Jak poslat balík na dobírku

jak poslat balík na dobírku

Dobírka je efektivní způsob předání peněz mezi příjemcem a odesílatelem ve chvíli, kdy nechcete za zboží platit kartou. Balík na dobírku můžete poslat s řadou distributorů, například s Českou poštou, Zásilkovnou, PPL nebo DPD. Pokud jste se pro jednoho z těchto poskytovatelů rozhodli, tak vám jistě přijde vhod náš návod, jak balík na dobírku poslat.

Jak poslat balík na dobírku s Českou poštou

Prvním způsobem, jak můžete balík na dobírku poslat, je využití služeb České pošty. Můžete si vybrat, zda chcete balík odeslat z některé z poboček a vyplnit potřebné dokumenty na místě, nebo zvolíte elektronickou formu podání balíku.

V prvním zmíněném případě bude muset vyplnit takzvanou dobírkovou poukázku, označovanou jako „Poštovní dobírková poukázka A“. Vaším úkolem bude vyplnit všechna červeně ohraničená pole, tedy:

  • dobírkovou částku (částka, která se vám připíše na účet) – číslice zarovnejte doprava a prázdná pole nalevo proškrtněte,
  • platební údaje k účtu majitele – číslo účtu opět zarovnané doprava, s předčíslím před tučnou čárou,
  • kód banky,
  • informace o adresátovi – jméno, příjmení, adresu a PSČ plátce.

Můžete rovněž přidat variabilní, konstantní a specifický symbol. Není to ovšem povinné. Tyto identifikátory slouží pouze k lepší orientaci v platbách a odeslaném zboží. Pokud byste je přidat chtěli, zarovnejte je opět doprava.

Mimo Poštovní dobírkové poukázky A budete muset vyplnit ještě podací lístek – další tiskopis České pošty. Zde je nutné vepsat obsah do všech tučně ohraničených polí. Konkrétně údaje o odesílateli a příjemci, výši dobírky a udanou cenu. Udaná cena je cena balíku a můžete jí navýšit pojišťovací částku. Ta je standardně nastavena na 500 Kč.

Elektronické podání balíku na dobírku

Druhou variantou, jak můžete balík na dobírku s Českou poštou poslat, je využití webové aplikace. Stačí když si v prohlížeči otevřete webovou aplikaci, uvedete informace o odesílateli a adresátovi, vyberete způsob dodání (buď vyzvednutí řidičem, nebo dopravení na poštu osobně) a výši dobírky.

Jak poslat balík na dobírku: PPL

Podobně snadno můžete poslat balík na dobírku s PPL. I v tomto případě využíváte webovou aplikaci. Po jejím načtení si vyberete, zda se chcete zaregistrovat (vhodné například pro eshopy), nebo balík odeslat jednorázově. Jakmile máte vybráno, tak kliknete na položku „Poslat balík“, vyberete si mezi vnitrostátní a mezinárodní dopravou.

jak poslat balík na dobírku PPL
Zdroj: PPL

Poté podle rozměrů balíku zvolíte variantu přepravy a vyberete způsob předání balíku – buď na Parcelshopu, nebo ho u vás vyzvedne řidič. Následuje specifikace samotné dobírky. Stanovíte její výši, přidáte informace o příjemci a odesílateli a bankovní údaje. Balík byste měli zabalit do kartonové krabice. Maximální rozměry PPL stanovuje na 100 x 50 x 50 cm o hmotnosti až 31,5 kg.

Balík na dobírku se Zásilkovnou

Balík můžete na dobírku poslat i přes Zásilkovnu, a to jak v případě eshopů tak osobních zásilek. Postup v tomto případě využívá mobilní aplikaci Zásilkovny: „Zásilkovna mezi námi“.

V prvním kroku návodu, jak poslat balík na dobírku u Zásilkovny, je nutné vyplnit jméno, telefon a e-mail. Zobrazí se vám přehled všech výdejních míst. Vyberete to, které vám nejvíce vyhovuje a následně vyplníte jméno příjemce a jeho kontaktní informace. Dobírku najdete v doplňkových službách.

Na konci celého procesu vám aplikace vypíše finální cenu za zaslání balíku, zaplatíte kartou za poskytnutí služeb a zobrazí se vám kód zásilky. Díky tomuto kódu můžete sledovat, kde se balík nachází nebo kdy dorazí do cíle.

Jak poslat balík na dobírku: DPD

Postup zaslání balíku na dobírku je u DPD podobný jako v případě PPL. Opět tedy navštívíte webovou aplikaci zprostředkovatele, vyberete si, zda se chcete registrovat, nebo balík poslat jednorázově a zaškrtnete položku „Chci zaslat balík na dobírku“. Dále specifikujete hmotnost, zadáte adresu příjemce, adresu odesílatele, případně fakturační. Po vyplnění údajů se opět objeví finální částka za odeslání balíku.

jak poslat balík na dobírku DPD
Zdroj: DPD

Cena za balík na dobírku

Cena za balík na dobírku se dodavatel od dodavatele liší:

  • v případě Zásilkovny si ceník můžete prohlédnout na jejím oficiálním webu,
  • Česká pošta má pro své zákazníky dokonce připravenou online kalkulačku,
  • PPL vám cenu řekne prostřednictvím PDF dokumentu,
  • u DPD si můžete ceník stáhnout na jejich stránkách.

Jak nadepsat balík na dobírku

Posledním bodem, kterým by se měl příspěvek o tom, jak poslat balík na dobírku zabývat, je popis, jak balík na dobírku nadepsat. K tomuto účelu byste měli ideálně využít lihový fix, který se jen tak nesmaže a je dobře viditelný. Veškerý text umístěte na horní stranu.

Do levého horního rohu napište adresu odesílatele (tedy svou), v následujícím tvaru:

Jméno Příjmení

Ulice číslo popisné

PSČ město

Do pravého dolního rohu pak ve stejné formě umístěte údaje o příjemci. Do pravého horního rohu ještě připište částku za dobírku – nejprve číslicemi a za ně, do závorky slovy.

5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *