Platonická láska – co to vlastně znamená?

Zní to divně, že ano? Láska bez romantiky? Ale ovšem, jedná se totiž o platonickou lásku. A víte co to vlastně platonická láska znamená?

Výraz platonická láska nebo platonický vztah prvně použil florentinský učenec Marsilio Ficino. I když název vás spíše směřuje k řeckému filozofovi, pedagogovi a matematikovi Platónovi.

Marsilio Ficino vs. Platón

Termín platonická láska vytvořil v 15. století učenec Marsilio Ficino. Tímto termínem nazýval lásku, kterou se poutá duše k Bohu a také je to pouto mezi příslušníky Platónské akademie.

Platón slovo láska (Erós) používal v jiném slova smyslu. Ve svém díle Symposion označil lásku jako sílu duše, u které se snaží o filozofické poznání. Lásku také rozděloval na nebeskou, u které je důležitý charakter a inteligence partnera a nízkou lásku, kde bylo důležité pouze tělesné uspokojení. Podle Platóna mohla existovat nebeská láska pouze mezi muži.

Tip: Srovnání TOP seznamek v Česku – která je nejlepší?

Platonická láska – co to je

Platonická láska nebo platonický vztah postrádá sexuální touhu. Důležitý je také pocit vzájemné blízkosti s druhou osobou. Mezi znaky platonické lásky patří:

  • Absence sexuální touhy
  • Pocit vzájemné blízkosti a porozumění
  • Jste sami sebou
  • Projevujete svobodně své emoce
  • Protějšek vás přijímá takové, jací jste
  • Jste si vnitřně sebejistí

Připomíná vám tento popis něco? Ano, i hluboké přátelství můžete nazvat platonickým vztahem. Takový vztah existuje nejen mezi dvěma ženami nebo dvěma muži, ale také mezi mužem a ženou.

Co je to platonická láska?

Platonická láska se obvykle definuje jako láska bez fyzického projevu, tedy jako láska čistě duchovní, nebo intelektuální. Tento typ lásky byl pojmenován po antickém filosofovi Platónovi, který popsal ideální lásku jako oddanost k duchovnímu dokonalému krásnu, a ne ke konkrétní osobě.

TIP: Patrik Hartl seznam knih. Po kterých se v současné době vyplatí sáhnout?

Co to tedy znamená

Většina z vás touží po romantickém vztahu, neboli klasické lásce. Ovšem i silný platonický vztah vám může přinést mnoho benefitů jako:

  • Bojuje s dlouhodobým stresem
  • Lépe čelíte životním výzvám
  • Podpora při obtížných životních situacích

Stejně jako o romantickou lásku i o tu platonickou musíte pečovat. Najdete-li spřízněnou duši, máte-li to štěstí, pečujte o váš vztah. Platonický vztah může být na celý život.

Jak udržovat platonickou lásku?

V platonické lásce se láska zaměřuje na vztah k duchovní stránce osoby, na její myšlenky, ideály a hodnoty, a ne na její tělesné vlastnosti nebo sexuální přitažlivost. Vztahy založené na této formě lásky mohou být velmi hluboké a trvalé, ale mohou také být náročné, protože se nezakládají na fyzické přitažlivosti a mohou vyžadovat velkou míru emoční a intelektuální souladu.

TIP: Co je a jak funguje OnlyFans? Podívejte se na recenzi známé platformy

Co když se to zvrtne

Pokud se začne váš platonický vztah měnit na romantický a začnete cítit sexuální touhu, je na místě si o pocitech promluvit. Chcete-li si zachovat platonickou lásku musíte si nastavit hranice. Na chvíli si od sebe dejte pauzu a nepokračujte v intimnostech. V úvahu přichází také dočasné omezení fyzického a digitálního kontaktu. I když se se svou platonickou láskou nebudete nějakou dobu bavit, nepřijdete o ni.

Je důležité si uvědomit, že platonická láska není to samé jako nezodpovědná nebo volná láska. Je to způsob lásky, který se zaměřuje na jiné aspekty vztahu než na ty fyzické, a může být velmi plodný a naplňující pro obě strany.

Zdroje: https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-platonickym-vztahem-ku-zdravi-40410391, https://cs.wikipedia.org/wiki/Platonick%C3%A1_l%C3%A1ska, https://www.elle.cz/laska-sex/nejste-nahodou-platonicky-zamilovani

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *