Co je Covid pas, kdy začne platit a jak ho získat?

Koronavirová pandemie zamíchala životy miliard lidí po celém světě. Ovlivňuje zcela běžné události, jako je návštěva restaurace nebo kina. Kromě toho také znatelně ztížila cestování, každá země pak stanovuje vlastní pravidla o karanténě, testování a podobně. Evropská Unie proto zavedla takzvaný Digital Green Certificate, u nás Covid pas, který má celou situaci zjednodušit. Jak Covid pas získat a kdy začne platit?

Co je Covid pas?

Covid pas neboli Digital Green Certificate je digitální certifikát bezinfekčnosti, který platí v celé Evropské Unii i v některých zemích mimo ni. Smyslem a cílem Covid pasu je sjednocení základních pravidel jednotlivých států a zjednodušení cestování.

Jedná se tedy o celoevropský systém schválený EU. Covid pas ovšem nenahrazuje cestovní doklad a není podmínkou volného pobytu v zahraničí. Konkrétní omezení, například povinná karanténa, zůstávají v pravomoci konkrétní destinace. Země tak mohou pružně reagovat na aktuální koronavirovou situaci.

Covid pas se vystavuje ve třech variantách:

 • certifikát o prodělaném onemocnění (platí 180 dní po potvrzení nákazy),
 • certifikát o výsledku negativního testu – antigenním (až 48 hodin po testování) nebo PCR (až 72 hodin po testování),
 • certifikát o provedeném očkování – po první dávce (22 dnů po očkování), po druhé dávce (po 14 dnech).
co je covid pas
Zdroj: Pixabay

Certifikát můžete tedy získat buď jako potvrzení o tom, že jste Covid-19 prodělali, jako doklad o provedeném testu nebo jako potvrzení o očkování. Většina zemí přitom akceptuje pouze očkování oficiálně schválenými vakcínami.

Covid pas získáváte zdarma, kontrola na hranicích, na letištích nebo v restauračních zařízeních probíhá prostřednictvím skenu QR kódu, který můžete předložit v digitální i papírové podobě.

Jestliže jste certifikát získali ještě před 1. červnem si ho budete muset aktualizovat prostřednictvím níže popsaného postupu, jak získat Covid pas.

Proč si zřídit Covid pas

Hlavním smyslem Covid pasu je zjednodušení cestování mezi jednotlivými státy Evropské Unie. Kromě zahraniční dovolené jej ovšem můžete využít i jako doklad bezinfekčnosti v restauracích, na kulturních akcích či v kině.

Od kdy bude platit Covid pas?

Evropský systém Covid pasu, respektive Digital Green Certificate, vejde oficiálně v platnost 1. července 2021, přičemž by měl fungovat následujících 12 měsíců. V České republice si Covid pas můžete zřídit již od 1. června a některé země ho akceptují již nyní.

Jak získat Covid pas?

Covid pas můžete získat v online i papírové podobě. Vyzvednout si ho můžete na Očkovacím portálu občana již po první dávce očkování. Konkrétní postup, jak Covid pas získat zní:

 1. Přihlaste se k certifikaci pomocí eIdentity (eObčanka nebo bankovní identita), jestliže jste již prodělali očkování, můžete rovněž použít rodné číslo či číslo občanského průkazu, načež obdržíte autorizační SMS.
 2. Vyberte si certifikát, který chcete získat. Zobrazí se na pravé straně obrazovky.
 3. Klikněte na vybraný certifikát myší.
 4. Zobrazí se vám QR kód.

Certifikát si můžete stáhnout ve formátu PDF a prokazovat se s ním v digitální podobě. Stejně tak ho můžete vytisknout a ukazovat na papíře.

Covid pas vám na vyžádání vydá i očkovací centrum. Certifikát vám v tomto případě přijde e-mailem a je chráněný heslem. To vám doručí prostřednictvím SMS zprávy. Poslední variantou jsou pobočky CzechPointu.

5/5 - (1)

4 vašich komentářů a zkušeností: Co je Covid pas, kdy začne platit a jak ho získat?

 1. Teď už souhlasím s teroristama.Politici jsou vlastně druzí.Vypustí se bordel do Světa skrze redukci lidstva na planetě s čím docela souhlasím (nemáme se množit jak krysy) a pak Nás omezí dalšíma pasama kde do sebe budu muset nechat píchnout další bordel nebo mám smrdět doma na prdeli..Silně věřím že jak covid mydlí slabší kusy (což běžně dělala příroda) tak vakcína protřídí další kusy(impotencí apod. protože pokud není čas na testování tak lidi nevědí co do sebe nechaj píchat). Já si pas obstarám na černo když bude potřeba(všechno jde) A když budu potřebovat ven za čáru kterou si někdo vymyslel a říká ji hranice tak se prostě dostanu 😉 Teroristi jdou aspoň na přímo a mrd.Politici na tom vydělávají a ještě nás ovládají pomocí tv jak partu blbečků….

 2. Dobrý den, registrovala jsem na očkování svou maminku. Použila jsem svůj e-mail i telefonní číslo. Nejde mi ale teď vyřídit certifikát. Nedostala ho ani při poslední dávce, protože jim spadl systém. Nepřišel mi ani do e-mailu a ani přes https://ocko.uzis.cz/ mi nejde vytisknout. Proč? Můj už dávno mám.

  1. Zdravím,
   po zadání rodného čísla a čísla OP maminky by vám měl přijít jednorázový kod do sms vzápětí. Pokud se dostanete přes uzis na certifikát Vaší maminky, mělo by tam být vpravo černé tlačítko, na které když kliknete, otevře se vám certifikát. Pokud ale černé tlačítko – obdélníček nenajdete, musíte kontaktovat buď uzis nebo linku 1221. Záleží ale na tom, jestli už je maminka po očkování kompletně nebo jen po první dávce, protože u té záleží na počtu dní po první dávce. Určitě by Vám to mělo jít, dokonce si tam můžete otevřít jednotlivé dávky a případně si tyto informace i vytisknout, protože na výsledném certifikátu najdete jen konečné datum druhé dávky. Doufám, že Vám moje informace trochu pomohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *