Kde si vybrat nejlevnější povinné ručení?

Jak název napovídá, povinné ručení je povinné. Ale to neznamená, že by také mělo být zbytečně drahé. Pojďme se podívat na to, kde si můžete vybrat nejlevnější povinné ručení na trhu.

Několik základních faktů

  • V České republice jsou dva pojmy, které je potřeba rozlišovat: povinné ručení vs. havarijní pojištění. Povinné ručení je podmínkou pro každé registrované vozidlo. Kryje škody na zdraví a majetku, které byste při provozu svého vozidla mohli způsobit jiným osobám. Nevztahuje se však na škody způsobené na vašem voze.
  • V České republice je situace jiná než například ve Velké Británii nebo Spojených státech. Zde není nutné, aby pojistná smlouva uváděla všechny osoby, na které se bude pojistné krytí vztahovat. Vaše auto může řídit každý, kdo je starší 18 let, má platný řidičský průkaz pro ČR a má vaše povolení.
  • Takzvaná zelená karta, oficiálně známá jako Mezinárodní karta pojištění motorových vozidel, dokládá, že řidič má pojištění platné v Evropském hospodářském prostoru a některých dalších územích, která mají uzavřenou smlouvu o pojištění. Od 1. července 2020 již karta nemusí být vytištěna na zeleném papíře. 

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 

Cenu pojištění ovlivňuje několik faktorů. U pojistníka je to obvykle věk, místo bydliště nebo úrazová historie klienta. Některé pojišťovny však od výše uvedených faktorů upustily a je pro ně důležitější, kolik kilometrů vozidlo ročně najede.

Mezi technické aspekty, které mohou ovlivnit cenu pojištění, patří typ a stáří vozidla nebo výkon motoru. Některé pojišťovny nabízejí slevu i při sjednání pojištění auta na jiný produkt. Lidé by měli pravidelně aktualizovat své zásady, aby odrážely pokles hodnoty jejich vozidel. Ke snížení ceny pojištění mohou pomoci i přidaná zabezpečovací zařízení.

V České republice je několik desítek pojišťoven a téměř všechny nabízí povinné ručení. Vyznat se tedy ve všech nabídkách do detailu, je v podstatě neproveditelné, pokud vás to přímo neživí. A i pak udržet aktuální přehled o všech změnách, pojistných tabulkách a akcích pojišťoven je velmi obtížné. 

I sebelepší finanční poradce tak nedokáže udržet přehled o všech produktech. A pravděpodobnost toho, že vám dokáže najít to nejlevnější povinné ručení na trhu, je v podstatě mizivá, pokud k tomu nemá vhodný software, který za něj všechny nabídky porovná. Nicméně to samé můžete udělat i vy, a to z domova, jednoduše přes internet. 

S využitím srovnávače máte doslova do několika minut jasno, jaký produkt se pro vás hodí, co konkrétně nabízí a jaké pojistné limity v něm máte k dispozici. Navíc si můžete libovolně své požadavky měnit a v přímém přenosu sledovat, to hýbe s cenou. I drobná změna, jako například zařazení pojištění čelního skla do povinného ručení, najednou může změnit celou kalkulaci a dokonce i nabízenou pojišťovnu. 

V tu chvíli se maximálně vyplatí, si u televize sednout k počítači nebo telefonu, a vyzkoušet si všechny možné varianty povinného ručení, které vás napadnou. A až najdete to pravé, jeho sjednání je pak doslova otázkou několika minut. Mimochodem, věděli jste, že povinné ručení se dá sjednat v předstihu několika měsíců, i když jste ještě neukončili své aktuální pojištění? Jednoduše zadáte, od kdy má nové povinné ručení platit a v klidu pak pošlete výpověď své původní pojišťovně. Jen pozor – povinné ručení se dá zrušit většinou až ke dni výročí smlouvy. 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *