Jak nejlépe nafotit dovolenou na mobilní telefon?

Pro zachycení zážitků na dovolené nepotřebujete velký fotoaparát. Jistě, profesionálové nebo nadšení amatérští fotografové se bez něj neobejdou, ale jak pro ně, tak pro všechny ostatní platí, že kvalitní fotky z dovolené lze nafotit i na mobilní telefon. Tedy na zařízení, které se každému vejde do kapsy nebo malé kabelky. Jaká pravidla se vyplatí dodržovat, aby vaše vzpomínky z dovolené na fotkách vypadaly co nejlépe?

Telefon s kvalitním fotoaparátem

Většina chytrých telefonů, včetně těch levnějších, je dnes vybavena dostatečně kvalitním fotoaparátem, aby se s ním daly pořídit hezké fotky. Pokud si však potrpíte na syté barvy a vysokou ostrost obrazu, přece jen se vyplatí sáhnout po telefonu alespoň střední cenové kategorie. Fotografové a zkušení cestovatelé potvrdí, že chytrý telefon by měl mít širokoúhlý objektiv, díky kterému se do záběru vejde více obrazu. Širokoúhlý objektiv oceníte v přírodě i ve městě – v přírodě vyfotíte mnohem větší část úchvatného výhledu, zahrnujícího cokoliv od vrcholků hor až po moře, a ve městě díky němu na fotku dostanete i tu nejvyšší budovu, i když budete stát jen kousek před ní.

Před stisknutím spouště se zamyslete aneb základy kompozice

Nejdůležitější rada, která dokáže posunout kvalitu fotek na mnohem vyšší úroveň, je ta, že před (téměř) každým stisknutím spouště byste se měli zamyslet nad tím, co a proč fotíte. Nemá smysl si z týdenní dovolené přivézt několik tisíc nepodařených fotek, protože takové množství fotek nebudete chtít procházet ani promazávat a nikdo další je nebude chtít vidět. Jejich prohlédnutí by totiž trvalo věčnost. Naprosto zásadní je správná kompozice. Ano, existují i výjimky, kdy správná kompozice není to hlavní, typicky u tzv. momentek, které jsou o zachycení neopakovatelného okamžiku.

Co se týká kompozice, poutavé fotky může vyfotit i fotograf–začátečník, pokud se bude držet pravidla třetin. S jeho dodržováním pomáhá zapnutá vodicí mřížka, stejně jako s udržením roviny. Mřížka pomocí dvou horizontálních a dvou vertikálních čar dělí obraz vodorovně i svisle na třetiny, přičemž díky těmto čarám vzniknou čtyři průsečíky. Hlavní prvek fotografie je vhodné umístit do jednoho z těchto průsečíků, respektive čar. Při focení moře nebo krajiny je dobré, aby se horizont shodoval s jednou z horizontálních čar. Například v případě moře tak bude buď spodní dvě třetiny obrazu zabírat moře a horní třetinu nebe, nebo naopak. Záleží na tom, co bude v konkrétním případě vypadat lépe. Fotka tak bude na pohled působit poutavějším dojmem, než kdyby se horizont nacházel ve středu fotografie.

Před stisknutím spouště rovněž pohledem na displej zkontrolujte, zde je v záběru vše, co něm být má. Je to nejlepší prevence před fotkami, kde mají osoby nohy uříznuté pod koleny nebo kostelům chybí horní část věže.

Hledejte správný úhel

Často můžete udělat fotku mnohem zajímavější, když si při focení kleknete a objekt tak vyfotíte zespodu. Jindy se zase hodí vylézt nahoru, třeba aby vynikla rozloha nějakého místa. Snažte se proto věnovat trochu času navíc pro nalezení toho správného úhlu, který vyzdvihne krásu a přednosti foceného objektu či místa.

Zaostřete na hlavní motiv

Na telefonu můžete pomocí dotyku na displej zaostřit na konkrétní místo. Tím jednak fotku zesvětlíte, nebo ztmavíte podle světlosti daného bodu (jas se dá obvykle měnit také manuálně) a jednak zaostřením na určité místo může v závislosti na umístění objektů dojít k rozostření jeho okolí. Jakmile se naučíte s touto funkcí pracovat, získáte díky tomu řadu profesionálně vypadajících fotografií.

Stabilizátor pro milovníky videa

V případě, že chcete průběh dovolené nejen poctivě nafotit, ale také rádi natáčíte video, rozhodně se vyplatí investovat do stabilizátoru. Stabilizátor na telefon se postará o to, že všechny záběry budou perfektně plynulé, bez nežádoucího třesu. Výhodou stabilizátorů na mobil je to, že jsou univerzální – lze je používat ve spojení s jakýmkoliv telefonem, který bude svou velikostí a hmotností odpovídat stabilizátorem podporovanému rozsahu –, takže jeden stabilizátor mohou sdílet spolucestovatelé s různými telefony.

Praktické tipy

Na závěr se hodí připomenout, co udělat ještě před odjezdem na dovolenou, aby vás nic nemohlo nepříjemně překvapit. Než vyrazíte na cesty, zkontrolujte, zda máte v telefonu dostatek volné paměti pro uložení odhadovaného počtu fotek a videí. Pokud zjistíte, že se vám paměť telefonu již povedlo zaplnit, je na místě galerii v telefonu promazat, případně u některých telefonů můžete úložiště rozšířit vložením paměťové karty s větší pamětí.

Pamatujte také na to, že časté focení a natáčení videí dokáže poměrně rychle vyčerpat baterii, zvlášť u starších telefonů, jejichž baterie již není v nejlepší kondici. Zvažte buď výměnu baterie, nebo si s sebou sbalte lehkou a kompaktní powerbanku, jež vás příliš nezatíží ani při náročném výšlapu a přitom výrazně prodlouží výdrž telefonu.

Užijte si dovolenou!

Nyní už nezbývá nic jiného než popřát skvělou dovolenou, ze které si přivezete spoustu krásných fotek. Ať už budete poznávat cizí města, vydávat se na túry do hor, nebo vás čeká odpočinková dovolená u moře, vždy a všude se najde mnoho míst a okamžiků, které stojí za to vyfotit.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *