Jak připravit Aperol Spritz

jak připravit aperol spritz

Aperol Spritz [špric] je osvěžující drink původem z Itálie. Pro svou veselou červeno-oranžovou barvu a hořko-sladkou chuť již několik let zastává pozici jednoho z nejpopulárnějších letních koktejlů. Poradíme vám, jak si Aperol Spritz můžete připravit svépomocí.

Jak vybrat nádobu a ingredience pro Aperol Spritz

K přípravě drinku Aperol Spritz budete potřebovat sodu, Aperol, Prosecco, led, pomeranč a sklenici se širokým hrdlem. Ideální je sklenice na červené víno, případně se můžete v obchodě poohlédnout po originální sklenici od Aperolu, která je navržená na míru přípravě tohoto koktejlu.

Při nákupu surovin dbejte zejména na kvalitu Prosecca, která ovlivňuje perlivost drinku a s tím i jeho chuť. Kvalitu vína poznáte podle zkratek DOC a DOCG, což jsou označení pro vína s kontrolovaným původem v Itálii. Prosecco označené zkratkou DOCG tak patří mezi vína nejvyšší kvality.

Jak připravit Aperol Spritz

Postup, jak připravit Aperol Spritz, vyžaduje následující ingredience a pomůcky:

  • sklenice na červené víno,
  • Prosecco,
  • Aperol,
  • soda,
  • pomeranč.

Drink Aperol Spritz pak můžete smíchat hned několika způsoby, nejčastěji se však využívá poměr 3 díly Prosecca, 2 díly Aperolu a 1 díl sody. Například k přípravě 250 ml nápoje tak budete potřebovat 120 ml Prosecca, 80 ml Aperolu a 40 ml sody. Jakmile máte k dispozici všechny propriety, stačí následovat níže uvedené kroky:

  1. Naplňte sklenici cca do 2/3 ledem.
  2. Nalijte do sklenice Prosecco.
  3. Přilijte sodu.
  4. Krouživým pohybem přilejte Aperol.
  5. Sklenici ozdobte pomerančem.

V ideálním případě jednotlivé tekutiny nalívejte rovnou z lahve. Aperol Spriz tak nepřijdou o svou příslovečnou perlivost.

Jak připravit nealko Aperol Spritz

Osvěžující chuť drinku Aperol Spritz si vyžádala také vznik jeho nealkoholické varianty. Jak si tedy nealko Aperol Spritz připravit?

Nejblíže chuti alkoholické varianty Aperolu Spritz je kombinace sody, nealko sektu a aperitivu Crodino, který nahrazuje pomerančovou chuť Aperolu. V tomto případě již není nutné dodržovat zmíněný poměr 3:2:1. Doporučené rozložení je střik sody, 6 cl nealkoholického sektu a 10 cl Crodina.

Stejně tak si můžete nealkoholický Aperol Spritz připravit kombinací nealkoholického vína (150 ml), sirupu Monin (20 ml) a sody (80 ml). Případně sáhněte přímo po nealkoholické verzi Aperolu.

Recept na Aperol s tonikem

Popularita koktejlu Aperol Spritz dala vzniknout také alternativám tohoto letního drinku. Některé z nich (možná trochu nelogicky) staví namísto Aperolu tonik, který je kombinován s Proseccem a pomerančovým džusem.

Tonik pak můžete využít i při přípravě nealko verze Aperolu. K namíchání této varianty budete opět potřebovat nealkoholické víno / sekt, pomerančový džus a tonik.

Zdroje: ČT, Znalec vín

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *