Kdy je mezinárodní den otců v roce 2022?

kdy je mezinárodní den otců

Mezinárodní den otců je událost, která oslavuje otcovství a roli otce v moderní společnosti. Přesto, že se v České republice netěší takové oblibě jako Den matek nebo MDŽ, je dobré vědět, na který den tato událost spadá. Prozradíme vám, kdy je mezinárodní den otců v roce 2022 i zajímavosti z jeho historie.

Vznik mezinárodního dne otců

Motivace ke vzniku mezinárodního dne otců nevzešla nikde jinde než u ekvivalentního Dne matek. První akce tohoto typu proběhla v roce 1910 v USA, kde Sonora Smart Dodd uspořádala oslavu pro svého otce, který ji a jejích pět sourozenců, po tom, co ovdověl, sám vychovával.

Oficiálně uznávaným se mezinárodní den otců stal v roce 1972 za prezidenta Lyndona Johnsona. Mezi svátky jej pak ve svém volebním období zařadil Richard Nixon.

Nemalý podíl na popularizaci svátku k oslavě otcovství mají mimo zmíněné také firmy a obchody zaměřené na mužský sortiment. Právě komerční stránka je pak tomuto významnému dni v USA často vyčítána – podobně jako například Den svatého Valentýna v ČR.

Kdy je mezinárodní den otců?

Mezinárodní den otců se postupem času rozšířil také na evropský kontinent. Mimo USA se tak slaví například v Německu, kde připadá na církevní svátek Nanebevstoupení Ježíše Krista. A kdy je mezinárodní den otců v České republice?

U nás se stejně jako v USA slaví třetí červnovou neděli – aktuálně tedy 19. června 2022.

Zdroj: History

4.7/5 - (4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *