Jak ochladit místnost v domě i bytě bez klimatizace? Horké letní dny a noci již nebudou problém

Vysoké letní teploty dokážou pobyt v uzavřeném prostoru značně znepříjemnit. Ne vždy však máme k dispozici klimatizaci, abychom si byt ochladili. A co tedy v takovém případě dělat?

Pro začátek vůbec nedovolte, aby horko zvenčí proniklo do bytu. Větrejte pouze ráno nebo večer a jakmile okno uzavřete, stáhněte také žaluzie nebo závěsy. Ty udrží sluneční paprsky venku a váš byt tak zbytečně neoteplí.

Rozvěste mokré závěsy

Správná vlhkost vzduchu může snížit pocitovou teplotu o několik stupňů. Pokud nemáte doma profesionální zvlhčovač vzduchu nebo mobilní klimatizaci, můžete téhož efektu dosáhnout rozvěšením velkých kusů vlhké látky. Ideální jsou k tomuto účelu například závěsy.

Rozvěste je všude tam, kde to půjde, a nechte vodu, aby se přirozeně odpařila. Ale pozor – z látky nesmí kapat voda, aby vám například nepoškodila podlahu nebo nábytek. Pokud závěsy vyperete, a pak necháte vyždímat, dostanete ideální vlhkost látky. Je však samozřejmě možné zavěšenou látku i pořádně postříkat z rozprašovače.

Ochlaďte si střed bytu

Můžete se také pokusit „vytlačit“ horký vzduch z místnosti ven. K tomu vám pomůže jakákoliv odpařující se vodní plocha. Například v panelácích je vhodné napustit do vany několik centimetrů ledové vody a nechat ji přirozeně odpařovat. A totéž můžete provést i v dřezu nebo třeba ve velké míse (pokud bude předem alespoň vychlazená z lednice, vydrží celý efekt déle).

A pomoci vám může i led, pokud ho máte k dispozici dostatek. Kostky jednoduše nasypte do několika misek, a ty rozložte různě v místnosti. Postupně ji začnou ochlazovat. Pokud chcete efekt urychlit, postavte do blízkosti některých z nich přenosný ventilátor.

Odlehčete podlaze

Pokud budete mít nohy položené na koberci, bude vám více teplo, než při chůzi po holém linoleu nebo třeba plovoucí podlaze – to je zkrátka fakt. Pokud to tedy jde, ukliďte na léto všechny okrasné koberečky a další podlahové textilie do skříně.

Vsaďte na řízený průvan

Pokud to dispozice vašeho bytu umožňuje, můžete ho ochladit takříkajíc z vlastních zásob. Jednoduše v nejchladnější místnosti trochu pootevřete okno (stačí na ventilačku) a také trochu pootevřete dveře. Naopak v místnosti, kterou chcete zchladit, otevřete dveře dokořán. Velmi brzy by v ní mělo být o něco lépe.

Pořiďte si ventilátor

Pocitově může teplotu v místnosti snížit také použití ventilátoru. Vybírejte však kvalitní model. Ten, který při svém provozu produkuje hodně tepla, vám totiž příliš dobrou službu neudělá. Snažte se také v bytě vypnout většinu elektroniky. Ta totiž také produkuje teplo. A vyhněte se i jeho dalším zdrojům – zapomeňte například na dlouhé pečení nebo po několik hodin tažené vývary.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/609495/je-vam-doma-horko-ochladte-se-i-bez-klimatizace-tohle-jsou-nejlepsi-tipy.html, https://www.nejlepsi-nabytek.cz/blog-10-tipu-jak-ochladit-byt-bez-klimatizace

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *