Krevní sraženina pod nehtem – důvody, prevence a léčba

Některá zranění vypadají celkem nenápadně, ovšem ani tak se je nevyplácí podceňovat. Někdy si totiž i zdánlivě banální zdravotní problém může vyžádat pomoc od lékaře.

A platí to i pro krevní sraženinu pod nehtem a to především ve chvíli, kdy je opravdu velká a může narušit další vývoj nehtu nebo dokonce celého prstu.

Tip: Babské rady na plíseň nehtů. Jak se jí konečně zbavit?

Jak léčit hematom pod nehtem

Krevní sraženina se může objevit i při poměrně drobném zranění – a to jak na rukou, tak i na nohou. Obvykle není třeba dělat nic zvláštního – pouze pokud se vyskytne na noze, tak je vhodné omezit na nějakou dobu námahu a zkontrolovat vhodnost bot. Můžete se totiž stát, že hematom vznikne kvůli příliš těsným špičkám (nejnáchylnější k jeho vzniku je tedy palec).

Kdy vyhledat lékaře

Krevní sraženině pod nehtem alias hematomu se také někdy říká štěnice. A zpozornět byste měli ve chvíli, kdy se objeví doslova zničehonic. Tedy bez toho, aniž byste si byli vědomi jakéhokoli úrazu nebo čehokoliv podobného. V takovém případě vyhledejte odborníka. Hematom poznáte tak, že vám prostor pod nehtem začne náhle fialovět nebo dokonce černat.

Problém může nastat také ve chvíli, kdy je hematom příliš velký, tlačí na nehet a způsobuje bolesti. V takovém případě je zásah nutností. Nehet je totiž nutné jemně naříznout nebo napíchnout a poté zpod něj vytlačit přebytečnou krev. Doma se však o nic podobného rozhodně nepokoušejte – jde o velmi choulostivý zákrok, citlivý na nejrůznější znečištění. Bez dezinfekce a velmi jemné práce to tedy rozhodně nepůjde.

Tip: Podélné a příčné rýhy na nehtech: Co je způsobuje?

Navíc někdy může být hematom tak velký, že bude zapotřebí odstranění celého nehtu. Odborník navíc dokáže rozlišit běžnou „štěnici“ od melanomu (rakovinného bujení), u něhož je nutný okamžitý chirurgický zákrok.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/krevni-srazenina-nehtem-duvody-vzniku-prevence-lecba/, https://www.ulekare.cz/poradna-lekare/hematomy-krevni-srazeniny-pod-nehtem-243141

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *