Největší města ČR podle počtu obyvatel i rozlohy

Chcete si připomenout hodiny zeměpisu, nebo uvažujete, kam vyjet za kulturou? Máme pro vás 10 největších měst v ČR podle počtu obyvatel i podle rozlohy – ty vás možná překvapí. 

10 největších měst v ČR podle počtu obyvatel:

1) Praha – 1 275 406 obyvatel

Naše hlavní město je zároveň největším a nejlidnatějším městem České republiky a zároveň 14. největším městem Evropské unie. Na rozloze 496 km² žije přes 1,275 mil. obyvatel. 

V Praze sídlí celá řada důležitých českých státních institucí, prezident i parlament a vláda. Praha je také označována za jedno z nejkrásnějších hlavních měst, které svými památkami přiláká ročně okolo 7 milionů zahraničních turistů a je tak 5. nejnavštěvovanějším městem Evropy

Dominantou Prahy je určitě historické jádro města s dominantou Pražského hradu, který je největším hradním komplexem na světě. Kromě dechberoucích památek zde mimo jiné najdete také hned 12 univerzit.

2) Brno – 379 466 obyvatel

Statutární město, které je počtem obyvatel i svou rozlohou 230 km² druhé největší české město. Jedná se o největší město Moravy a také centrální sídlo soudní moci – najdete zde Ústavní soud i Nejvyšší soud a další důležité soudní instituce. 

Při návštěvě Brna byste si neměli nechat ujít výlet do Zoo nebo na hrady Špilberk a Veveří, vyhledávané je také brněnské podzemí nebo místní festivaly, na kterých teče proudem lahodné moravské víno.

3) Ostrava – 279 791 obyvatel

Statutární, krajské a univerzitní město, které se rozkládá na ploše 214 km², je známo zejména jako průmyslové město a středisko černouhelné pánve. Právě díky svému hutnickému průmyslu získala Ostrava svůj osobitý ráz. 

Kromě zajímavých průmyslových památek a atrakcí, které se věnují právě hutnictví, zde najdete i krásnou Zoo. Ostrava každým rokem přiláká řadu českých i zahraničních truistů díky velkolepým hudebním festivalům Colours od Ostrava a Beats for Love

4) Plzeň – 168 733 obyvatel

Rozlohou 138 km² je Plzeň 5. největším českým městem a proslula především jako pivovarnické město. Za zmínku ale určitě stojí i celosvětově známá automobilka Škoda, která zde sídlí. 

První zmínky o Plzni pocházejí již z roku 976, mezi nejkrásnější památky patří zejména gotický trojlodní chrám – katedrála sv. Bartoloměje

5) Liberec – 102 951 obyvatel

Statutární město na severu Čech vás sice svou rozlohou 106 km² nikterak neuchvátí, jinak už to ale bude s možností turistického využití. Okolní hory lákají k návštěvě stejně jako působivá liberecká Zoo

Mezi nejčastější cíle návštěvníků Liberce patří rozhodně Ještěd se svou 94 m vysokou stavbou televizního vysílače. 

6) Olomouc – 99 496 obyvatel

Olomouc je známá hanácká metropole o rozloze 103 km² a najdeme v ní kromě mnoha památek také druhou nejstarší univerzitu v Česku – Univerzitu Palackého. 

Historické jádro Olomouce je městskou památkovou rezervací a obdivuhodný sloup Nejsvětější Trojice je dokonce zařazen mezi světové dědictví UNESCO. Také Olomouc se pyšní krásnou ZOO na Svatém Kopečku.

7) České Budějovice – 93 426 obyvatel

Statutární město o rozloze 56 km² je správní a kulturní metropolí Jihočeského kraje. Historie Českých Budějovic sahá až k roku 1265, pyšní se tedy mnohými památkami a historické centrum bylo dokonce vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

8) Hradec Králové – 90 596 obyvatel

Metropole Královehradeckého kraje je svou rozlohou 106 km² 12. největším městem v Česku. Statutární město se rozkládá na soutoku řek Labe a Orlice a každoročně jej navštíví řada turistů, mimo jiné každoročně hostí také festival Rock for People.

9) Ústí nad Labem – 90 378 obyvatel

Na soutoku řek Labe a Bíliny se rozkládá centrum Ústeckého kraje o rozloze 94 km². Univerzitní město má dlouho průmyslovou tradici a je důležitým železničním uzlem. 

Přímo z centra Ústí nad Labem se můžete kabinovou lanovkou nechat vyvést k výletnímu zámečku Větruše, navštívit ale můžete také ústeckou ZOO nebo hrad Střekov.

10) Pardubice – 88 520 obyvatel

Ve východní části Polabí najdeme 10. nejlidnatější město v Česku, které se rozkládá na 83 km². Pardubice jsou proslulé nejen svým voňavým perníkem, ale také každoročně pořádanými dostihy.

Najdete zde celou řadu památek, mezi které patří například Larischova vila neboli Zámeček, i samotné historické centrum Pardubic je ale městskou památkovou rezervací.

10 největších měst v ČR podle rozlohy:

… samozřejmě se zaokrouhlením na celá čísla …

  1. Praha (496 km²)
  2. Brno (230 km²)
  3. Ostrava (214 km²)
  4. Ralsko (170 km²) – první trojice vás asi nepřekvapila, ale Ralsko svou rozlohou určitě ano. Na rozlehlé ploše ale žije pouze přes 2 000 obyvatel, Ralsko je známé především svým bývalým vojenským výcvikovým prostorem, jehož rozloha dříve činila dokonce 250 km².
  5. Plzeň (138 km²) 
  6. Horní Planá (127 km²) – podobně jako Ralsko ani Horní Planá se nemůže pyšnit žádným závratným počtem obyvatel. Na ploše, která zabírá více než polovinu rozlohy Brna, žijí pouze necelé 2 tisíce obyvatel.
  7. Děčín (118 km²) – je zároveň 20. nejlidnatějším českým městem.
  8. Bor (117 km²), ve kterém žije pouze cca 4 400 obyvatel.
  9. Teplá (113 km²) s pouhými 2 900 obyvatel.
  10. Volary (108 km²), ve kterých žije jen okolo 3 700 obyvatel.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_m%C4%9Bst_v_%C4%8Cesku_podle_po%C4%8Dtu_obyvatel a https://www.kudyznudy.cz/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *