Jak odstranit inkoust (z oblečení, kůže, nábytku, apod.)

Inkoust nepatří do dob dávno minulých. Stále ještě ho najdeme v nejrůznějších psacích potřebách anebo ve výtvarném kufříku školou povinných dětí. Co si s ním však počít ve chvíli, kdy na oblečení nebo jiném textilu zanechá nevzhledné skvrny?

Skvrny od inkoustu na oblečení

Pokud se vám stane, že ušpiníte inkoustem oblečení nebo třeba látkový kapsář na výtvarné potřeby, co nejdříve zasypte inkoustovou skvrnu solí a potřete ji šťávou z citronu. Nechte půl hodiny působit. Poté stačí oblečení vymáchat v čisté vodě a vyprat běžným způsobem. Tento způsob se hodí zejména pro bílé oblečení.

Na to barevné je třeba uplatnit trochu jiný postup. Jednoduše namočte potřísněné místo do teplého mléka a opět nechte půl hodiny odpočívat. Poté odmočené oblečení vymáchejte v čisté vodě a vyperte. Pokud však textil od inkoustu vyprat z jakéhokoliv důvodu nemůžete, pak vám nezbude nic jiného, než inkoustovou skvrnu přetřít hadříkem s denaturovaným lihem. Je velká šance, že inkoust nakonec pustí.

Na inkoust ovšem platí také mléko. Čerstvou inkoustovou skvrnu vysajte savým papírem a poté oblečení namočte do mléka. Po dvou hodinách by měly jít zbytky inkoustu vymnout. Pokud tomu tak není, aplikujte na ně odstraňovač skvrn a vyperte textil v pračce běžným způsobem.

A stejné působí i ocet – použijte však ten bílý, jiný se nehodí. Po dvou hodinách by mělo jít zbytky inkoustu jednoduše odstranit žlučovým mýdlem. Nakonec opět zbývá jen textil hodit do pračky a vyprat na vhodný program.

Jak odstranit inkoust z kůže

Nejdříve opláchněte potřísněné textilie studenou vodou a poté do nich vetřete tekutý odstraňovač skvrn. Nechte chvíli působit a opět vymáchejte. Nakonec kůži namočte do teplé vody se solí a poté polijte lihem. Skvrna by měla pustit.

Skvrny od inkoustu na koberci

Jako první pomoc použijte v tomto případě šampon na koberce. Pokud to nepomůže tak zkuste potřít potřísněné místo hadříkem s denaturovaným lihem. Čerstvé inkoustové skvrny také můžete posypat solí. Tu vyluxujte vždy, když nasákne barvou, a následně nasypte novou vrstvu. Nakonec koberec dočistěte mýdlovou vodou. Po koberci přejíždějte hrubou stranou houbičky, dokud inkoustová skvrna navždy nezmizí.

Skvrny od inkoustu na podlahové krytině

Pokud inkoust znečistil jakýkoliv umělý povrch, pak ho nejlépe odstraníte čerstvou rajčatovou šťávou. Ale inkoustové skvrny na dřevě (tedy například i na nábytku) je vždy nejlepší odstranit šťávou z rebarbory.

Jak odstranit inkoust z propisky

Pokud jste si textilie umazali „jen“ propiskou, pak je ze všeho nejdříve důkladně navlhčete denaturovaným lihem, a to bez ohledu na jeho barvu. Po několika minutách textil dobře vymáchejte a nakonec vyperte běžným způsobem. Mělo by to stačit.

Pokud se ovšem pokoušíte odstranit propisku z kožených předmětů, pak můžete vyzkoušet ještě jednodušší postup. Skvrny totiž stačí nastříkat obyčejným lakem na vlasy. Velmi rychle inkoust rozpustí. A vám ho poté postačí jen jednoduše setřít krouživými pohyby (k ruce si vezměte například bavlněný hadřík nebo ten z nanovlákna). Pokud nemáte po ruce ani lak na vlasy, můžete vyzkoušet jakékoli vlhčené ubrousky.

A ještě jeden dobrý trik máme – pokud skvrny způsobilo pero vašeho školáka, které se dá takříkajíc vyzmizíkovat, pak to jednoduše udělejte i na oblečení nebo na nábytku. Inkoust přejeďte zmizíkem a uvidíte, že po něm rázem nebude ani památky. A to se nezmění ani po čase – nestane se vám tedy například to, že oblečení vyperete a inkoust se opět objeví.

Zdroj: https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-z-hladke-kuze-skvrny-od-inkoustu-rtenky-a-kulickoveho-pera/, https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-odstranit-inkoust-z-obleceni

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *