech týdnech věku a poté každé tři týdny až do věku 12 týdnů. Poté se stačí dodržovat běžný interval.

Odčervování u psů

Na rozdíl od koček se psi pohybují venku vždy, někteří více, někteří méně. Všichni jsou však vystaveni většímu riziku parazitů. Je proto nutné odčervovat každé tři měsíce.

U štěňat je odčervovací schéma stejné, jako u koťat. Tedy poprvé ve dvou až třech týdnech a poté každé tři týdny až do 12 týdnů věku.

Ostatní zvířata

Většinou z nás má doma právě psa, nebo kočku, ale i některá další méně obvyklá zvířata je potřeba odčervovat. Například králíky nebo fretky. Pokud je ale chováme jen doma, odčervení provádíme až po pozitivním nálezu veterinářem v trusu zvířete, a to dle instrukcí lékaře.

Zdroj:

https://www.svetkrmiv.cz/jak-casto-odcervovat-psa-p232823/

https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/pece-o-zdravi-kocky/odcerveni-kocek

5/5 - (2)

Zkušenosti “Jak často odčervovat kočku, psa a další domácí zvířata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *