Jak odstranit vteřinové lepidlo z textilu, skla, dřeva?

Práce s vteřinovým lepidlem dokáže být velmi rychlá a efektivní – ale také velmi nebezpečná. Snadno totiž ulpí na mnoha typech povrchů a není poté snadné ho dostat pryč. Leckdy si však vystačíte s šikovnými triky.

Pokud pracujete s vteřinovým lepidlem často, měli byste na to myslet a pořídit si domů produkt s názvem odstraňovač vteřinového lepidla. Působí na bázi rozpouštědel a může vám pomoci z nejedné šlamastyky. Pokud ho však doma nemáte, je dobré si osvojit techniky pro odstraňování vteřinového lepidla z různých povrchů.

Vteřinové lepidlo na textilu

U tohoto materiálu se uspěchaný zásah nevyplatí – naopak. Pokud se budete snažit odstranit lepidlo dříve, než zaschne, ještě více ho do látky vetřete. Jakmile tedy zaschne, odstraňte ho odličovacím tamponem namočeným v acetonu. Jestliže to nepomůže, je možné lepidlo opatrně odstranit šmirglovacím papírem – jednoduše ho opatrně vybruste. Nakonec skvrnu potřete čističem na skvrny a vyperte běžným způsobem (v případě potřísnění například čalouněného nábytku budete muset skvrnu vydrhnout ručně).

Odstranění vteřinového lepidla ze skla nebo kovu

I zde bude nejlepší použít ředidlo na bázi acetonu. Opatrně ho kápněte na lepidlo a na rozpuštěnou vrstvu přitiskněte savý ubrousek nebo textil určený na vyhození. Postup opakujte, dokud nebude všechno lepidlo zcela odstraněno.

Vteřinové lepidlo na dřevě

Jestliže se vám podařilo umazat například nábytek, tak ze všeho nejdříve flek ohraničte třeba papírovou páskou. Poté najděte odstraňovací přípravek na bázi acetonu nebo jakékoliv jiné rozpouštědlo a opatrně ho za pomoci vatového tamponku nebo třeba vatové tyčinky do uší aplikujte na lepidlo. Snažte se nepotřísnit nábytek. Rozpuštěné lepidlo by mělo jít snadno otřít. Postup lze opakovat, případně zbytky lepidla vybrousit smirkovým papírem.

Odstranění vteřinového lepidla z plastových předmětů

I když to vypadá, že je aceton v tomto případě univerzálním pomocníkem, není tomu tak. Plastové předměty by mohlo naopak nepříjemně poškodit. Proto musíte zvolit jiný postup. Na papírový ubrousek nebo utěrku kápněte trochu prostředku na nádobí a skvrnu zakryjte. Po několika hodinách, když zbytky lepidla dostatečně změknou, by mělo být možné lepidlo opatrně otřít.

Zdroj: https://www.cleanipedia.com/cz/prani/jak-odstranit-vterinove-lepidlo.html, https://svetkreativity.cz/efektivni-zpusoby-na-odstraneni-vterinoveho-lepidla-z-ruznych-povrchu/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *