Jak daleko je Ukrajina?

Přestože napětí ve vztazích mezi Ukrajinou a Ruskem v poslední době nabíralo na síle, asi nikdo z nás nevěřil, že by ve vyspělé společnosti nedaleko od našich státních hranic mohlo během několika dnů dojít k otevřenému válečnému konfliktu. A právě to slůvko nedaleko mnoho z nás opravdu děsí.

Jak daleko je Ukrajina?

Pokud bychom se chtěli dostat z Česka na Ukrajinu, bude nám to autem podle Googlu trvat 16 a půl hodiny. Jedná se ovšem o vzdálenost ze středu naší země do střední části Ukrajiny.

Vzdálenost ukrajinských státních hranic je však z nejvýchodnější části naší republiky nejbližší cestou autem pouhé 4 hodiny a nějakou tu minutku navíc.

Těchto necelých 380 km a pár hodin v autě nás tedy dělí od nebezpečného válečného konfliktu.

Nejpoužívanější státní hranice pro příjezd na Ukrajinu z Česka je vzhledem ke své poloze Státní hranice Krakovets – Korcowa, ke které se dostanete po polské dálnici A4.

Jak daleko je hlavní město Ukrajiny

Hlavním a zároveň také největším městem Ukrajiny je Kyjev, který má rozlohu úctyhodných 827 km² – téměř dvojnásobek Prahy. Nachází se na severu země a leží na mohutném toku Dněpru, počet obyvatel Kyjeva se pohybuje okolo 3 milionů.

Vzdálenost mezi našimi hlavními městy při cestě po pozemních komunikacích je 1415 km a při průměrné povolené rychlosti bychom z Prahy na Ukrajinu jeli přibližně 15 hodin. Pokud by vás zajímala letecká vzdálenost, tak ta činí 1142 km.

Mezi další velká či významná města Ukrajiny patří zejména Charkov s 1,4 mil. obyvatel, Oděsa nebo Dněpropetrovsk, Doněck a Lvov, který je pro nás nejbližším větším ukrajinským městem.

S kým Ukrajina sousedí

Z našich sousedů má s Ukrajinou společnou státní hranici Polsko a Slovensko. Dále Ukrajina sousedí samozřejmě také s Ruskem, všechny sousedy Ukrajiny tedy tvoří:

  • Rusko
  • Polsko
  • Slovensko
  • Rumunsko
  • Moldávie
  • Maďarsko
  • Bělorusko

Jižní hranice Ukrajiny je tvořena Černým a Azovským mořem, mezi kterými se nachází poloostrov Krym, který je ovládán Ruskou federací.

Části Ukrajiny

Především ve spojení s Ruskou invazí na Ukrajinu, často slýcháme o dalších republikách, které se nacházejí u hranic s Ruskou federací.

Luhanská lidová republika

… je samozvaná lidová republika vyhlášena roku 2014, která je uznaná pouze Ruskou federací, sousedící Doněckou republikou a Jižní Osetií, a to od února 2022.

Doněcká lidová republika

… je stát na území regionu Doněcká oblast, a je separatistickou odezvou na ukrajinský převrat v roce 2014. Stejně jako Luhanská lidová republika je nakloněna Ruské federaci.

Zdroje: https://www.google.com/maps/ a https://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajina 

4.4/5 - (16)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *