Jak odstranit krev z oblečení? Postup pro čerstvé i dlouho zaschlé skvrny

Krvavé skvrny se na našem oblečení objevují poměrně často. Pokud však víte, jak na ně, snadno své oblečení nebo třeba ložní prádlo potřísněné krví opět vyčistíte doběla. Stačí jen uplatnit několik jednoduchých zásad.

U každé skvrny si pamatujte na jedno důležité pravidlo – čím dříve začnete pracovat na jejím odstranění, tím lepší budou vaše výsledky. Nikdy tedy tento úkon neodkládejte, jen byste tím celou situaci zhoršili. Pokud nemůžete skvrnu začít ihned čistit, pak ji alespoň namočte.

Studená voda jako první pomoc

Pro začátek je vhodné celou skvrnu namočit do studené vody. Když totiž krev zaschne, bude mnohem obtížnější ji odstranit. Nikdy nepoužívejte teplou vodu – díky ní se totiž krev srazí a doslova vpije do vláken, takže je dost možné, že už ji z oblečení nikdy zcela neodstraníte. Do vody je dokonce možné přidat i kostky ledu (pokud jsou samozřejmě po ruce), aby se ještě více ochladila. Mnohdy stačí krvavou skvrnu ve studené vodě jen vymnout a je hotovo.

Druhým krokem je vždy mýdlo

Dalším krokem je opatrné nanesení mýdla na krvavou skvrnu. Pokud nemáte mýdlo po ruce, můžete místo něj použít i prostředek na mytí nádobí. Poté krvavou skvrnu znovu opláchněte studenou vodou a tento postup opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí. Nakonec vložte oblečení do pračky a vyperte podle návodu na štítku. Předtím můžete na textil aplikovat ještě i speciální prací prostředky na odstranění skvrn. Pamatujte si však, že prádlo znečištěné krví nesmíte prát na program s velmi vysokou teplotou. Důvod je stejný jako v předchozím případě – zbytky krve se srazí a může se stát, že je z oblečení neodstraníte už vůbec.

Odstranění krvavých skvrn jedlou sodou

Pokud ovšem nestihnete odstranit skvrnu „za čerstva“, budete se muset uchýlit k jiným metodám. Skvělým prostředkem je například použití jedlé sody. A jak na to? Skvrnu od krve jednoduše posypte jedlou sodou a nechte asi hodinu působit. Po uplynutí této doby látku dobře vymněte pod studenou vodou. Pokud je skvrna stále ještě patrná, zopakujte totéž s mýdlem nebo prostředkem na nádobí. Nakonec oblečení vhoďte do pračky a vyperte podle návodu na štítku. Můžete to samozřejmě udělat i ručně, pokud čistíte nějaké velmi jemné prádlo.

A pokud nemáte po ruce jedlou sodu, můžete použít i docela obyčejnou kuchyňskou sůl – bude stejně účinná. Můžete si vytvořit speciální roztok ze soli a vody. A jak na to? Do 1 litru vody přidejte 3 polévkové lžíce soli. V případě velmi jemných tkanin snižte množství soli na 2 polévkové lžíce, nebo dokonce jen na 1,5 polévkové lžíce. Poté do tohoto roztoku namočte potřísněné oblečení a nechte odmočit několik minut. Poté skvrny opláchněte ve studené vodě.

Peroxid vodíku na skvrny od krve

Chcete odstranit krev z bílého oblečení? Pak použijte peroxid vodíku. Nalijte ho na skvrnu a chvíli počkejte. Po několika minutách tento prostředek opláchněte studenou vodou a nakonec látku vyperte běžným způsobem.

Škrobová pasta na krvavé skvrny

Dalším osvědčeným způsobem odstranění krvavých skvrn je použití škrobu. Než jej nanesete na nečistoty, smíchejte jej s vodou a vytvořte jemnou pastu. Počkejte, dokud pasta nezaschne a pak ji i se zbytky krve, které vtáhla, jednoduše opláchněte. Podle potřeby opakujte a oblečení nakonec vyperte.

Citronová šťáva na krev

Pokud žádné z předchozích prostředků nezabraly, pak ještě zkuste použít na krvavé skvrny citronovou šťávou. Má bělící vlastnosti a skvěle rozpouští organické nečistoty. Po tomto ošetření je třeba oblečení nebo jiné textilie ještě vyprat ručně nebo v pračce. Ale pozor – citronovou šťávu společně s peroxidem vodíku vyzkoušejte nejdříve na některé méně viditelné části vašeho oblečení. Mohou ho totiž poškodit tím, že z něj doslova vyžerou barvu. Vždy je proto lepší jako první použít některé šetrnější způsoby.

Poslední záchrana pro nevypratelné oblečení

Pokud jste ovšem skvrnu od krve už vyprali (třeba i nechtěně), můžete situaci zkusit zachránit ještě docela obyčejným aspirinem. Stačí rozpustit jednu tabletu aspirinu v minimálním množství vody a hotovou pastu do skvrny vetřít. Vše nechte zaschnout a poté znovu vyperte. Tímto způsobem lze zachránit i velmi zaprané oblečení, které by jinak bylo vhodné spíše do popelnice.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-krev-30001117.html, https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-odstranit-skvrny-od-krve-jednejte-rychle-vyhnete-se-horke-vode, https://hobby.instory.cz/3378-ani-zaschle-skvrny-od-krve-neni-nemozne-vycistit-musite-ale-znat-ty-spravne-figle.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *