Jak zabavit děti doma o prázdninách?

Ne vždycky přeje počasí venkovním aktivitám a pokud na léto nevyjedete do teplých krajů, může se stát, že dovolenou strávíte pod střechou. Máme pro vás několik rad, jak zabavit děti doma, ať už venku prší nebo je trápí zákeřný bacil. 

Jak zabavit děti doma?

Pokud se chcete vyhnout otráveným výrazům nebo oblíbené větě “já se nudím”, bude potřeba vymyslet aktivity na celý den, díky kterým se děti zabaví. A my pro vás máme hned 10 tipů, jak zabavit děti doma tak, aby se nenudily …

1) Mějte program na celý den

Nuda vzniká z minuty na minutu. Před chvílí ještě dítě nerušeně koukalo na pohádku, najednou neví do čeho píchnout. Vždy tak mějte po ruce náhradní program nebo vytvořte zábavu na celý den předem. 

Tip: Nejlepší dobrodružné filmy pro děti

2) Zahrajte si na schovku

Schovávat se můžete vy nebo děti, můžete se střídat. Chápeme ale, že v malém bytě to úplně jednoduché nebude. Místo sebe ale můžete v místnosti ukrýt jakoukoliv věc a pak už jen dítěti z klidu na gauči napovídat…  Však to znáte, přihořívá, příhořívá, hoří!

3) Vytvořte překážkovou dráhu 

Děti milují pohyb, a pokud se nemohou vyřádit venku, můžete jim vytvořit nábytkovou prolézačku a třeba i s úkoly. Skvěle poslouží například židle, které lze přelézat i podlézat,  stejně tak můžete mezi obývací stěnou a sedačkou vytvořit provázkové bludiště nebo vytvořit překážkovou dráhu, kterou musí projít s míčkem balancujícím na pálce či lžíci. 

Tip: Jak motivovat děti ke čtení knih?

4) Stavte s dětmi bunkry

Kdo z nás to v dětství nezkoušel? Stačí pár dek nebo prostěradla, které se přehodí přes židle stůl nebo nábytek a máte parádní bunkr. A co teprve, když ho s dětmi zabydlíte společně, uděláte si v něm třeba piknik nebo si v něm zahrajete pár stolních her.

5) Vytvářejte vlastní deskové hry

Člobrdo už nemůžete ani vidět a o pexesu se vám zdá každý večer? Vytvořte si vlastní deskové hry. Stačí vzít papír a popustit uzdu kreativitě. 

Namalujte dráhu s políčkama pro klasické figurky a sem tam na nějakou přidejte číslo. Na druhý list papíru vytvořte legendu s úkoly, které budou bavit celou rodinu. Na pětce můžete za trest udělat 5 dřepů, poslední pole vrací na start a zrádná dvojka po dítku může chtít třeba básničku. Záleží jen na tom, co právě vás baví. 

6) Testování smyslů

Připravte dětem poznávací odpoledne. Do plátěných pytlíků umístěte několik věcí, které dítko dobře zná a bude muset poslepu uhodnout. Pak mohou naopak děti připravit stejnou poznávačku pro vás. 

Testovat můžete také chuťové buňky. Připravte několik kousků potravin, které dítě zná a bude muset se zavřenými nebo zavázanýma očima uhodnout

7) Trénujte míření 

Máte doma větší hrnec a několik papírů, které už nepotřebujete? Z papírů zmuchlejte koule a snažte se trefit do hrnce. Můžete jej umístit na podlahu, ale třeba i nahoru na skříň, můžete házet se zavázanýma očima nebo u toho stát na jedné noze. Zabavíte se na několik hodin a vše můžete završit papírovou koulovačkou

8) Vyzkoušejte slovní hry

Chcete trošku polechtat dětské mozkové závity? Zahrajte si slovní fotbal, vymýšlejte slova na jednotlivá písmena nebo vyzkoušejte větnou štafetu, kdy jeden po druhém přidává slovo tak, aby vznikla smysluplná věta končící tečkou. 

S menšími dětmi skvěle fungují také asociace … “když se řekne medvěd, jako první mě napadne med” … “Když se řekne med, jako první mě napadne včela” … a tak pořád dále. 

Zabaví vás ale také hry jako Šel dědeček do města ( … a koupil tam krávu. Další opakuje a přidává své slovo, dokud někdo čím dál delší seznam nepoplete), šibenice či oběšenec, Kdo jsem? (dítě hádá, kdo jste a může se ptát jen otázkami, na které je možné odpovědět ano – ne) nebo Vidím, vidím ( … něco, co začíná na V – ostatní hádají věc, která je na dohled).

9) Zapojte děti zábavně do denních povinností

Potřebujete navařit a děti se nudí? Zapojte je do kuchtění, připravit třeba můžete jednoduché těsto na menší pizzy, které budou děti zdobit podle své chuti a fantazie.

I úklid se dá řešit zábavnou hrou, třeba při něm chodit pozpátku, můžete soutěžit se stopkami, kdo za 10 sekund uklidí více věcí, nebo kdo svou část nepořádku uklidí rychleji. 

10) Kreativní zábava

Malé slečny dávají přednost omalovánkám, chlapci zase rádi staví z lega. Zapojte se do kreativní zábavy s dětmi, mimo klasické tvoření můžete zkusit například také:

  • vytvořit váš rodokmen – a třeba i s vystřiženými fotografiemi
  • společně hádat, co druhý kreslí
  • vytvořit velkou koláž z rozstříhaných obrázků z časopisů
  • vytvořit si hry, křížovky nebo vlastní omalovánky
  • skládat origami podle návodů z internetu
  • zkusit poznávat, co druhý modeluje z plastelíny
  • vypěstovat v květináči bylinky ze semínek
  • vyrobit příšery, zvířátka nebo cokoliv z roliček od toaletního papíru 
  • namalovat a vystřihnout vlastní postavičky, ke kterým přilepíte špejli a společně si s nimi zahrajete divadlo

Zdroje: https://www.casopispuntik.cz/jak-zabavit-deti-doma/ a https://www.plotbase.cz/blog/20-tipu-jak-zabavit-deti-doma 

4.7/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *