Jak poznat neštovice u dětí i dospělých?

Plané neštovice je název onemocnění, které způsobuje herpesvirus HHV-3, alias vir Varicella zoster. Jsou vysoce nakažlivé a i když bývá jejich průběh většinou mírný, rozhodně je nelze podceňovat. Jaké jsou příznaky neštovic a koho mohou postihnout?

Onemocnění dětí i dospělých

Obvykle si tuto chorobu spojujeme s malými dětmi, ale vyskytnout se může v jakémkoliv věku. Trvalou imunitu zajišťuje prodělání nemoci, ovšem v poslední době se hovoří i o očkování (podávají se dvě dávky vakcíny s odstupem minimálně šesti týdnů), které mohou podstoupit děti i dospělí.

Příznaky neštovic

Mezi typické příznaky neštovic patří charakteristické puchýřky na kůži. Mnohem dříve se však objeví jiné obtíže. Mimo jiné i :

  • horečka,
  • bolest hlavy,
  • bolest v krku,
  • bolest svalů
  • a malátnost.

Svědivá vyrážka – nejcharakterističtější příznak neštovic, se obvykle dostavuje do dvou dnů od pozorování prvních příznaků. Zpočátku jde o kruhovité červené skvrny, které se postupem času proměňují ve vodnaté puchýře naplněné průhlednou tekutinou, které velmi nepříjemně svědí.

Kde se objevují puchýře?

Svědivé puchýře mohou postihnout celé tělo, ovšem nejčastější „vyraší“ na obličeji a hrudníku. Velmi výjimečně může tato vyrážka postihnout i ústní sliznici, oči nebo dokonce genitálie. K výsevu puchýřků dochází postupně, takže po několika dnech onemocnění je možné na kůži nemocného pozorovat všechny jejich formy současně. Na těle se tedy objevují jak skvrny, tak později i nalité puchýře a nakonec i strupy, což je jejich konečné stadium.

A jak dlouho tento stav trvá? U dětí jde obvykle o 5-10 dní (počítáno je datum posledního výsevu nových puchýřků), ovšem úplné zhojení všech kožních lézí trvá ještě o něco déle, nemocní se tak obvykle s touto chorobou potýkají dva až tři týdny.

Zdroj: https://www.nzip.cz/clanek/43-plane-nestovice, https://www.ockovacicentrum.cz/cz/varilrix#

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *