Jak se odmilovat?

Zamilovanost a partnerské vztahy jsou snad tou nejpřirozenější součástí lidského života. Pravděpodobně každý se někdy zamiloval do někoho, kdo jeho city neopětoval, nebo s někým, kdo byl současně ve vztahu s někým jiným. Ať už vás sem zavedla touha po tom, se odmilovat od milence/milenky, ex partnera nebo kamaráda, tento článek poradí, jak na to.

Jak se odmilovat ve vztahu

Nešťastná láskou plynoucí z ukončeného vztahu je přirozenou součástí lidského života stejně jako platonická zamilovanost nebo touha po sexuální aktivitě. Snad každý se s ní musel někdy vypořádat, a proto od svého okolí pravděpodobně dostáváte spousty rad typu „najdi si někoho jiného“ či „ časem tě to přejde“.

Ačkoli se tato moudra mohou zdát jako klišé, skrývá se za nimi skutečná odpověď na otázku, jak se odmilovat. Nic ovšem není tak jednoduché. Rozhodně byste neměli hned po ukončení vztahu, nebo po tom, co zjistíte, že vaše láska není opětována skákat do náručí prvnímu, koho uvidíte.

V první řadě byste se ze svého zklamání či pocitů méněcennosti měli vzpamatovat, začít si sebe sami znovu vážit a uvědomit si, že jeden nezdařený vztah neznamená konec ani to, že byste si už nikdy neměli někoho najít. Toto „porozchodové“ období může chvíli trvat a nikdo vám přesně neřekne jak dlouho. Přesto je však na místě zkusit alespoň některé z tipů, jak se od partnera odmilovat a připravit se na toho dalšího.

Co dělat, když miluju někoho, s kým nemůžu být

Pokud jste se zamilovali do někoho, s kým nemůžete být (ať už spolužáka, kolegy z práce, nebo přítele své nejlepší kamarádky), či se právě dostáváte z partnerského vztahu, tak byste primárně měli začít pracovat na zvýšení svého sebevědomí. Snažte se svůj čas i myšlenky věnovat tomu, v čem jste dobří. Můžete se například začít více soustředit na školu a kariéru, případně se více věnovat nejbližší rodině a přátelům.

Nebojte se udělat si čas pro sebe. Vyrazte si do kina, divadla, na nákupy, jděte se podívat na hokej, zkrátka dělejte to, co vás baví a naplňuje. Můžete také zkusit nějaký nový koníček, začít sportovat nebo navštěvovat kurzy vaření. Zkrátka si naplánujte program tak, abyste nemuseli trávit čas doma utápěním se v sebelítosti.

Co dělat když miluju někoho s kým nemůžu být
Zdroj: Pixabay

Jak překonat rozchod

Každý partnerský vztah má svá pro a proti. Lidská mysl má však bohužel tendenci vyzdvihovat to pozitivní a negativní zážitky potlačovat. Jedním ze způsobů, jak se odmilovat, je sundat pomyslné růžové brýle a dívat se na ukončený vztah střízlivě. Snažte se tedy na celou věc dívat objektivně, uvědomte si, co vám na vztahu či partnerovi vadilo a třeba nakonec dojdete k závěru, že vám bude odděleně lépe.

Ve vztahu byste rozhodně neměli zůstávat jen proto, abyste někoho měli, a proto, že jste si na sebe zvykli. Takový vztah nemá budoucnost a dříve či později by stejně skončil. Nemějte strach ze smutku a osamělosti a snažte se za minulostí udělat tlustou čáru.

Nejčastějším způsobem, jak se od partnera odmilovat, je přerušení veškerého styku. Ačkoli existují jedinci, kteří se se svým ex zvládnou vídat i po rozchodu, pro vás bude určitě snazší, když ho na chvíli ze svého života vynecháte. Místo toho věnujte svůj čas přátelům a snažte se poznat nové. Uvidíte, že když dáte celé situaci volný průběh, tak se nakonec přirozeně najde někdo, kdo prázdné místo ve vašem životě zaplní.

Snažte se co nejdříve vyřešit všechny související nepříjemné situace, například odstěhování věcí. Zbavte se všeho, co vám vašeho partnera/partnerku připomíná a zrušte sledování jeho/jejích příspěvků na sociálních sítích. Vyzpovídejte se ze svých pocitů, nebo si začněte psát deník.

Pokud jste se s partnerem z nějakého důvodu rozešli vy, tak se hlavně nenechte ovlivnit planými sliby a stůjte si za svým. Pro své rozhodnutí jste měli bezpochyby důvod a ten jen tak nezmizí. V každém případě buďte trpěliví, uvidíte, že vaše období smutku brzy vystřídá, nový, pravděpodobně perspektivnější vztah.

Jak se odmilovat od kamaráda/kamarádky

V případě, že je vaším problémem neopětovaná láska, byste se měli stejně, jako v předchozím případě, s dotyčným snažit co nejvíc omezit kontakt. Místo toho se věnujte kamarádům a svým zájmům. Snažte se také najít nové, třeba se vám poštěstí a právě díky nim najdete toho pravého, nebo tu pravou. Odloučení může navíc někdy působit jako magnet, a tak ve výsledku možná nebudete muset ani způsoby, jak se odmilovat, řešit.

Netlačte na pilu a dejte věcem volný průběh. Zamyslete se nad tím, jak by váš vysněný vztah reálně probíhal. Připomeňte si, co vám na tom druhém vadí, a sami zvažte, zda byste skutečně chtěli být s někým takovým ve vztahu.

Jak se odmilovat od milence nebo milenky

Vztah mezi dvěma milenci bývá typicky specifický zejména z hlediska jeho vzniku. Většina z nich však dříve nebo později skončí, a to buď z toho důvodu, že se zadaný/á partner/partnerka rozhodl/a natrvalo vrátit k původní polovičce, nebo že si původně single osoba našla někoho jiného.

V obou případech je důležité si uvědomit, proč vlastně tento zvláštní vztah vznikl. Může za ním stát například krátkodobé pobláznění, nebo touha po sexuálním styku s fyzicky atraktivní osobou. V takovém případě byste měli zvážit, zda skutečně chcete se svou původní polovičkou zůstat, nebo by bylo lepší ukončit vztah definitivně, namísto toho, abyste si hledali další „bokovku“.

Z druhé strany jistě stojí za zvážení myšlenka, zda vám to neustálé schovávání, tajnosti a lži skutečně stály za to. Nebylo by přeci jen lepší být s někým, kdo tu bude vždy jenom pro vás, někdo na koho se budete moct spolehnout, aniž by museli doma lhát manželce/manželovi?

Prvním krokem by tedy mělo být uvědomění, proč k celé situaci došlo. Jádrem postupu, jak se v tomto případě odmilovat, pak zůstává striktní odříznutí jakékoli komunikace. Pokud tak neučiníte, tak do toho spadnete znovu a budete si muset celým procesem smutku a depresí procházet znovu.

Zkuste si tedy vše v klidu srovnat v hlavě, soustředit se na sebe, uvědomit si, co vlastně od života, sebe i partnera očekáváte a dejte věcem volný průběh. Ten pravý partner, nebo partnerka si vás jistě brzy najde a učiní vás šťastné.

4.5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *