Jak dokonale vyčistit žaluzie od prachu a špíny?

Metod existuje hned několik a budete si muset najít právě takovou, která vám bude vyhovovat a bude nejmenší zátěží pro vaše nervy. Zejména pokud vás čeká na údržbu více oken. Můžete se nechat inspirovat některou z metod níže …

1) Očistěte žaluzie od prachu

To by měl být základ. Ať už vás pak čeká také náročnější mokré čištění, nebo se bude jednat pouze o tento úkon. Žaluzie můžete zbavit prachu pomocí běžné prachovky, kdy se ovšem prach rozvíří a dostane do vzduchu.

Lepší volbou je vysavač – ideálně s chlupatým nástavcem pro stírání prachu z nábytku. Vysavač nastavte na nejnižší výkon, aby nedošlo k poškození jednotlivých lamel nebo vodících lanek. Žaluzie zatemněte, aby vznikla souvislá plocha a začněte s vysáváním. Poté je otočte do opačné polohy a opět celou plochu vysajte.

2) Mokré čištění žaluzií

Pokud máte žaluzie očištěny od prachu a zůstaly na nich viditelné skvrny, tečky od posedávajících much nebo další nečistoty, je čas si nachystat:

  • utěrku či hadřík z mikrovlákna
  • kbelík s teplou vodou
  • čistící přípravky – zejména u většího ušpinění a v kuchyni odmašťovací saponáty
  • gumové rukavice – pro všechny s citlivější pokožkou nebo novými nehty

Na trhu ale můžete najít celou řadu přípravků na čištění žaluzií, které zejména zabraňují usazování dalšího prachu, skvěle v tomto ohledu fungují také přípravky s nano částicemi.

Postup čištění žaluzií bude vždy velmi podobný a extra recept na to, jak si ušetřit nervy i čas neexistuje. Tak pojďme objevit alespoň pár metod …

  • Můžete se pustit do důkladného čištění a vzít hezky jednu lamelu po druhé. Výsledek pak bude zkrátka dokonalý.
  • Nebo si ušetřit čas, žaluzie zatemnit a stejně jako u jejich odprašování stírat horizontálně větší plochu najednou. Určitě tak ale udělejte před mytím samotných oken – mokrá plocha žaluzií se vám na sklo nejednou otiskne. Výsledek bude horší zejména v částech kolem lanek, které budete muset přehlížet nebo dočistit jednotlivě.
  • Žaluzie můžete vzít také opravdu namokro. Jemným smetáčkem namočeným do vody se saponátem můžete stejně jako s hadříkem opatrně stírat velkou plochu najednou. Je ale potřeba počítat s menší potopou pod okny, kterou bude potřeba zachytit například starými ručníky. Pokud jsou žaluzie hodně špinavé, může také dojít k ušpinění samotných – většinou bílých – lanek.
  • Pak už zbývá pouze ta nejmokřejší varianta. Žaluzie opatrně odmontovat a šup s nimi pod sprchu. Následně je postříkejte saponátem či jiným vhodným přípravkem, nechte chvíli působit, případně si pomozte od odolnějších skvrn hadříkem nebo jemným smetáčkem.

3) Vyzkoušejte čistící kartáčky

V drogeriích, supermarketech i na internetu najdete celou řadu pomocníčků, které by vám mohly čištění žaluzií usnadnit. Většinou se jedná o čistící kartáčky na žaluzie, které jsou uskládány do několika řad nad sebou a umožní vám tak v jednom tahu přejet i šest lamel žaluzií.  

Vybírejte ale takové, které mají sundavací hadříky či násady na čištění a nestanou se tak pomůckou na jedno okno.

4) Čištění žaluzií párou

Někomu přijde ještě otravnější, někdo na něj nedá dopustit. Záleží zejména na tom, jak výkonný parní čistič doma máte, a zda vám nevadí, že se opět jedná o mokřejší metodu a vodu bude potřeba na parapetu nejspíše zachytit starými ručníky.

5) Najměte si odborníky

Nemáte na čištění žaluzií vůbec náladu? Vyzkoušejte úklidovou firmu. Mají profesionální vybavení a s čištěním budou hotovi jedna dvě.

6) Pořiďte si závěsy

Ano, spousta žen už v domácnostech opět přechází zpět k látkovým závěsům. Nejen, že je jednoduše párkrát do roka hodíte do pračky, ale místnost krásně doplní a zútulní.

Jak často mýt žaluzie?

Většinou je čištění žaluzií spojeno s mytím oken, které by mělo proběhnout alespoň dvakrát ročně. Pokud nejsou žaluzie nijak znečištěny, postačí je zbavit prachu v rámci běžného úklidu. Každé žaluzie si ovšem minimálně jednou ročně vaši delší péči zaslouží.

 Zdroje: https://www.oknostyl.cz/jak-vycistit-zaluzie/ a https://www.westwing.cz/inspiration/tipy-a-navody/napady-na-cisteni/jak-vycistit-zaluzie/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *