Jak žít zdravěji? Odpověď se skrývá ve stravě a pohybu

Cesta ke zdravějšímu životnímu stylu se dá přirovnat k výstupu na vysokou horu – je dlouhá a náročná, ale když dorazíte na konec, respektive vrchol, poznáte, že vám to stálo za to. Obohacení života o zdravější návyky přináší celou řadu výhod, včetně zlepšení celkového zdraví, zvýšení energie a psychické pohody. Není překvapením, že je třeba se zaměřit zejména na zdravou stravu a pohyb. Čím byste měli začít?

Základy zdravého stravování

Není nutné se hned stát odborníkem na zdravou stravu a striktně dodržovat přísný režim, co můžete jíst a co ne, často bohatě stačí dodržovat základy zdravého stravování. Zdravá strava je nejen o vyváženosti, ale také o kvalitě potravin, které do svého těla vkládáte. Důležitá je konzumace pestrého výběru potravin bohatých na živiny a naopak s nízkým obsahem přidaného cukru, soli a nasycených tuků.

Zahrňte do svého jídelníčku celozrnné obiloviny, ovoce a zeleninu, jezte dostatek bílkovin (z masa, ryb, vajec, ořechů, semínek či luštěnin) a zdravých tuků (z avokáda, ořechů a ryb).

Nevynechávejte snídaně. Snídaně vám poskytne energii na začátek dne a pomůže vám udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Dávejte přednost více menším jídlům během dne než třeba pouze dvou velkým jídlům. Takové rozložení jídel během dne pomáhá udržet optimální metabolické funkce těla.

Důležité jsou vedle hlavních jídel také svačiny. Na svačinu je ideální si dát kousek ovoce či zeleniny nebo vaše oblíbené ořechy. Ořechy jsou výjimečné v tom, že mají velmi vysokou výživovou hodnotu v malém objemu. Dodávají pocit sytosti, a protože se budete cítit plnější po delší dobu, mohou vám pomoci při snižování hmotnosti. Jsou bohaté na mononenasycené tuky, obsahují rostlinné bílkoviny, vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. A ačkoliv jsou ořechy bohaté na tuk, jedná se o „dobré“ tuky. Jíst je můžete samotné, nebo je lze přidávat do müsli, salátů nebo jogurtů.

Krabičková dieta – záruka toho, že budete jíst správně

Pro někoho je náročné si stále vařit doma zdravá jídla nebo jednoduše neví, jak na to, a pravidelné stravování v restauracích, nebo dokonce fast foodech nebývá z pohledu zdraví ideální. Pokud se vás to týká, řešením by pro vás mohla být krabičková dieta. Díky krabičkové dietě budete mít každý den na stole vyvážená a nutričně bohatá jídla. Dovážet si je můžete nechat přímo k vám domů nebo do práce.

Krabičková dieta je navržena tak, aby poskytovala správný poměr makronutrientů – bílkovin, tuků a sacharidů, a je tak navíc vhodná pro udržení, případně redukci hmotnosti a podporu celkového zdraví. Také při jejím objednání ušetříte čas strávený nejen vařením, ale i nakupováním.

Tip: V případě, že si budete chtít vařit sami, vyhledejte si různé zdravé recepty, které budou odpovídat vašim chutím. Když si budete vařit rozmanitá a chutná jídla, neztratíte motivaci se stravovat zdravě.

Dodržujte pitný režim

Při zdravém životním stylu zaměřte svou pozornost nejen na to, co jíte, stejně důležité je také to, co a kolik toho pijete. Hydratace je klíčová pro spoustu tělesných funkcí, včetně trávení, udržení teploty těla, dopravy živin do buněk a odstraňování odpadních produktů.

Hlavním zdrojem hydratace by měla být čistá voda, ale do svého pitného režimu můžete zařadit také bylinné čaje nebo v menší míře ovocné šťávy bez přidaného cukru. Optimální množství vody, kterou máte vypít za den, se velmi liší v závislosti na mnoha faktorech, například na vašem zdravotním stavu, počasí a aktivitách, co během dne děláte, zejména sportu. Obecně každopádně platí, že dospělý člověk by měl každý den vypít minimálně 2 litry vody, v parném létě i při menší fyzické aktivitě o něco více.

Pravidelný pohyb

Bez ohledu na to, jak zdravě jíte, bez pravidelného pohybu přiměřené míry a intenzity nedosáhnete maximálního zdravotního potenciálu, který s sebou přechod ke zdravému životnímu stylu přináší. Pohyb pomáhá nejen udržovat správnou hmotnost, ale také zvyšuje energii, zlepšuje náladu, posiluje srdce a plíce pomáhá předcházet vzniku řady chronických onemocnění.

Není třeba trávit každý den ve fitness centru nebo začít běhat maratony. Začněte pomalu, najděte aktivitu, která vás baví, a postupně zvyšujte intenzitu. Může to být cokoliv, od procházek po práci, jízdy na kole, jógy až po týmové sporty. Důležité je udržet tělo v pohybu a nepřehánět to.

Bez kvalitního spánku to nepůjde

Pro celkové zdraví a pohodu je klíčový ještě spánek. Dostatek kvalitního spánku pozitivně ovlivní vaši náladu, koncentraci, kreativitu a celkovou produktivitu během dne.
Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, je matrace, na které spíte. Kvalitní matrace by měla podporovat správné držení páteře během spánku. Při výběru matrace vezměte v úvahu také vaši preferovanou polohu spánku.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *