Jak zjistit, co to je za brouka?

Příroda je všemocná čarodějka, která nás nepřestává překvapovat svou rozmanitostí. Ne vždy jsme ale z jejich výtvorů úplně nadšení. Například takoví škůdci v domácnosti nebývají zrovna objektem našeho obdivu. Podívejte se společně s námi, jak zjistit, co je to za brouka. Ať už ho pozorujete na zahrádce nebo se zděšením přímo u vás doma.

Nebudeme už znovu uvažovat nad tím, kde všude se můžete s malými  zástupci hmyzí říše setkat. Naopak se zaměříme na to, jak poznat druh brouka. Vzhledem k tomu, že ale jen v česku jich žije přes 7000 druhů, nemusí být identifikace vždy snadná či bezchybná.

Webové stránky a fóra

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zjistit druh brouka, je poptat se odborníků na fórech, které se specializují na škůdce či hmyzí říši. Mezi ně patří například:

  • Škůdci.com
  • Ifauna.cz
  • Přírodovědci.cz

Pokud máte alespoň menší tušení, o kterého z brouků se jedná, s konkrétnějším určením vám pomohou také obecné informativní webové stránky a atlasy hmyzu.

Mobilní aplikace pro určení hmyzu

Moderní doba samozřejmě nabízí moderní řešení, díky kterým si můžeme listování v encyklopediích nechat na dlouhé zimní večery. S rychlým rozpoznáním hmyzu nám pomohou mobilní aplikace, jako jsou například:

iNaturalist

… je nejspíše nelepší a nejsrozumitelnější aplikací pro určování druhů hmyzu. A samozřejmě nejen hmyzu, s iNaturalist můžete zjistit, co vám právě kvete na zahradě, jaký motýl kolem vás zrovna prolétl nebo zda je houba v lese jedlá.

Používání je navíc opravdu intuitivní. Stačí stáhnout appku pro iOS nebo Android, používat ale můžete i webovou verzi na inaturalist.org. Po krátké registraci můžete ihned nahrát fotku brouka, ke které během chvilky dostanete automatické návrhy s možnými druhy.

A pokud si přesto nejste jistí, můžete počkat na komentáře zkušenějších, kteří se rádi k vašemu objevu vyjádří a pomohou s upřesněním. Stejně tak se zde i vy můžete zapojit a pomoci ostatním s rozpoznáním jejich objevů. Aplikace je navíc zcela zdarma a v češtině.

Seek by iNatrualist

Jelikož je aplikace popsaná výše velice rozšířená, oblíbená a užitečná, rozhodli se její tvůrci pro rozšíření pomocí aplikace Seek. Díky ní stačí (nejen) na hmyz namířit kameru a ihned vidíte, o jakého brouka se jedná.

Picture Insect & Spider ID

… je další velmi zdařilou aplikací, která se zaměřuje právě na rozpoznávání hmyzu a pavouků na základě jejich fotografií.  Přestože vám ihned po instalaci najede nabídka k zakoupení placené verze, nezoufejte. Stačí jen odkliknout nabídku křížkem a můžete aplikaci používat v bezplatné verzi. Ta sice neumožňuje tolik funkcí, jako prémiová, i tak je ale dostačující. Neobejdete se ale bez alespoň základní znalosti anglického jazyka.

Agrobase

… je aplikace, která vám sice příliš nepomůže s rozpoznáváním domácích škůdců, pokud ale i vy patříte mezi zahrádkáře či pěstitele, velice ji oceníte. Agrobase dokáže bezpečně rozpoznat škůdce na plodinách a vaší zahradě, navíc vám poradí s jejich efektivním zničením.

Mimo to dokáže aplikace rozpoznat plevel nebo choroby na rostlinách a opět vám doporučí účinnou ochranu.

Deratizační firmy

Objevili se ve vaší domácnosti nebo třeba na chatě brouci, které nedokážete rozpoznat? Nebo už moc dobře víte, s jakými neřády máte co do činění, ale nedaří se vám jich zbavit? Vsaďte na osvědčené deratizační firmy.

Využít můžete bezplatné konzultace, během kterých se na základě popisu či fotek brouků dozvíte, o jaký hmyz se 100% jedná. Deratizační firmy vám doporučí volně prodejné insekticidy, které zabírají přímo na daný druh a v případě opravdového zamoření nebo opakovaných problémů nabídnou služby profesionální deratizace.

Zdroje: vlastní, https://play.google.com/ a https://cs.wikipedia.org/ 

4/5 - (68)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *