Jak odstranit etikety a lepidlo ze sklenic a lahví?

Skleněné obaly na potraviny a další předměty je možné mnohdy opakovaně použít. Ne vždy se nám však líbí jejich etiketa. Jak ji tedy ze skla odstranit, aby na něm nezůstaly nevzhledné stopy?

Možných způsobů odstranění etiket z lahví a sklenic je několik. Doporučujeme postupovat od těch nejjednodušších – v naprosté většině případů totiž bohatě stačí.

Chytrý způsob odlepení

Pro začátek se pokuste odlepit etiketu tak, aby po ní zůstalo co nejméně zbytků. Uvolněte všechny rohy a poté etiketu jednoduše odlepte šikmo v rohu, který půjde nejlépe uchopit. Tento postup minimalizuje možnost přetržení etikety nebo uvolnění lepidla.

Jar a teplá voda

Nejprve se vyplatí namočit sklo do teplé vody s mycím prostředkem na nádobí. Stačí, když si tu skleněný obal pobude několik minut. Poté stačí etiketu očistit hrubou stranou houbičky.

Použijte ocet nebo olej

Ne vždy však veškeré lepilo pustí na poprvé. V takovém případě si vezměte k ruce ocet nebo olej. A jak je aplikovat? Připravte si vatový tampon, namočte jej do oleje nebo octa a poté jej položte na místa, která se nechtěla omýt. Nechte působit několik minut. Během nich tyto látky proniknou do papíru, který poté půjde snadno odlepit. Navíc tento postup nezanechá na sklenici žádné nevzhledné stopy.

Pro odstranění zbytků lepidla je také možné použít majonézu nebo třeba silný hydratační krém. Obojí stačí nanést na zbytek lepidla a nechat působit přes noc. Ráno by měly jít zbytky etikety jednoduše omýt horkou vodu s kapkou saponátu. Pokud saponát nemáte, použijte třeba prášek na praní nebo žlučové mýdlo. Vždy však poté sklenice nebo láhve dobře omyjte čistou vodou.

Skvěle pomůže i alkohol

Dalšími skvělými pomocníky pro odstraňování etikety jsou i produkty na bázi alkoholu, například líh. V nouzových situacích můžete sáhnout i po kvalitních parfémech. Mnoho lepidel pod vlivem alkoholu měkne a po chvíli je lze odstranit prakticky beze stopy.

Etiketa s lesklým povrchem

Pro odstranění etikety z evidentně umělého materiálu lze použít horký ocet. Ocet nahřejte a naneste vatovým tamponem na sklenicí. Uvidíte, že po chvíli se samolepka s lepidlem sama sloupne. Během této varianty však vždy mějte otevřená okna nebo ještě lépe tento postup provádějte pouze venku. Ohřátý ocet totiž opravdu nepříjemně páchne.

Pro silnější účinek aplikujte jedlou sodu

Ovšem pomoci si můžete i prostřednictvím jedlé sody. Tu smíchejte s olejem tak, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste po celé ploše odolné etikety a nechte několik minut působit. Průběžně zkoušejte, zda se už lepidlo neuvolňuje. Poté etiketu odstraňte krouživými pohyby za pomoci houbičky na nádobí. Jedlá soda díky svým abrazivním účinkům snáze setře lepidlo z povrchu skla, přitom však sklo samotné nijak nenaruší. Na to se můžete spolehnout.

Pomoci může i pára

Dalším způsobem, jak jednoduše odstranit štítky a etikety ze skleněných obalů, je ošetřit je horkou párou. Na sporáku zahřejte hrnec s vodou a poté sklenici přidržte nad stoupající párou (doporučujeme použít rukavice). Pouhá minuta stačí k tomu, aby se lepidlo uvolnilo a dalo se bez potíží odstranit například saponátem a hrubou stranou houbičky.

Jak odstranit odolné lepidlo

Pokud máte etiketu, na kterou opravdu nic nezabírá, můžete vyzkoušet ještě vodu s acetonem nebo odstraňovač laku na nehty. Jednoduše do těchto substancí namočte vatový tampon nebo vatový tampon a aplikujte na sklo. Po několika minutách se lepidlo zcela rozpustí.

Zdroj: https://poradzimy24.pl/jak-usunac-etykiety-za-sloikow/, https://www.obalnet.cz/jak-odstranit-lepidlo-z-etikety/, https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-zbavit-prilepenych-etiket-ze-sklenic-a-jinych-obalu-28709

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *