Jak zakrýt šediny bez chemie? 7 snadných přírodních triků

Stárnutí je přirozený proces, který k životu bezpodmínečně patří. Zopakovali už jste si to několikrát a stále se vám nedaří povznést se nad přibývajícími šedinami? Máme pro vás 7 tipů, jak zakrýt šediny bez chemie a dodat vlasům ztracenou barvu pomocí přírody

1) Černý čaj jako barva na vlasy

… je totiž výborný nejen k odpolednímu čajovému dýchánku. Můžete si z něj vytvořit také domácí přírodní barvu na vlasy. Potřebovat budete pouze:

 • černý čaj – 6 polévkových lžic
 • vodu – 3 litry
 • jablečný ocet – 3 polévkové lžíce

Vodu převařte a dejte do ní louhovat čaj. Po zchladnutí, jakmile bude čaj vlažný, jej přeceďte a vmíchejte jablečný ocet. Přírodní čajová barva je na světě, můžeme přejít k její aplikaci. 

Umyjte si vlasy šamponem, který důkladně vypláchnete, a poté je přelijte čajovou barvou, nechte působit alespoň jednu hodinu a pak opláchněte. Případně můžete do čajové barvy přidat také masku na vlasy – aplikace bude snazší a vaše vlasy budou dokonale vyživené.

2) Přírodní kávová maska na zakrytí šedin

Základem je kvalitní mletá káva, zapomeňte na instantní směsi. 

 • Uvařte šálek silné kávy a nechte ji zchladnout, 
 • přidejte 2 šálky svého kondicionéru 
 • a jeden šálek mleté kávy

Směs zamíchejte a naneste na mokré šamponem umyté vlasy. Nechte působit alespoň jednu hodinu a poté opláchněte. 

Uvařená káva s lógrem obarví vlasy až o jeden odstín, kondicionér pomůže k lepšímu rozčesávání či lesku. Čerstvá káva navíc dodá vlasům potřebné živiny a podpoří jejich růst, vaše hříva navíc bude krásně vonět.

3) Slupky z vlašských ořechů na barvení vlasů

Skořápky nemusíte jen pouštět jako lodičky po vodě, pokud je namelete, poslouží jako účinná přírodní barva na šediny i ke ztmavení vašich vlasů. A není to žádná novinka, takto se šedinami bojovaly i naše babičky. Budete potřebovat pouze:

 • namleté či nadrcené slupky z vlašských ořechů (čím jemnější prášek, tím snazší manipulace a lepší účinek)
 • litr vroucí vody

Prášek z vlašských skořápek zalijte vroucí vodou a nechte louhovat alespoň dva dny, klidně ale i týden.

Výluh použijete po umytí vlasů jako přeliv, který nebudete smývat a vlasy s ním klasicky vysušíte a upravíte. 

4) Kopřiva a barvení vlasů?

O tom, jaké má kopřiva zdravotní účinky pro náš organismus už snad ani psát nemusíme. Stejně dobře si ale dokáže poradit s šedinami, které krásně obarví. Na kopřivovou barvu budeme potřebovat:

 • pár hrstí nasekaných čerstvých kopřiv 
 • horkou vodu

Kopřivy zkrátka zalijte vařící vodou, nechte alespoň hodinu louhovat a pak naneste na umyté vlasy jako přeliv, který nebudete smývat. Stejně jako u výluhu z ořechových slupek by měl být výluh velmi silný.

5) Bezinky na barvení vlasů 

Máte v okolí bez? Pak počkejte, až jeho plody uzrají a za pár chvilek máte doma přírodní barvu na vlasy. Potřebovat budete:

 • 4 hrsti bezinek
 • vroucí vodu 

Bezinky zalijte vroucí vodou tak, aby jí byly zakryté a po zchladnutí vše rozmixujte. Přidat můžete i svůj oblíbený kondicionér, ale pro lepší výsledky doporučujeme směs dále neředit.

Vzniklou směs stačí nanést na šamponem umyté vlasy, které pak na hodinku či dvě zabalíte do starého ručníku. Poté stačí smýt a případně použít kondicionér. 

6) Mrkev a řepa pro barvení vlasů

Můžete zvolit jen jednu ze zeleniny, nejlépe ale vypadá právě jejich kombinace, která na světlých vlasech zvládne úžasnou červenou až výrazně růžovou barvu. Tmavším vlasům dodají spíše červený či mahagonový nádech a skvělý lesk.

Není potřeba žádné vaření, stačí, když z mrkve a řepy uděláte smoothie nebo případně pomocí odšťavňovače získáte jejich šťávu

Poměr mrkve a řepy by měl být 1:1, časem jej ale můžete přizpůsobit tak, abyste dosáhli požadovaného odstínu. 

Vzniklou směs stačí nanést na umyté vlasy a nechat před opláchnutím hodinu působit. Ale pozor na nechtěné obarvení vany, ručníků a oblečení, mrkev i řepa barví téměř vše, s čím přijdou do styku. Pracujte v rukavicích a každý cákanec z vany ihned smyjte. 

7) Pořiďte si hennu 

Přírodní barvení vlasů hennou si poradí s odrosty i šedinami. Už dávno v drogeriích nenajdete jen červený či zrzavý odstín, ale naopak si můžete vybrat z mnoha odstínů hnědé nebo zvolit černou barvu. 

Aplikace je sice náročnější, ale barva vydrží krásná až 4 týdny. Jedinou nevýhodou je stejně jako u mrkve a řepy zaneřáděná vana, koupelna a nabarvený každý kousek (nejen) oděvů, kterého jste se hennou dotkli. 

Jedná se o šetrný přírodní způsob barvení vlasů, který je zároveň vyživí, hennu tedy můžete nechat působit i 2 hodiny. Určitě ale doporučujeme přesně dodržet návod včetně požadované teploty vody, která by mohla ovlivnit výsledný odstín.

Zdroje: https://svetkreativity.cz/naucte-se-zakryt-sediny-pomoci-beznych-surovin-ktere-mate-doma-uz-nikdy-vic-chemie-z-obchodu/ a https://www.spektrumzdravi.cz/zdravi-a-krasa/prirodni-barveni-vlasu-skvele-poslouzi-kava-cerny-caj-nebo-kurkuma 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *