Jak se zbavit vší u dětí i dospělých?

Vši a hnidy bývají stále častějším postrachem rodičů a následně kolikrát celých rodin. Boj s nimi může být náročný a zdlouhavý, my pro vás ale máme hned několik tipů na to, jak se zbavit vší rychle a efektivně.

Jak poznat vši?

Dříve, než vám budou ve vlasech poskakovat zlobivé vešky, objeví se ani ne milimetr velké světlé lesklé váčky, které jsou přilepeny k vašim vlasům. Jedná se o první stádium – larvy vší neboli hnidy.  

Rozdíl mezi lupy a hnidami poznáte velice snadno, lupy lehce sfouknete, hnidy jsou na vlasech pevně přilepené. Hnidy se nejčastěji nacházejí za ušima, nad čelem a ve vlasové linii nebo v týle.

Jak se zbavit vší?

Pokud jste u dítěte nebo u sebe objevili vši, nepanikařte. Přestože byly dříve vši spojovány se špínou či nedostatečnou hygienou, dnes už je všem jasné, že chytit vši může kdokoliv z nás. Nejčastěji je nosí děti ze školy či školky, naskákat na vás ale mohou klidně v práci nebo MHD.

Nejdůležitější je zasáhnout co nejdříve a to jednou z následujících metod…

Přípravky z lékárny

Už dávno nejsou přidávány do přípravků proti vším insekticidy, které byly pro lidský organismus rizikové. Zároveň však byly velice účinné a dnešní přípravky na bázi permethrinu, melathionu nebo pyrethrinu nemívají příliš efektivní výsledky. Ideální je tak zkusit vši zlikvidovat přírodní cestou.

Kouzelný všiváček

Jedním z nejtěžších úkolů je odstranit z vlasů veškeré vši a jejich zárodky – ideálně po jejich zahubení některou z metod níže. A to jde vymýváním velice těžko, hnidy jsou často k vlasům přilepeny tak pevně, že je potřeba je odstraňovat pomocí nehtů.

Všiváček je hřebínek, který má tak hustou strukturu, že spolehlivě odstraní i ty nejmenší veška či hnidy. Vyčesávejte vlasy postupně od hlavy ke konečkům pramen po prameni. Ideálně nad vanou či papírem, abyste mohli nevítané návštěvníky snadno zlikvidovat.

Olejový zábal

Velice účinným způsobem, jak zahubit vši ve všech stádiích, je olejový zábal. Použít můžete takřka jakýkoliv olej, který důkladně vetřete do vlasů a ty pak zabalíte do fólie nebo sprchovací čepice. Zábal nechte působit několik hodin a poté důkladně (klidně i vícekrát) hlavu umyjte šamponem a opět zkuste vlasy vyčesat všiváčkem.

Zábal z majonézy nebo sádla

Další z babský rad opět doporučuje hustými olejnatými přípravky vši jednoduše udusit. Stejně jako u oleje tedy naneste do vlasů, obalte fólií a nechte několik hodin působit.

Tea Tree olej

Jedná se o koncentrovaný aroma olejíček, který má velice pronikavou vůni. A ta veškám rozhodně nesedí. Pár kapek můžete přidat k šamponu, do zábalu nebo ke kondicionéru. Skvěle působí také jako prevence.  

Alkohol

Silný alkohol (slivovice, vodka nebo alpa) je další funkční přísadou do mastných zábalů. Opět stačí přidat přiměřené množství k oleji, sádlu či jinému přípravku a nechat společně s ním v zábalu působit.

Žehlička na vlasy

Dalším efektivním řešením, jak zničit vše živé, co se ve vlasech nachází je žehlička na vlasy. Ta vši i jejich zárodky zkrátka upeče za živa. Myslete ale na to, že hnidy a vši bývají často také přímo u kořínků či na pokožce hlavy a tam je žehličkou budete likvidovat jen stěží.

Barva na vlasy

Opět diskutabilní způsob, který ale mnohokrát zabral. Pokud tedy vši netrápí dítě, ale vás, může vše vyřešit barva na vlasy, která peroxidem a dalšími složkami vši efektivně zničí. A vy navíc ušetříte za kadeřníka.

Kondicionéry

Spousta lékárenských šamponů proti vším funguje také na bázi obsažených silikonů. Pokud tedy nepoužíváte bio přírodní kosmetiku, je velká pravděpodobnost, že i váš kondicionér dávku silikonů obsahuje.

Díky husté struktuře navíc můžete kondicionér použít jako účinný zábal, ve kterém se vši zkrátka udusí. Opět stačí důkladně nanést od pokožky hlavy až ke kořínkům a nechat několik hodin působit pod fólií nebo čepicí do sprchy.

Zdroje: https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-vsi a https://www.bezvsi.cz/blog/jak-se-zbavit-vsi/ 

post

Zkušenosti “Jak se zbavit vší u dětí i dospělých?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *