Vyplatí se pojištění jízdního kola proti krádeži?

Nedokážete si představit svůj volný čas bez cyklovýletů? Milujete své kolo, na které jste si našetřili, a děsí vás představa, že jednou najdete stojan prázdný? Pojďme společně zjistit, zda se vyplatí pojištění jízdního kola proti krádeži a na co si dát u těchto pojistek pozor …

Pár údajů o krádežích kol

Máte pocit, že je vaše kolo vždy v bezpečí a že by byla veliká náhoda, pokud by si zloději k odcizení vybrali právě to vaše? Prozradíme vám několik čísel, která vás rychle přesvědčí o opaku.

 • V České republice je dle policejních statistik ročně odcizeno okolo 8.000 kol, které není možné při nálezu identifikovat.
 • Spousta krádeží ale není vůbec úředně zaznamenáno, odhadem je tak neoficiální číslo až 3x vyšší.
 • Průměrná škoda při krádeži kola se pohybuje okolo 25.000 Kč.
 • Nezamčené kolo vám dle pokusu České pojišťovny ukradnou do 2 hodin. Rekord padl při pokusu v Hradci Králové, kde bylo opřené kolo ukradeno po pouhých 4 minutách!
 • 90 % kradených kol se ke svým majitelům nikdy nevrátí.

Pojištění kola je součástí pojištění domácnosti

Pokud máte své kolo umístěno doma, v garáži, na terase nebo ve sklepě a dalších pojištěných prostorech, vztahuje se na něj většina běžných pojištění domácnosti. Krádež kola z těchto prostor vám tak nemusí přidělávat vrásky. 

Pojištění domácnosti ale neřeší pouze krádež, náhradu dostanete i v případě vandalismu nebo poškození kola přírodními živly. Záleží jen na vašem pojištění. 

Pojistěte si kolo individuálně

Nevyhovují vám podmínky pojištění kola v rámci pojištění domácnosti? Zejména u dražších kol nebo elektrokol se pojištění jízdního kola určitě vyplatí. Pojištění vás bude stát pár tisíc ročně, v této ceně ale máte většinou

 • pojištění proti krádeži (i mimo váš dům a další prostory)
 • pojištění proti vandalismu
 • pojištění proti přírodním živlům
 • pojištění přepravy – v případě poškození kola při přepravě, nakládání či vykládání
 • pojištění při dopravní nehodě 
 • pojištění proti poškození během sportu

Na co si dát u pojistky pozor?

Stejně jako u každé pojistky, je potřeba si ohlídat především maximální výši plnění a spoluúčast. Tak, abyste kolo nepodpojistili nebo se zbytečně nepodíleli na plnění vysokými procenty. 

Dále to je zejména nutnost překonané překážky u pojištění domácností – zloděj či vandal musí prokazatelně překonat zamčené dveře či další zajištění kola.

U některých pojistek kol jsou to pak také noční hodiny, kdy pojištění odcizení kola z vybraných prostranství není platné.

Vyzkoušejte asistenční cyklo služby

Kromě individuálního pojištění jízdního kola nabízí pojišťovny také cyklo asistenční služby. Ta se postará o kolo i o vás. Funguje přibližně stejně jako asistenční služba při pojištění vozidla. 

Cyklo asistence vás zachrání v případě drobné poruchy na kole, kterou dokážou často opravit přímo na místě, v opačném případě s vámi navštíví některý z blízkých servisů. 

Stejně tak pomůže v případě drobného úrazu. Vás dopraví ke zdravotníkovi a vaše kolo zase k vám domů nebo na jiné smluvené místo v rámci určené maximální vzdálenosti

I cykloasistence má ale své limity, nemůžete ji tedy využívat v případě každého malého problému. Omezena je již zmíněnou maximální vzdáleností, počtem asistenčních zásahů a samozřejmě také maximálním plněním. 

Zaregistrujte kolo do CEREKu

V případě odcizení jízdního kola a splnění podmínek, dostanete sice od pojišťovny finanční náhradu na pořízení nového kola, to staré se k vám ovšem jen stěží vrátí. 

Pokud vám na vašem kole opravdu záleží a máte k němu citovou vazbu, zaregistrujte jej do systému CEREK. Jedná se o Centrální registr jízdních kol pod záštitou ministerstva vnitra. 

Své kolo tím sice neochráníte, ale zloději kol moc dobře vědí, že kola zaregistrovaná do databáze CEREK pak dále jen velmi těžce prodají. A kola označená CEREK samolepkou tak nechávají na pokoji. 

Služba je sice placená, ale za pouhých 349 Kč na pět let získáte certifikát, vaše kolo bude přidáno do CEREK databáze, obdržíte bezpečnostní známku a můžete využívat také CEREK mobilní aplikaci. 

Registrace je rychlá a jednoduchá, zvolit můžete i levnější varianty, které jsou omezeny dodatečnými službami a začínají již na 99,- Kč na 5 let. 

Zdroje: https://www.chytryhonza.cz/vyplati-se-pojisteni-jizdniho-kola-proti-kradezi, https://www.koop.cz/pojisteni/pojisteni-majetku/cykloasistence a https://cerek.cz/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *