Malý princ – rozbor díla k maturitě

K nejznámějším pohádkovým příběhům bezesporu patří Malý princ francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. První vydání tohoto díla spatřilo světlo světa v roce 1943. Moderní světová literatura podle Le Monde ho zařadila mezi 100 nejdůležitějších knih dvacátého století.

Kdo je autorem Malého prince?

Spisovatel a básník Antoine de Saint-Exupéry (1900 – 1944) prožil část svého šťastného dětství malého aristokrata na zámku u prarodičů a pratety. Vystudoval jezuitské gymnázium, ve švýcarském Fribourgu odmaturoval, poté chtěl studovat námořní akademii a architekturu v Paříži, ale nedostudoval. 

Do jakého období zapadá Antoine de Saint-Exupéry?

Vyučil se leteckým mechanikem a narukoval v roce 1921 už jako vojenský i civilní pilot s diplomem. Na počátku druhé světové války se stal aktivním válečným pilotem, ale tato pozice se mu nakonec stala osudnou. Z dodnes neznámých příčin havaroval při průzkumném letu v roce 1944 a trosky jeho letadla se našly nedaleko od Marseille až v roce 2000.

Je znám jako spisovatel francouzského realismu a meziválečné prózy, humanista a filozof, a je zmiňován i jako publicista. Ve svých knihách zúročil vlastní zkušenosti a zážitky z války, jsou zde zmiňovány následky válečných prožitků a jejich dopad na psychiku vojáků i civilních obyvatel.

Náš tip: Karel Jaromír Erben – Kytice – rozbor díla a obsah balad

Jazykové prostředky v knize Malý princ

Autor píše Malého prince spisovným jazykem, tato filozofická pohádka je psaná většinou v er-formě a ich-forma je pouze na začátku knihy. Používá monology, přímou i nepřímou řeč, metafory a přirovnání. Kniha má 27 krátkých kapitol.

Děj knihy Malý princ

Na samém začátku je malý blonďatý chlapec, který rád kreslí. Své výtvory předkládá dospělým, ale ti ho přehlížejí i s jeho malůvkami, a on se rozhodne, že takto se nikdy chovat nebude.

Poté, o několik let později, na scénu přichází pilot havarovaného letadla na Sahaře, který má jen omezené množství vody a velmi krátký čas na opravu letadla. Ve stavu poblouznění pozná Malého prince, který po něm chce, aby mu nakreslil beránka. Letec, který moc kreslit neumí, s těžkými peripetiemi zvláštní kresbu dokončí, spřátelí se s Malým princem a ten mu začne vyprávět o sobě.

Malý princ na Zem přicestoval z daleké malinkaté planety B612 o velikosti domu. Roste a kvete na ní mnoho rostlin a Malý princ vzpomíná na baobaby a jednu pyšnou květinu, která je velmi krásná a myslí si, že je na světě jen ona jediná a nejhezčí, ale hlavně na růžičku, do které se zamiloval.

Čtěte také: Pořadí knih Zaklínač + doplňující tituly

Na svých cestách navštívil několik planet a na každé z nich se setkal s jedním dospělým.

Postupně se tak seznámil s králem, vládcem celého vesmíru, domýšlivým ješitou, pijanem, který pije, aby zapomněl, podnikatelem, který chce koupit hvězdy a stále je počítá, lampářem, co bez oddychu rozsvěcuje a zhasíná lampu, a místopiscem, který sestavuje mapy, ale nic nového neobjevuje. V každé této osobě se zrcadlí jedna lidská vlastnost.

A pak se Malý princ ocitl na planetě Zemi, kde potkal lišku a poprvé poznal moc i sílu přátelství. Po rozloučení s liškou narazí na výhybkáře, muže, který stále spěchá, i se zvláštním člověkem, který nabízí léky proti žízni.

Pilotovi letadla na poušti dochází voda a společně s Malým princem hledají studnu. Poté, co ji najdou, pilot odchází k letadlu a Malý princ zůstává u studny. Setká se s hadem, kterému vypráví o tom, jak se mu po roce odloučení stýská po jeho planetě, ale nemůže se vrátit ve svém těle. Mezitím se vrací pilot a je svědkem toho, jak had uštkne Malého prince, který pak zemře. V závěru se letec dívá na hvězdy a přemýšlí, na které z nich je Malý princ.

Celou knihu provázejí Exupéryho kresby, jejichž reprodukce jsou téměř ve všech vydaných překladech.

Nepřehlédněte: Nejlepší dobrodružné filmy pro děti a mládež

Další nejznámější autorova díla

Země lidí – vzpomínky na první poštovní linky mezi Evropou a Afrikou, průzkumné lety, život v poušti i havárie

Válečný pilot je soubor válečných próz

Dopis rukojmímu o okupaci Evropy a Francie

Citadela – nedokončený román, vyzdvihující lidskost, přátelství a lásku

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *