6 tipů jak vyčistit mastnou zeď (omítku i kachličky) od oleje

Přestože moderní zdravá kuchyně a vyvážená strava s prskajícím olejem příliš nepočítá, jen málokdo z nás se občas nenechá unést vůní bramboráků, poctivých domácích koblížků nebo nenahraditelnou chutí škvarků.

S přípravou nepříliš zdravých jídel ale přicházejí ruku v ruce mastné skvrny na obkladech či na omítce. Chcete vědět jak se zbavit oleje na zdi snadno bez drhnutí a chemie?

1) Čištění mastných skvrn chlebem

Podle nadpisu to může vypadat, že si z vás utahujeme. Ale mastné skvrny na zdi opravdu nejsnadněji vyčistíte právě chlebem.

Možná i vy si vzpomenete na dětství, kdy jste si ze střídy chleba ukouleli téměř gumovou kuličku. A právě pomocí chlebové gumy očistíte mastnotu ze zdi velice jednoduše. Připravte si zkrátka několik chlebových kuliček a skvrnu s nimi gumujte, dokud chleba veškerý tuk nevsákne.

2) Na olej olejem

Zní to sice ještě podivněji než chlebová guma, ale pokud vás trápí mastné skvrny nebo usazená mastnota na obkladech, dvířkách nebo samotné digestoři, nejlépe vám pomůže olej. Klasický, který běžně používáte v kuchyni nebo olej minerální. Nanesete jej na suchý hadřík a otřete s ním umaštěný povrch.

Olej rozpustí usazenou mastnotu, která většinou jen zanese vaši houbičku, pak už stačí vše setřít a omýt klasickým přípravkem na nádobí – doporučujeme ale teplou vodu. A samozřejmě je tato technika vhodná jen pro nesavé povrchy a přímo na zeď či omítku ji neaplikujte.

3) Ocet vyčistí celou kuchyni

Klasický kvasný ocet je nepostradatelným pomocníkem každé hospodyňky. A rozhodně ne pouze při zavařování okurek. S octem vyčistíte usazený vodní kámen, naleštíte nerezové povrchy a navíc vám pomůže vyčistit mastné skvrny od oleje. A máte hned dvě možnosti…

  • Namočte houbičku do octu a potřete s ní mastnou skvrnu, poté nechte chvíli působit a opatrně setřete mokrým hadříkem.
  • Připravte si prázdný rozprašovač, do kterého připravíte směs octa a vody v poměru 1:1. Tekutinu nastříkejte na mastný flek a po deseti minutách setřete mokrým hadříkem.

4) Jedlá soda nejen do těsta

Stejně jako ocet, i soda patří k úžasným přírodním čistícím přípravkům, které nám usnadní celou řadu domácích prací. A jelikož dokonale odmašťuje, můžete ji použít právě na mastné skvrny na zdi.

Rozmíchejte 1 a půl lžíce jedlé sody v 250 ml teplé vody. Směs naneste na mastný flek a nechte alespoň 10 minut působit. Pak směs opatrně odstraňte tak, abyste nepoškodili omítku či malbu.

5) Malování křídou jako na tabuli

Mastné fleky můžete zkusit ze zdi odstranit také pomoci křídy, která do sebe olej krásně vpije a vaši zeď nepoškodí. Mastný flek jednoduše křídou několikrát přetřete a nechte působit do druhého dne. Pak už bude stačit zeď odprášit suchým hadříkem a případně ještě jednou opakovat.

Finta s křídou navíc skvěle funguje také na nechtěné dětské malby voskovkami na zdi. A postup je opět úplně stejný.

6) Když už pomůže jedině chemie

Vyzkoušeli už jste pomalu i nemožné a fleky se stále drží? Pak už je čas jedině na chemii. Mezi osvědčené přípravky se řadí zejména Cif a obdobné tekuté pasty. Zde je potřeba dát pozor hlavně na poškození omítky či malby příliš silným drhnutím.

A samozřejmě nemůžeme opomenout Savo a jeho univerzální využití. Skvrny dokáže odmastit, jen pozor, pokud máte barevné zdi, vybírejte Savo bez bělícího efektu!

A ještě rada závěrem …

Ať už se ale přikloníte k jakékoliv metodě, doporučujeme ji vždy nejprve odzkoušet na skryté části zdi či méně viditelném kousku jiného povrchu. Každá barva či úprava může na jednotlivé vychytávky a přípravky reagovat jinak a vy byste tak mohli namísto mastné skvrny mít nehezký flek. Zejména tedy v případě barevných nátěrů.

 Zdroje: https://hobby.instory.cz/4842-mastne-fleky-na-stenach-vam-pomohou-zlikvidovat-obycejni-a-levni-pomocnici.html a https://blog.mall.cz/bydleni/mastne-fleky-na-kuchynske-zdi-4-zpusoby-jak-je-jednoduse-odstranite-1379.html 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *