Otok obličeje – jaké jsou jeho příčiny a jak se s ním vypořádat

Oteklý obličej se pojí k celé škále obtíží nebo onemocnění. Může se ovšem pojit i s probdělou nocí nebo jiným příčinami souvisejícími s životním stylem. Jaké jsou ty nejčastější a co otékání obličeje ještě vědět?

Otok může být zánětlivý nebo nezánětlivý nejčastěji ho lze pozorovat v oblasti tváří, očních víček a dolní čelisti, a to na jedné nebo obou stranách obličeje.

Příčiny otoku obličeje

Mezi nejběžnější důvody tohoto stavu patří hormonální problémy, zejména ty způsobené poruchami štítné žlázy u žen. Pokud se ovšem otoky obličeje objevují už ráno nebo trvají po celý den, pak mohou být spojeny s hypotyreózou (nefunkční štítnou žlázou).

Otoky obličeje také často předznamenávají menstruaci. Ovšem jejich příčinou mohou být i abnormality ve fungování ledvin či nevhodná strava (bohatá na sůl, konzervanty a alkohol). A konečně může jít také o následek onemocnění (např. sinusitidy) nebo alergie. Otoky obličeje na jedné straně, zejména v oblasti dolní čelisti, se pak mnohdy spojují se zubními nebo ORL problémy.

Kdy zpozornět při otoku obličeje

Pokud na sobě tento stav pozorujte po probuzení, zaznamenejte si, kdy se ztratí, obvykle by měl větší otok ustoupit do 20 až 30 minut. Pokud tomu tak není, pomozte si ledovou masáží nebo studenou vodou. Jakoukoli masáž vždy provádějte od střední linie obličeje směrem ven nebo od čela směrem k bradě. Zvýšenou pozornost věnujte očním víčkům. Pokud je přímý kontakt pokožky s ledem příliš intenzivní a vyvolává během ošetření nepříjemné pocity, pak jednoduše zabalte kostky ledu do bavlněné látky nebo nějakého kapesníku. Pokud otok neustoupí ani po této terapii, je rozhodně vhodné vyhledat s tímto problémem lékaře.

Otoky jako následek špatného fungování ledvin

Právě ledviny se starají o odvod přebytečných tekutin z těla a spolu s nimi odchází i škodlivé toxiny. Pokud však ledviny nefungují správně, může se vše projevit právě otoky. Mezi další příznaky tohoto stavu patří i otoky nohou a lýtek a tmavé kruhy pod očima. Pro lepší diagnostiku vždy kontaktujte svého lékaře.

Otok jedné strany obličeje

Pokud máte oteklý obličej jen na jedné straně, pak může být příčinou zanícený zub nebo onemocnění dutin. V takovém případě přikládejte na otok chladivé obklady. Vhodné jsou i odvary z léčivých bylin, jako je šalvěj, heřmánek a tea tree oil. Dobře působí také obklady z černého nebo zeleného čaje. Z domácích prostředků pak dobře funguje i jedlá soda, čerstvá okurka nebo strouhaná syrová brambora.

Náhlý otok obličeje

Pokud vám ovšem obličej oteče náhle a v průběhu dne, určitě vyhledejte lékaře. Může jít totiž například o závažnou alergickou reakci, která se bez jeho pomoci neobejde. Ovšem může jít také o příznak příušnic – pokud jste je neprodělali jako děti. Kromě otoku obličeje se k tomuto onemocnění váže i horečka nebo bolesti hlavy.

Prevence otoků obličeje

A jak se otoků zbavit jednou provždy? Pro začátek si pohlídejte pitný režim. Důležité je pití správného množství vody a zdravých nápojů a konzumace produktů bohatých na vodu, jako jsou melouny nebo třeba hroznové víno. Vyhněte se ovšem baleným ochuceným vodám, které by mohly váš problém jen zhoršit díky obsahu cukrů.

Pokud si chcete čistou vodu ochutit doma, přidejte do ní plátek citronu nebo okurky, pár lístků máty, kousky jahod nebo třeba broskví. Omezte také nadměrný příjem soli a vyhněte se hotovým jídlům. Rovněž nejezte příliš často rychlé občerstvení a běžnou kuchyňskou sůl nahraďte např. zdravější himalájskou solí. Do jídla také přidávejte nejrůznější bylinky. Ty mu dodají plnou chuť, a vy ho poté nebudete mít tendenci tolik solit.

Vyzkoušet je možné také nejrůznější detoxikační kůry s podporou bylinek – skvělá je například kopřiva nebo bříza.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/oteka-vam-oblicej-tohle-jsou-mozne-priciny/, https://www.zeny.cz/lifestyle/otekly-oblicej-nemusi-jit-o-kila-navic-ale-o-nemoc-jak-to-poznat-4724.html, https://zena-in.cz/clanek/ranni-otok-obliceje-je-pryc-behem-minuty-vyzkousejte-viralni-trik

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *