Jak rychle uvolnit ucpaný nos při rýmě?

jak uvolnit ucpaný nos při rýmě

Podzimní počasí a příchod zimy často doprovází nachlazení, kašel a rýma. Jakkoli může rýma působit banálně, ucpaný nos často narušuje naše pohodlí a klidný spánek. Poradíme vám hned několik způsobů, jak při rýmě rychle uvolnit ucpaný nos.

Jak rychle uvolnit ucpaný nos? Odpovědí jsou kapky, ale…

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak rychle uvolnit ucpaný nos při rýmě, jsou nosní kapky. V lékárnách narazíte na desítky různých výrobků a výrobců, jež garantují rychlou úlevu a zvlhčující účinky.

Nosní kapky s sebou ovšem nesou jedno zásadní riziko, a sice závislost. Z tohoto důvodu byste je nikdy neměli užívat déle než 7 dní v kuse, a to i přesto, že máte stále ucpaný nos. Kapky se totiž s delší dobou užívání samy stávají příčinou tohoto jevu.

Inhalace jako řešení ucpaného nosu

Pomalejší, často nepříjemnější, avšak ve výsledku stejně účinnou a zdravější cestou, jak rychle uvolnit ucpaný nos, je inhalování páry. Nejméně invazivním prostředkem je horká koupel. Stačí, když se zavřete v koupelně, aby neutíkal vzduch a dopřejete si vanu plnou horké vody po dobu zhruba třiceti minut. Poté se po stejně dlouhou dobu zachumlejte do postele.

Ucpaný nos by se měl během procesu uvolnit a vy si tak můžete vychutnat kýžený, ničím nerušený spánek. Pro lepší účinnost můžete do horké lázně přidat i pár kapek oleje z eukalyptu.

Efektivnějším řešením je pak inhalace páry nad hrncem nebo jinou větší nádobou. Uvařte vodu a přelijte ji do nádoby. Poté se nad ní skloňte a překryjte si hlavu utěrkou, nebo ručníkem, aby se udržela pára. Takto vydržte zhruba 15 minut.

Tento způsob, jak uvolnit ucpaný nos při rýmě, můžete opět doplnit přidáním esenciálního nebo tea tree oleje do vody. Často se zde používají i nejrůznější bylinkové nálevy. Ani s frekvencí inhalování páry byste to však neměli přehánet. Stejně jako u kapek zde poté hrozí poškození sliznice.

Další tipy, jak uvolnit ucpaný nos

Jednou ze základních zásad, jak se vypořádat s rýmou a nachlazením, je dodržování pitného režimu. Dostatek tekutin totiž podporuje správnou funkci imunitního systému a organismu obecně. Měli byste proto pít hodně čaje, zejména bylinný. Častou volbou je kombinace heřmánku a medu, jež má protizánětlivé účinky a dopomáhá rychlejšímu uzdravení. Horký čaj pak můžete využít i k výše nastíněné inhalaci páry.

Hojně doporučovaným řešením ucpaného nosu je také konzumace pálivého jídla, například chilli papriček, wasabi nebo křenu. Nos by se pak měl samovolně uvolnit. Křen můžete také smíchat s medem a konzumovat po lžičkách. Pokud chcete tento tip na uvolnění nosu při rýmě vyzkoušet, nastrouhejte křen a smíchejte ho se dvěma lžičkami medu. Tuto směs se doporučuje konzumovat 3x denně po lžičce.

Zdroj: Klub zdraví

5/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *